27 mars 2026

Betaljätte fälls – fakturerar många svenskar

2023 06 01

Ett av Sveriges största betalbolag fälls för påträngande lånereklam.

Det uppger Konsumentverket i ett pressmeddelande.

Företaget i fråga är svenska Qliro, som erbjuder både betallösningar och lånerbjudande till sina kunder.

Företaget fälls nu för påträngande lånereklam.

– Det var efter att kunden köpt något och betalat med Qliro som lånereklamen började fylla mejlkorgen. En person fick hela 17 mejl med låneerbjudanden, en annan kund fick 10 reklammejl under relativt kort tid, framhåller Konsumentverket.

Konsumentombudsmannen, KO, ansåg att massutskicken bröt mot konsumentkreditlagens krav på måttfullhet när det gäller krediter.

Patent- och marknadsdomstolen höll med och nu förbjuds marknadsföringen.

”Viktig dom”

– Det här är en viktig dom eftersom vi vet att många lockas att ta lån som de sedan inte har råd att betala tillbaka. Företagen behöver vara återhållsamma, både när det gäller hur de beskriver ett lån och gällande mängden reklam, säger Ida Nyström, processråd vid KO.

Marknadsföringen som förbjudits har avsett privatlån utan säkerhet från 20 000 kronor upp till 500 000 kronor, med förhållandevis hög ränta.

–  I reklamen lyfte företaget också fram att många andra redan ansökt om lån, något som skulle kunna sänka tröskeln hos mottagaren för att ta lån, skriver myndigheten.

En miljon kronor

Domstolen kopplar förbudet med ett vite på en miljon kronor. 

Ett vite är framåtsyftande och innebär att företaget kan dömas att betala summan om det skulle bryta mot förbudet framöver.

Qliro upphörde med marknadsföring av lån via mejl när Konsumentverket öppnade ett tillsynsärende mot bolaget hösten 2021.

Dom i målet

Patent- och marknadsdomstolen förbjuder Qliro AB vid marknadsföring av privatlån till konsument som bolaget har ett befintligt kundförhållande med, skicka meddelande via e-post eller i liknande kommunikationskanaler till en och samma konsument vid:

  • åtta tillfällen under en sjuveckorsperiod,
  • nio tillfällen under en elvaveckorsperiod,
  • tio tillfällen under en nittonveckorsperiod, eller
  • sjutton tillfällen under en tjugoenveckorsperiod.

använda vart och ett av följande påståenden:

  • ”sänkt månadskostnad med ett samlat lån”,
  • ”säg hej då till dyra lån”,
  • ”samla lån och få mer pengar över i sommar”,
  • ”ett smart lån ger pengar över”,
  • ”gör som tusentals andra, testa och se vad vi kan göra för dig”,
  • ”80 000 kunder har redan ansökt”,
  • ”fler än 80 000 kunder har redan ansökt”,
  • ”90 000 kunder har redan ansökt”,
  • ”fler än 90 000 kunder har redan ansökt”,
  • ”95 000 kunder har redan ansökt”, eller andra påståenden med väsentligen samma innebörd.

Källa: Konsumentverket

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 07

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen