SVERIGE: Bil har kört in i polisstation

2023 06 07

En man i 50-årsåldern har kört rakt in i en polisstation.

Det var vid 03-tiden natten mot onsdag som händelsen inträffade.

Mannen satte sig bakom ratten och körde rätt in i dörren på polisstationen i Mora, Dalarna. 

Ville bli skjuten

Enligt uppgifter till SVT Nyheter ville mannen bli skjuten av polisen.

Han ska även haft med sig ett vapenliknande föremål, rapporterar tv-kanalen.

Men eftersom polisstationen var obemannad uppstod ingen konfrontation.

En stund senare, vid 04.30-tiden, kunde polisen gripa mannen.

Lugnt ingripande

Det krävdes långa förhandlingar innan mannen kunde omhändertas av polisen.

Men själva gripandet skedde under lugna omständigheter.

– Det är lätt att det går snett när vi har någon som uttalar sig på det här sättet och har ett vapenliknande föremål. Vi kan ju inte chansa på om vapnet är riktigt eller inte. Så det känns skönt att gripandet blev lugnt, säger Rasmus Eriksson, polisens vakthavande befäl, till SVT.

Misstänks för brott

En avspärrning har upprättats runt platsen.

– Allmänheten har säkert reagerat på att det har rört sig mycket poliser i Mora på morgonen, och det är delvis avspärrat kring stationen, säger Rasmus Eriksson till SVT.  

Mannen, som är i 50-årsåldern, misstänks för blåljussabotage, rapporterar P4 Dalarna.

Mordförsök i Blekinge

Polisen har även tvingats ingripa i Sölvesborg, Blekinge, sent på onsdagsnatten.

Vid 03-tiden larmades polisen om ett misstänkt mordförsök.

– En man är förd till sjukhus med ambulans efter att han fått skär- eller stickskador i samband med ett bråk, uppger polisen.

Flera gripna

En kort stund senare kunde polisen gripa tre män.

Männen är misstänkta för försök till mord.

– En polispatrull som arbetade med ärendet stoppade en personbil för kontroll och de tre män som befann sig i bilen greps misstänkta för försök till mord, skriver polisen.

Brottsplatsen är avspärrad och en teknisk undersökning kommer att genomföras under onsdagsmorgonen.

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 07

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen