Bil har kraschat in i frisörsalong

2023 12 26

En bil har kört in i en byggnad och en person är förd till sjukhus.

Tidigt på tisdagsmorgonen har en olycka inträffat i Hyltebruk i Halland.

Det handlar om en singelolycka där en personbil varit inblandad.

Bilen har kraschat rakt in i en frisörsalong av oklar anledning och en person har förts till sjukhus i samband med händelsen.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Oklart skadeläge

Det är personen som befann sig i bilen som nu har förts till sjukhus för vård.

Det är oklart hur allvarligt skadad personen är och vilka slags skador det rör sig om.

Man vet ännu inga detaljer angående olyckan, det finns inga uppgifter om att föraren ska ha varit påverkad av alkohol eller droger.

Mitt i Hyltebruk

Polis, räddningstjänst och ambulans larmades till platsen och har under morgonen arbetat med att undersöka situationen och ta hand om föraren.

– Det har skett mitt inne i Hyltebruk. Man håller på att hjälpa ambulanspersonalen att plocka personen ur bilen nu, säger räddningstjänstens Peter Stened till GP.

Det är oklart om det finns några misstankar om brott och vad som har föranlett olyckan.

Flera fall

Det finns inga uppgifter om att föraren ska ha varit alkoholpåverkad, men polisen har i dagarna hanterat flera fall av rattfylleri på olika håll runt om i landet.

Bland annat i Ljungby i Kronoberg, där ett vittne har larmat om en misstänkt rattfyllerist.

– Vittne ringer polis då en lastbil vinglar kraftigt på E4. Vittnet håller lastbilen under uppsikt tills dess att polis kommer till platsen och kan slå stopp, framhåller polisen.

– När patrullen slår stopp på lastbilen fortsätter den köra och ett kortare förföljande inleds. Lastbilen stannar efter en kort stund och föraren blåser positivt för rattfylleri i polisens sållningsinstrumet. 

Även Nynäshamn

Även i Nynäshamn har polisen fått in larm om misstänkt rattfylleri.

– En förare av en lätt lastbil har kolliderat med en bilist i Ösmo. En av förarna visade sig vara onykter vid ett alkoholutandningsprov.

– Denne förare har nu frihetsberövats av polis och har tagits med för ytterligare provtagning.

Foto: G. Petri

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen