Besvärlig åkomma ökar kraftigt i Sverige – finns ingen diagnos

2024 11 27

En mycket besvärlig åkomma har fördubblats på bara några år.

Och den är nu mer aktuell än någonsin i takt med att shoppingsäsongen Black Week och julhandeln har dragit i gång i full fart.

Det gäller köp- och shoppingberoende som ökar kraftigt i Sverige och där allt fler nu söker vård för sitt missbruk, rapporterar Ekot.

– Det kommer säkert tre gånger så många som nu det gjorde förut, ungefär 2017-18. Allt är digitaliserat, man har appar som uppmanar till köp och så infaller då Black Friday nu där man exponeras så otroligt mycket, säger Caroline Erkers, psykolog och vd på Svea KBT, till radion.

Ingen diagnos

Köpberoende kallas på engelska för “compulsive buying disorder” och är ett tvångsmässigt beteende.

Trots att åkomman inte finns som en formell diagnos är det ett välkänt problem som kan leda till mycket svåra konsekvenser.

Exakt hur många som lider av besvären är inte känt, då det inte förs någon statistik.

Utgår man från Kronofogdens siffror är det dock tydligt att fler ansöker om skuldsanering just på grund av överkonsumtion.

År 2018 hade 17 procent angett just överkonsumtion som huvudorsak – förra året hade den siffran mer än fördubblats och låg då på 37 procent, enligt Ekot.

Många skäms

Enligt Caroline Erkers krävs det ofta att man träffar botten innan man vågar söka hjälp.

Skam och social isolering är inte sällan skäl till att folk inte talar öppet om sina problem och man väntar därför till ekonomin havererat totalt.

Hanna Widerstedt, tidigare deltagare i dokusåpan Big Brother, är en av alla som drabbats.

– Jag tog allt på Klarna eller på faktura. Jag brydde mig inte om att jag måste betala de här sms-lånen, jag sket i det. Så det gick till Kronofogden och blev högre och högre skulder, säger hon till SR.

"Dold folksjukdom"

Fenomenet köpberoende har studerats under längre tid.

Redan 2014 kallades det för en “dold folksjukdom” av Ulrika Holmberg vid Företagsekonomiska institutionen på Göteborgs universitet.

Fred Nyberg, professor emeritus i biologisk beroendeforskning, liknar det vid beroende av alkohol eller narkotika.

Samma förändring sker i hjärnan vid shoppingberoende och substansberoende.

– När man ser att det här går över vad jag egentligen har råd med, men ändå fortsätter jag. Då kan man identifiera att här finns det en risk att man kommer köpa för mycket och fastna i ett beroende, säger Fred Nyberg till SVT.

Foto: C. Erfurt

Text: Redaktionen


23 november 2025

JUST NU: Miljonsatsar på ny svensk tv-kanal

2025 11 21

En ny tv-kanal ska utmana SVT.

Public service-kanaler som SVT väcker ibland hård kritik för sin journalistik, inte minst från högerhåll.

Nu meddelar en politisk profil att han storsatsar på en ny kanal som ska utmana public service.

Satsar på ny kanal

Högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson storsatsar på en ny kanal, rapporterar Expressen.

Kanalen heter ”100 procent” och ska bli en alternativ tv-kanal med opinionsbildning och underhållning ur ett högerperspektiv.

Fem investerare har gått in med ”många miljoner” i satsningen, uppger Henrik Jönsson.

Man har en stor studio i närheten av SVT och har investerat i robotkameror, modulär inredning och egen redaktion bestående av cirka tio personer.

Även om kanalen är partipolitiskt oberoende kommer den att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, säger Henrik Jönsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Har tiotusentals ägare - bolag kan försvinna från börsen

Framstående profiler

En rad framstående högerprofiler uppges ha knutits till projektet. Bland dessa finns Moderaternas tidigare riksdagsledamot Hanif Bali, som ska leda en gameshow.

Komikern Viktor Klemming har också anslutet sig och ska leda ett fredagsprogram. Även Jan Emanuel och komikern Aron Flam kopplas till projektet.

Istället för betalvägg ska kanalen ha en ”frivillig public service”-avgift på 1 249 kronor.

Henrik Jönsson menar att kanalen kan utmana SVT, trots en betydligt lägre budget.

– Vår output här kommer inte att gå att skilja från någonting som de gör på public service förutom att vi opererar på en fraktion av deras budget. För att vi är entreprenörer och kan få varje krona att räcka längre, säger Henrik Jönsson till tidningen.

Kanalen har premiär på måndag med en intervju med ministern Anna Tenje (M).

Hård kritik mot public service

Henrik Jönsson har ofta riktat hård kritik mot traditionella medier, särskilt mot SVT, där han själv blivit utfrågad i programmet ”30 minuter”.

Jönsson menar att partiskhet bland journalister i skattefinansierade medier hotar trovärdigheten.

Han var bland annat kritisk när journalister från bland annat SVT skrev under ett upprop rörande kriget mellan Hamas och Israel.

– Omdömeslösheten hos de public service-journalister som signerat uppropet är inte heller ett enstaka misstag, utan ett återkommande fenomen, skrev Henrik Jönsson i en debattartikel i GP tidigare i år.

Opinionsbildande journalistik är bra, men om man samtidigt aspirerar på neutralitet blir det fel, menar han.

LÄS OCKSÅ: "Aktiverar beredskapsplan" - tung konkurs i Sverige

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen


”Witkoff behöver träffa en psykiater”

2025 11 21

Högt uppsatta EU-politiker svär och förbannar Steve Witkoff.

En ny detalj ur den amerikansk-ryska fredsplanen får nu europeiska politiker att rasa mot USA:s sändebud Steve Witkoff.

EU-tjänstemän har i månader försökt göra det möjligt att använda frysta ryska tillgångar till ett lån för att stödja Ukrainas försvar.

Men nu vill istället USA ha del av pengarna – vilket får EU-politiker att håna och förolämpa Steve Witkoff.

”USA får 50 procent av vinsten”

EU-tjänstemän har försökt hitta sätt att använda 140 miljarder euro i frysta ryska tillgångar för att stödja Ukraina, men frågan är mycket känslig.

Ukraina riskerar att få slut på pengar i början av nästa år.

Men i USA:s nya fredsplan, som innehåller 28 punkter, lägger man istället fram en annan idé om de frysta ryska tillgångarna.

Enligt USA:s förslag ska 100 miljarder dollar av de frysta pengarna ska ”investeras i USA-ledda insatser för Ukrainas återuppbyggnad och investeringar”.

– USA kommer att få 50 procent av vinsten från denna verksamhet, står det i dokumentet, enligt tidningen.

Förslaget gör europeiska politiker och tjänstemän ursinniga, flera svär och hånar Witkoff, enligt tidningen. Inte minst med tanke på hur länge man har jobbat på att hitta en lösning för de frysta tillgångarna.

LÄS OCKSÅ: Krym under attack - rysk militärhelikopter utslagen

”Behöver träffa psykiater”

Det nya förslaget sätter käppar i hjulen för Europas planer, och minskar sannolikheten att de 27 EU-länderna godkänner förslaget om att använda de frysta tillgångarna till att ge Ukraina ett lån.

Witkoffs idé är ”naturligtvis skandalös”, säger en fransk före detta tjänsteman till tidningen.

– Européerna utmattar sig själva för att försöka hitta en hållbar lösning för att använda tillgångarna till ukrainarnas fördel och Trump vill tjäna pengar på dem, säger tjänstemannen, enligt tidningen.

En högt uppsatt EU-politiker går ännu längre.

– Witkoff behöver träffa en psykiater, säger politikern, som inte namnges av tidningen.

De frysta ryska tillgångarna finns i Belgien, som dock har varit tveksamma till att använda pengarna på det sätt som EU föreslår.

LÄS OCKSÅ: Rykten exploderar - USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Foto: The White House, Wikimedia 

Text: Redkationen