Besökare gav sig på en av de maskerade

2024 04 25

Nu kommer allt fler uppgifter om den våldsamma attacken vid en teater i Stockholm på onsdagskvällen.

– Jag satt där inne och drack kaffe i lugn och ro och helt plötsligt bara smäller det till och fem maskerade, svartklädda män, kommer infarande.

Slänger en rökgranat

Det berättar Lars Wallentin för SVT. Han är en av besökarna som drabbades av attacken.

Mötet arrangerades av bland andra Vänsterpartiet och Miljöpartiet.

Arrangören Rolf Brattström stod i entrén när våldsmännen rusade in i teatern.

– [De] slänger en rökgranat och sprejar folk i ansiktet. Mig till exempel, säger han till SR.

Gav sig på en av dem

Han blev själv angripen av en av de maskerade personerna som slog till honom i ansiktet.

– Jag fick en tjottablängare i ansiktet. Och sprejfärg, de sprejade mig i ansiktet. Jag var alldeles röd, säger han.

En av besökarna försökte stoppa en av de som utförde attacken.

– Jag gav mig på en man där och jag vill påstå att det var en ganska rejäl kille, mer än 20 tror jag, inga smågrabbar. Fruktansvärt alltså.

Det säger han till SVT.

Flera personer fördes till sjukhus.

Poliserna tillfälligt borta

De maskerade personerna sprang in i lokalerna precis när polisen hade lämnat lokalen tillfälligt.

Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar reagerar kraftigt.

– De ska aldrig få vinna. Kvällens attack mot vårt antirasistiska möte i Gubbängen är allvarligt.

– Och är riktad mot alla oss som tror på demokrati och jämlikhet.

Det framhåller vänsterledaren på Instagram.

De skyldiga ännu inte gripna

– Vi kommer inte att tystas. Ikväll är jag på plats i Gubbängen.

– För att möta och visa solidaritet mot dem som var på plats, berättar hon.

De som utförde dådet ska fortfarande vara på fri fot.

– En förundersökning om framkallande av fara för annan och störande av allmän förrättning är inledd.

Det rapporterar Stockholmspolisen.

Arkivfoto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


15dec25

”Öppen krigsförklaring” – Orban fly förbannad

2025 12 16

Ungerns premiärminister Viktor Orban är förbannad på sina kollegor i EU.

Detta eftersom flera EU-ledare trycker på för att konfiskera Rysslands frysta tillgångar i Europa. Pengarna föreslås användas som en förskottsbetalning av ett ryskt krigsskadestånd till Ukraina.

Orban rasar 

Förslaget får den ryssvänlige Orban att gå i taket.

Han anklagar EU för att dra in Europa i ett storkrig mot Ryssland.

– Detta steg är liktydigt med en öppen krigsförklaring, en som kommer att mötas med vedergällning från rysk sida, dundrar Orban i ett inlägg på X.

Vidare skriver premiärministern att hans europeiska kollegor ”vill fortsätta kriget och till och med utvidga det”.

– Detta krig kommer inte att lösas på slagfältet. Och eftersom det inte finns någon lösning vid frontlinjen, då måste vi följa det president Trump gör: förhandla. Det är därför Ungern inte stöder konfiskering av frysta ryska tillgångar och inte heller att pengar eller vapen ska skickas till Ukraina, skriver Orban.

Nytt beslut har klubbats

EU har nyligen beslutat att man inte längre kommer behöva ompröva beslutet om att frysa de ryska tillgångarna varje halvår.

Beskedet välkomnas av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Mycket bra att EU:s medlemsländer idag har nått en överenskommelse om att inte längre ompröva de frysta ryska centralbankstillgångarna förrän Ryssland har betalat krigsskadestånd till Ukraina, framhåller han i ett inlägg på X.

LÄS MER: Ukraina säger nej till USA

”Vad Sverige tycker vet alla”

I samma inlägg skriver Kristersson att EU måste fatta beslut om att de ryska pengarna ska ställas till Ukrainas förfogande.

– Vad Sverige tycker vet alla. Men ingenting är klart förrän allt är klart, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Kan bli allvarligt” – ovanlig vädervarning i Sverige

2025 12 17

Ett oväntat väderfenomen har drabbat Sverige.

Vintern har hittills varit ovanligt mild i stora delar av landet.

I Götaland har temperaturerna klättrat över 10-gradersstrecket vid flera tillfällen i december.  

– Det är ovanligt varmt för den här tiden på året, även i södra Sverige. Det börjar närma sig värmerekord för december, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till DN.

Varningen: ”Kan bli allvarligt”

Schildt kopplar den milda vintern till den globala uppvärmningen.

– Det milda vädret är ett tydligt tecken på klimatförändringar, säger han till tidningen.

Christian Pedersen, seniorforskare vid Norska institutet för bioekonomi (NIBIO), delar slutsatsen och varnar för att ihållande varma vintrar kommer får konsekvenser för ekosystemet över tid.

– Om arter som normalt vandrar söderut väljer att stanna kvar och sedan överraskas av iskyla, då kan det bli allvarligt. Då är det för sent att lämna, och de kan få problem med både temperaturen och att hitta föda i konkurrens med arter som är anpassade till en vanlig vinter, säger han till Dagbladet.

För växter och träd kan situationen bli ännu allvarligare, varnar experten.  Längre perioder av värme kan locka växter ur sin dvala, vilket gör att de börjar växa för tidigt och förbrukar den energi de behöver för våren. 

– Om milt väder följs av plötslig kyla kan cellvävnaden skadas, träd kan utveckla frostsprickor och rötter blir mer exponerade, särskilt när det råder brist på snö, säger Pedersen.

LÄS MER: Tung konkurs i bilbranschen

”Ringverkningar”

Naturexperten Martin Eggen, verksam vid den ornitologiska föreningen BirdLife, berättar att smådjur kan påverkas extra hårt av instabila vintrar.

– Milt väder följt av kyla och isbildning på marken kan göra det svårt att få tag på föda, både för fåglar och smågnagare, säger han till Dagbladet.

Smådjurens problem kan dessutom ge ringverkningar, varnar experten.

– Smågnagare är en viktig resurs i många ekosystem, och när de har problem påverkar det arter som är beroende av dem, exempelvis ugglor och rovfåglar.

LÄS OCKSÅ: Michelle Obama sätter ned foten: “Till skillnad från vissa andra…” 

Foto: Nordseher

Text: Redaktionen