OPINION: Betydande motgång för regeringen

2023 01 24

Förtroendet för regeringen rasar bland svenska folket.

Det visar färska siffror från undersökningsföretaget Novus, rapporterar Sveriges Radio Ekot.

Nu i januari uppger 23 procent av de tillfrågade väljarna att man har förtroende för regeringen – en minskning med elva procentenheter sedan motsvarande mätning i oktober.

Över hälften – 53 procent – svarar att de har lite eller ganska lite förtroende för regeringen.

Vallöfte och partipolitiska värderingar

Torbjörn Sjöström, vd för Novus, pekar ut framför allt två faktorer som påverkat väljarna.

– De här diskussionerna kring vallöften och att man kanske framför allt inte lyckats lösa elpriserna har ju skadat förtroendet för regeringen. Men annars är det väldigt mycket partipolitiska värderingar som ligger bakom om man har förtroende eller inte, säger han till Ekot.

"Rejält tapp"

Han konstaterar också att att förtroendetappets storlek är anmärkningsvärt.

– Det är ett rejält tapp. De har inte lyckats bryta det partipolitiska filtret som ligger över dem trots att de är ministrar och ska representera hela landet, säger Torbjörn Sjöström, och tillägger att det ofta är medias rapportering som styr förtroendets utveckling.

Kristersson högsta förtroendet

Novus har även mätt förtroendet för de enskilda ministrarna – och här ligger statsminister Ulf Kristersson (M) i topp. 

Av de tillfrågade svarar 29 procent att de har mycket eller ganska stort förtroende för Kristersson, medan 48 procent uppger att de har mycket eller ganska litet förtroende för statsministern.

Stora skillnader i mätningar

I den senaste väljarmätningen som utfördes av samma företag i december vittnade även den om en mycket tuff start för den sittande regeringen.

Där lyckas inte Liberalerna ta sig över riksdagsspärren vilket innebär att M, KD, SD och L tillsammans skulle nå 156 mandat jämfört med 193 stycken för S, V, MP och C.

Andra mätningar, exempelvis Aftonbladet/Demoskop har visat betydligt jämnare siffror mellan blocken då även Miljöpartiet hamnat under spärren.

100 första dagarna

På regeringens hemsida sammanfattades igår de första 100 dagarna vid makten enligt följande:

– Tillväxt och hushållsekonomi är ett prioriterat område för regeringen. Området är också ett av de samarbetsprojekt som regeringspartierna har med samarbetspartiet Sverigedemokraterna för att lösa Sveriges viktigaste samhällsproblem. Till grund för samarbetet ligger Tidöavtalet. När de första 100 dagarna nu har gått är en hel del åtgärder inom området gjorda, och fler är på gång.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen


Åskoväder i halva Sverige – då drar det igång

2026 06 19

Kraftig åska och regn är att vänta i stora delar av landet under helgen.

Det blir en paus i det fina sommarvädret nu i helgen.

SMHI har gått ut med gula varningar för åskoväder som täcker halva Sverige.

På lördagseftermiddagen väntas ovädret dra igång – men i västra Götaland och sydvästra Svealand har en varning utfärdats redan från morgonen.

SMHI varnar

SMHI har utfärdat gula varningar som gäller:

- Östra Götaland, östra Svealand och sydöstra Norrland (12.00-22.00)

- Västra Götaland och sydvästra Svealand (08.00-18.00)

- Sydöstra Götaland och Öland (17.00-23.00)

- Delar av mellersta Norrland (16.00-23.00)

På vädermyndighetens hemsida har ett område motsvarande mer än halva landets yta gulmarkerats.

Ordentligt oväder

Det är ett ordentligt oväder som ser ut att dra in.

– Under lördag eftermiddag och kväll bildas regnskurar med risk för kraftig åska, framhåller SMHI om varningen som berör östra Götaland, östra Svealand samt sydöstra Norrland.

– I samband med åskskurarna kan även mycket hårda vindbyar förekomma samt stora regnmängder på kort tid. 

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tänk på detta”

SMHI har gått ut med information till svenskarna om hur man kan förbereda sig på ovädret.

Det handlar bland annat om att rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat. 

– Det kan vara farligt att vistas utomhus när det blixtrar mycket. Håll dig borta från höga saker, till exempel träd och stolpar, och undvik att bada.

Oklart exakt vart

Lokalt kan större mängder regn falla i samband med åskskurarna. 

Det återstår dock att se exakt vart de största regnmängderna och den värsta åskan kommer att vara.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, understryker vädermyndigheten.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

 Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen