Bil har voltat ner i sjö

2024 08 01

En bil har kört av vägen och hamnat i en sjö.

Sent på torsdagseftermiddagen kommer uppgifter om att en trafikolycka har inträffat utanför Västervik.

Det ska röra sig om en singelolycka där en bil har voltat ner i en sjö.

En stor insats pågår just nu

Det meddelar polisen.

Voltade ner i sjön

Polisen förklarar den dramatiska händelsen.

– Polis skickas till riksväg 35, i höjd med sjön Lilla Vrången, dit räddningstjänst och ambulanssjukvård larmats efter att en personbil voltat av vägen och ner i sjön, framhåller polisen.

Bilen sjönk

Det är oklart vad som har orsakat olyckan.

Räddningstjänsten har just nu resurser på väg till olycksplatsen.

– En bil har kört av vägen ner i en sjö. Vi är på väg till platsen, meddelar räddningstjänsten enligt TV4.

Senare kommer uppgifter om att privatpersoner har agerat.

– En bil voltade ner i vattnet av okänd anledning. Bilen sjönk ju. Några privatpersoner stannade vid platsen och en person dök ner och fick upp den man som var i bilen, säger Jakob Dahlquist vid räddningstjänsten till Aftonbladet.

Flera olyckor

Olyckor har skett i trafiken på flera håll i landet på torsdagen.

I Karlskrona har två personbilar kolliderat.

– Polis skickas till E22 mellan Fågelmara och Brömsebro, dit räddningstjänst och ambulanssjukvård larmats med anledning av kollision mellan två personbilar, framhåller polisen via sin webbsida.

– Enligt initial information från räddningstjänst, som nyligen anlänt till olycksplatsen, stängs vägen av i båda färdriktningarna under räddningsarbetet och tre personer involveras i händelsen.

Det finns i nuläget ingen prognos för när vägen kan öppna igen.

MC-förare skadad

Samtidigt har en motorcykelförare skadats efter en kollision i Nacka.

– Det har inträffat en trafikolycka i Saltsjö-Duvnäs. En bilist har kolliderat med en förare av en mc. Ambulans har transporterat mc-föraren till sjukhus.

– Olyckan har inträffat i Ektorpsrondellen. Skadeläget för MC-föraren är i nuläget okänt. 

Det är oklart om bilisten skadades i olyckan.

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


JUST NU: 15-åringar har varit försvunna i två dagar

2025 09 04

Polisen behöver nu allmänhetens hjälp.

På torsdagskvällen går polisen ut med ett meddelande där de vädjar om hjälp från allmänheten.

Detta med anledning av att två 15-åringar är försvunna i Göteborgsområdet.

Det rör sig om en pojke och en flicka som försvann från sina hem för två dygn sedan.

Behöver hjälp

Polisen har letat efter de båda 15-åringarna utan resultat.

– Polisen söker två ungdomar som försvann från sina hem i Göteborg vid 19-tiden tisdag den 2 september, meddelar polisen.

– Polisen har sökt av området kring deras bostäder samt andra intressanta platser utan resultat och vädjar nu till allmänheten om tips om var de kan befinna sig.

Det ska du göra

Det finns i nuläget inga uppgifter om var de båda 15-åringarna kan tänkas befinna sig.

Polisen understryker att det är viktigt att de båda hittas snart.

Den som har information bör kontakta polisen direkt.

– Vi är väldigt angelägna att snarast komma i kontakt med ungdomarna. Om du har sett dem eller har information om var de kan befinna sig, kontakta polisen på 114 14, är det akut ring 112, fortsätter polisen.

Går ut med uppgifter

Polisen har gått ut med signalement för pojken och flickan.

De två försvunna är en tjej och en kille i 15-årsåldern. 

Tjejen bar vid försvinnandet en svart jacka, vit luvtröja, svarta byxor och vita sneakers. 

Killen bar troligen vita sneakers och svarta jeans.

Omständigheterna kring situationen är oklara, men polisen understryker att det är viktigt att de får kontakt med personerna så snart som möjligt.

300 varje år

Polisen genomför årligen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som har försvunnit där det finns farhågor om personernas hälsa.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare, som alltid är en polis när det gäller försvunna personer, vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar, framhåller polismyndigheten.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Ny invandringsregel på gång

2025 09 04

En ny regel för anhöriginvandring uppges vara nära.

En utredning om skärpta villkor för anhöriginvandring tillsattes för ungefär ett år sedan.

Utredningen är nu färdig, och flera förslag till förändringar av regelverket som gäller i dagsläget väntas.

Bland annat handlar det om en ny huvudregel för anhöriga som vill invandra till Sverige, rapporterar Svenska Dagbladet.

Ny huvudregel

Enligt uppgifter gör det nya förslaget gällande att den som vill ta en anhörig till Sverige måste själv ha bott i Sverige i minst två år.

Efter det kan en ansökan om uppehållstillstånd prövas.

Utredningen väntas lämna över till migrationsminister Johan Forssell (M) på fredagen.

Lägsta på 40 år

Anhöriginvandringen är en av de största invandringskategorierna i Sverige, men siffror från januari pekar på att det förra året rörde sig om den lägsta nivån på 40 år.

– Det har hänt väldigt mycket under 2024, men jag kan garantera er att det kommer hända minst lika mycket under 2025, har Forssell sagt om saken.

Kraven idag

Så här ser förutsättningarna ut i dagsläget för anhöriginvandring enligt Migrationsverket:

– Personen som redan bor i Sverige, den så kallade anknytningspersonen, måste uppfylla ett försörjningskrav när det gäller både boende och inkomst, förklarar myndigheten.

– Anknytningspersonen måste ha en bostad som är av tillräcklig storlek och standard för sig själv, familjemedlemmarna som vill flytta hit och eventuella andra personer i hushållet att bo i. Dessutom måste anknytningspersonen kunna försörja alla som ska bo tillsammans.

Två år åt gången

Ett uppehållstillstånd på grund av anknytning kan beviljas för två år åt gången som längst, eller kortare om personens pass har en kortare giltighetstid än så. 

När man har haft sitt uppehållstillstånd och bott i Sverige i tre år kan man ansöka om permanent uppehållstillstånd, i praktiken betyder det att man kan ansöka tidigast efter fyra år eftersom uppehållstillståndet beviljas för två år i taget.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen