24 april 2026

Beskedet om Trump – väljarna sluter upp

2024 04 29

Nu kommer ett besked från väljarna som är viktigt för Donald Trump.

Presidentvalet i USA ser ut att bli en jämn historia.

Donald Trump har haft det tufft på senare tid, bland annat med anledning av rättegången mot honom.

Men han har fortfarande hopp om att slå Joe Biden i presidentvalet i november.

Och väljarna ger tummen upp – åtminstone när det gäller hans föregående presidentperiod.

Ser Trumps tid som lyckad

Fler amerikaner är nöjda med Trumps första presidentperiod, än med Bidens.

Det visar en ny undersökning.

– Merparten av amerikaner säger, när de ser tillbaka, att Trumps tid som president var en framgång, medan en bred majoritet säger att Bidens hittills har varit ett misslyckande, rapporterar CNN, och hänvisar till en opinionsmätning som de själva står bakom.

Det är en ganska tydlig majoritet av de tillfrågade amerikanerna som ser Trumps presidentperiod som lyckad – åtminstone i CNN:s mätning.

– 55 procent av alla amerikaner säger nu att de ser Trumps presidentskap som en framgång, medan 44 procent ser det som ett misslyckande, uppger kanalen.

Dystert för Joe Biden

För Joe Biden ser det dystrare ut. Majoriteten har en negativ syn på hans tid som president hittills.

– När de värderar Bidens tid som president så här långt, säger 61 procent att hans presidentskap hittills har varit ett misslyckande, medan 39 procent säger att det har varit en framgång, rapporterar kanalen.

Det är en ännu sämre siffra jämfört med motsvarande undersökning i januari 2022, då 57 procent beskrev Bidens presidentskap som ett misslyckande och 41 procent som en framgång.

Republikanerna sluter upp

För Trumps del visar siffrorna också att väljarna ser mer positivt på hans presidentskap idag, jämfört med när han precis var på väg att lämna presidentposten. Då ansåg en majoritet, 55 procent, att hans presidentperiod hade varit misslyckad.

Undersökningen visar också att republikaner sluter upp allt mer bakom Trump.

– Republikaner är nu mer enade kring idén att Trumps presidentskap var än framgång, än vad demokrater är angående Bidens presidentskap, rapporterar kanalen.

92 procent av republikanerna kallar Trumps presidentperiod för en framgång, medan bara 73 procent av demokraterna säger detsamma om Joe Biden.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


02 jun 26

Historiskt väderbesked i Sverige – första gången sedan 1859

2026 06 03

Flera historiska värmerekord har slagits i Sverige.

Det visar färska siffror från mätstationer runt om i landet.  

Ett 50-tal stationer i Svealand och Norrland med mycket långa mätserier noterade rekordhög vårmedeltemperatur, uppger SMHI.

Årstiden blev bland annat rekordvarm i:

- Uppsala, mätstart 1722

- Stockholm, mätstart 1756

- Härnösand, mätstart 1787

Varmaste sedan 1859

I sin helhet blev våren i Sverige 2026 den varmaste som uppmätts sedan de landsomfattande mätningarna inleddes 1859.

– Värmen märktes tydligast i landets norra delar, där flera gamla rekord slogs med god marginal. På flera platser i Lappland hamnade vårens medeltemperatur dessutom över noll grader för första gången sedan mätningarna startade, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

En stark bidragande faktorn till rekordvärmen var den ovanligt milda marsmånaden, som gav våren en mycket varm start.  

– April och maj blev inte lika extrema i hela landet. I södra Sverige låg temperaturerna tidvis närmare det normala, medan norra Sverige fortsatte att ha temperaturer över det normala, uppger Lasse Rydqvist.

Högsta temperaturen

Vårens varmaste dag inträffade den 1 maj i Oskarshamn, då termometern visade 28,6 grader.

Årstidens lägsta temperatur, 23 minusgrader, noterades den 2 mars i Gielas i Lappland.

LÄS OCKSÅ: Dråpslag för många som väljer elbil – stödet kan försvinna 

Extremvärme i Europa

Samtidigt drabbades stora delar av Europa av en extrem värmebölja i maj. Värmerekord har noterats i bland annat, Portugal, Storbritannien och Frankrike.

Extremvärmen kopplas till väderfenomenet El Niño, som är ovanligt starkt i år.

Värmeböljan orsakades av en så kallade värmekupol, där varm luft från Nordafrika har fångats under ett kraftfullt högtrycksområde.

– Det handlar förenklat om ett kraftigt högtryck där varm luft stängs in och pressas nedåt, ungefär som under ett lock, framhåller Klarts Lasse Rydqvist.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


03 jun 26

Kraftigt regn drar in över Sverige

2026 06 03

Njut av solen för snart väntar riktigt blöta dagar.

Det flaggar SMHI för i sin senaste väderprognos.

Redan under onsdagseftermiddagen drar en första front med regn in över sydvästra Sverige.

Regnvädret biter sig kvar över landet under torsdagen och fredagen. På flera håll kan regnet bli kraftigt, uppger SMHI.

– På torsdag och fredag letar sig lågtryck och fronter in från sydväst och rör sig långsamt nordost över landet. Fronterna berör först södra delen av landet och för med sig både regn och skurar som lokalt kan vara kraftiga, framhåller myndigheten.

SVT:s väderprognos flaggar också för omfattande nederbörd under torsdagen.

– Ett mer omfattande regnområde drar in västerifrån över landet och vädret blir generellt ostadigt i söder, framhåller kanalens meteorologer.

Fram med paraplyet

Regnvädret beräknas hålla i sig under helgen.

Men det blir inte lika intensivt som under torsdagen och fredagen.

– Under lördag och söndag fortsätter fronter med regn att passera åt nordost över landet. Solen får då varvas med perioder av regn eller skurar samtidigt som det fortsätter att tidvis vara blåsigt, uppger SMHI.

LÄS MER: Historiskt väderbesked i Sverige – första gången sedan 1859

Välkommet

Fler regniga dagar behövs i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) har varnat för att grundvattennivåerna är kritiskt låga i fem län i området:

- Skåne

- Blekinge

- Gotland

- Kalmar

- Jönköpings

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Trumps könslag stoppas i USA 

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen