Bianca Ingrosso attackerad

2024 11 05

Bianca Ingrosso uppger att hon blivit oprovocerat attackerad.

Influencerstjärnan, som har grundat ett av Sveriges hetaste sminkmärken, berättar själv om händelsen.

Under måndagen har Ingrosso blivit oprovocerat attackerad när en person kom fram och slog till henne - till synes från ingenstans.

Det förklarar hon själv via sociala medier.

“Helt obefogat”

Ingrosso meddelar följande:

– Att helt obefogat och oprovocerat gå fram och smälla någon i huvudet mitt på ljusa dagen är för mig helt sinnessjukt beteende, framhåller hon via Instagram.

– Jag var redan oerhört skör som det var och varit nära gråt hela dagen och sen kommer en främling och ger mig en smäll från ingenstans.

“Vad är det för fel?”

Ingrosso fortsätter.

– Vad fan är det för fel på folk? Hur kan man vara en sån liten person? Usch, jag skäms för din skull.

Bland Sveriges hetaste märken

Bianca Ingrosso grundade år 2018 tillsammans med Vanessa Lindblad och skönhetsveteranerna Jesper Matsch och Mikael Snabb skönhetsmärket Caia Cosmetics.

Företaget förklarar så här om bakgrunden till att märket skapades:

– Hon har alltid haft en passion för skönhet och spenderade en stor del av sin barndom i tv- eller teaterloger runtom i Sverige. 

– Där hjälpte hon ofta makeup-artister under de olika showerna. Här startade Biancas stora skönhetsintresse och efter flera års experimenterande av marknadens absolut bästa skönhetsprodukter skapades CAIA Cosmetics.

På Instagram har Bianca Ingrosso över 1,4 miljoner följare.

Lanserat livsmedel

På sidan om det har hon även tillsammans med Oliver och Benjamin Ingrosso lanserat ett eget livsmedelsmärke.

Märket går under namnet “Mino” och erbjuder åtta olika pastasorter, ett risottoris och fyra varianter av tomatkonserver.

Minos produkter har funnits tillgängliga på ICA från och med den 21 oktober.

– Vår familj dras till att göra saker ihop. Det är en magisk energi. Vissa kan inte jobba tillsammans, men för oss är det en vacker resa, säger Bianca till ELLE Sverige om lanseringen.

Foto: A. Olsson

Text: Redaktionen


13 februari 2026

Bank ID-varning utfärdas inför helgen – tusentals anmälningar

2026 02 13

På lördag är det Alla hjärtans dag.

Ungefär varannan svensk uppmärksammar dagen och konsumtionen brukar gå upp i anslutning till kärlekshögtiden.

I år väntas dock en liten nedgång i jämförelse med förra året.

– Förra året var ett toppår vad gäller konsumtion inför alla hjärtans dag, säger Brill Ivarsson på Svensk Handel, i ett uttalande.

– I år ser vi att fler håller igen, men det är inte samma sak som att intresset försvinner.

Bedrägerier ökar

I samband med Alla hjärtans dag ökar också risken för bedrägerier, eftersom sociala medier och dejtingappar används i högre utsträckning.

– Nu när alla hjärtans dag närmar sig finns det skäl att vara extra uppmärksam. Det kan bli en period då bedragare intensifierar sina försök, säger försäkringsexpert Mia Winberg på Dina Försäkringar.

– Kontakten byggs ofta upp stegvis och när förtroendet väl finns på plats kommer förfrågningar om exempelvis pengar eller bankuppgifter.

Över 50 000 förra året

Anmälningarna om bedrägerier kopplat till social manipulation har ökat kraftigt de senaste åren, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet.

– 2019 anmäldes 14 760 fall. Under 2025 uppgick antalet till 50 535 anmälningar, uppger Dina Försäkringar.

– Det innebär att antalet anmälningar har ökat med cirka 242 procent mellan 2019 och 2025.

En liknande trend syns för den delen av anmälningarna som har koppling till romansbedrägerier.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Id-kapning

Social manipulation kan ibland leda vidare till id-kapning, där någon använder personuppgifter för att köpa varor eller ta lån i någon annans namn.

– En vanlig varningssignal är oväntade fakturor, kreditupplysningar eller handlingar som inte känns igen. Försök till id-kapning kan också inledas via telefon, exempelvis genom att någon uppmanar mottagaren att verifiera sig med BankID eller påstår att bankkontot är utsatt för misstänkta transaktioner, säger Mia Winberg.

Vid misstanke om att man drabbats av bedrägerier är uppmaningen att agera snabbt.

– Kontakta banken omedelbart och gör en polisanmälan. Ju snabbare åtgärder, desto större möjlighet att begränsa skadorna, säger Mia Winberg.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: BankID

Text: Redaktionen


Ny regel rullas ut till föräldrar som vabbar – från 1 april

2026 02 14

Reglerna för vab ändras.

Från och med 1 april förkortar Försäkringskassan tiden för att ansöka om ersättning för vab.

Istället för dagens 90 dagar får föräldrar nu endast 30 dagar på sig att skicka in sin ansökan.

Nya regler införs

Från och med 1 april måste föräldrar som vabbar ansöka om ersättning för tillfällig föräldrapenning inom 30 dagar efter första vab-dagen, en betydligt kortare tid än dagens 90 dagar.

– Om ditt barn blir sjukt den 1 april 2026 eller senare ska du ansöka senast 30 dagar efter den första dagen som du var hemma med barnet, uppger Försäkringskassan.

Den nya regeln gäller både vanlig vab, 10-dagars ersättning i samband med barns födelse eller adoption och de så kallade kontaktdagarna.

– Om du får ersättning för vab för att ditt barn är allvarligt sjukt har du däremot obegränsat med tid på dig att ansöka om ersättning. Men tänk på att om ditt barn inte längre är allvarligt sjukt gäller 30‑dagarsregeln, meddelar Försäkringskassan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump backar – blir för dyrt

Kortare tid att ansöka

Tidigare hade föräldrar upp till 90 dagar på sig att skicka in sin ansökan efter att barnet varit sjukt.

Med den nya tidsgränsen blir det avgörande att ansökan skickas in i rätt tid.

Försäkringskassan betonar att om ansökan kommer in för sent riskerar föräldern att gå miste om ersättningen, om det inte finns giltiga skäl till förseningen.

Uppdaterade vab-regler

Den kortare ansökningstiden är en del av en större uppdatering av vab-reglerna 2026, som syftar till att ge fler familjer rätt till ersättning i fler situationer.

Redan från början av året har reglerna utökats så att ersättning kan ges inte bara när barnet är sjukt, utan även när föräldern behöver delta i möten med skola, förskola eller socialtjänst som rör barnets vård och behov.

– De nya reglerna gäller även dig som vabbar av andra anledningar, till exempel för att följa med ditt barn till läkaren eller för att gå på möten i skola eller hos socialtjänsten, meddelar Försäkringskassan.

LÄS MER: Stoltenberg varnar Europa – ”Måste ta det på allvar”

Foto: K. Sikkema resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen