JUST NU: Beskedet från USA – Biden stannar hemma

2022 04 11

Det finns inget planer på att besöka Ukraina för USA:s president Joe Biden.

Det konstaterar Vita huset i ett uttalande på måndagskvällen.

Har spekulerats

Spekulationer om en sådan vistelse för Biden har eskalerat sedan hans brittiske motsvarighet Boris Johnson besökte Ukrainas president Volodymyr Zelensky i Kyiv.

Ett besök som hyllats såväl i Storbritannien som i resten av världen.

Men Joe Biden kommer inte ses vandra runt på gatorna i huvudstaden.

Finns inte i planerna

– Vi planerar för närvarande inte för att USA:s president ska resa till Ukraina, säger Vita husets pressekreterare Jen Psaki i ett uttalande enligt CNN.

Förutom Boris Johnson har även EU-chefen Ursula von der Leyen besökt Kyiv och den närliggande staden Butja förra veckan. Där bevittnade hon de grymheter som ryska soldater anklagats för att ha utfört.

Vill besöka

Under ett besök i Europa i mars sa president Biden till flera medarbetare att han skulle vilja besöka det krigsdrabbade Ukraina, erfar CNN.

– De kommer inte låta mig, förståeligt nog antar jag, korsa gränsen och ta en titt på vad som händer i Ukraina, sa han enligt nyhetskanalen.

En möjlighet har uppstått

Sedan Bidens uttalande har ryska styrkor dragit sig tillbaka från området kring Kyiv. Truppernas tillbakadragande har möjliggjort för statsbesök av ledare från Väst.

Besök är inte prioritet

Men Vita huset konstaterar att det viktigaste inte är presidentbesök – utan att Ukraina får ett fortsatt humanitärt och militärt stöd från USA.

– Det som är viktigaste för den ukrainska ledningen är att vi påskyndar leveranser av vapen och ger dem den assistans och säkerhet de behöver. Det är vårt fokus just nu, säger Jen Psaki till CNN.

Uppmanar till samtal

Under måndagen har president Biden samtalat med Indiens premiärminister Narenda Modi.

Modi föreslog att ledarna från Ukraina och Ryssland ska hålla direkta samtal, rapporterar CNN.

– Jag har pratat i telefon flera gånger med både Ukrainas och Rysslands president. Jag har inte bara vädjat om fred utan jag har även föreslagit att president Putin ska föra direkta samtal med Ukrainas president, sa han i sitt anförande.

Foto: White House

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Skattesmäll väntar 200 000 svenskar nästa år

2025 12 10

En mängd svenskar riskerar en tydlig skattehöjning från 2026.

När reglerna för investeringssparkonto görs om 2026 väntar både skattelättnader och en betydande skattehöjning.

Runt 200 000 svenskar riskerar att hamna på fel sida gränsen och kan vänta sig en skattesmäll.

Dyrt ovanför gränsen

Från och med 2026 fördubblas det skattefria sparandet på ISK och kapitalförsäkring till 300 000 kronor, samtidigt som schablonskatten höjs till 1,065 procent efter att statslåneräntan skenat upp till 2,55 procent.

Det innebär att skatten stiger från 890 kronor till 1 065 kronor per 100 000 kronor, en ökning med 175 kronor.

För alla som ligger under 300 000 kronor blir skatten däremot noll.

– Skatten på ISK stiger nästa år, men samtidigt blir ett större sparbelopp helt skattefritt. Det gör att många faktiskt får lägre skatt, trots höjningen av schablonräntan, uppger Nordnet i en analys av förändringen.

Det skattefria utrymmet gäller per person och omfattar hela sparandet i både ISK och kapitalförsäkring.

Men effekten slår mycket olika beroende på kapitalnivå.

– För större kapital innebär det en tydlig skatteökning inför nästa år, meddelar Nordnet.

LÄS MER: Transportstyrelsen uppmanar bilister och fotgängare – gäller en månad framåt

Stora kapital straffas

Enligt Länsförsäkringars beräkningar landar brytpunkten där skatten blir oförändrad jämfört med 2025 på strax över en miljon kronor i sparande.

Under detta belopp minskar skatten, över det stiger den.

För dem som har stora kapital – en miljon kronor och mer – blir ökningen tydlig.

– När det kommer till att ha en miljon på ett investeringssparkonto (ISK), så är det omkring 200 000 svenskar som har det. Enligt Finansliv hade ungefär 9 400 personer 10 miljoner kronor eller mer på sina sparkonton, uppger Zmarta.

Det är just dessa som riskerar en märkbar skattesmäll när de nya reglerna träder i kraft.

– Brytgränsen där skatten blir oförändrad ligger strax över en miljon kronor. För kapital över den nivån stiger skatten, och för lägre kapital sjunker den tack vare det höjda grundavdraget, konstaterar Länsförsäkringar i sina kalkyler.

LÄS MER: Rusta överraskar – pangbesked från lågpriskedjan

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen


10 dec 2025

Ryssland varnar för Sverige

2025 12 10

Ryssland pekar bland annat ut Sverige som något slags hot mot den ryska nationen.

Utspelet kommer från den ryska befälhavaren Alexander Moiseyev, som säger att Natoländerna “avsevärt” har ökat sin underrättelseverksamhet i den arktiska regionen.

Förutom Sverige är det i synnerhet Finland som beskrivs som en aktör Ryssland anser sig behöva varna för, enligt Moiseyev.

– Intensiteten i Natoländernas underrättelsetjänst har ökat avsevärt. Det finns planer på att placera ur fler strategiska övervakningsdrönare av Phoenixtypen i Finland, säger befälhavaren till statliga ryska nyhetsbyrån Tass, vilket uppmärksammats av den finländska tidningen Iltalehti.

Växlat upp närvaron

Arktis är en känslig region i sammanhanget, inte minst ur ett svenskt perspektiv. Stormaktskonkurrensen i området har bland annat varit en fråga för Sveriges riksdag och Sverige ingår sedan 1996 i Arktiska rådet tillsammans med Danmark och Grönland, Finland, Island, Kanada, Norge, USA och just Ryssland.

Under de senaste åren har Ryssland växlat upp sin närvaro och öppnat flera gamla sovjetiska militärbaser i Arktis.

– Det blir öppnare maktpolitik i det arktiska området. Det är en stor förändring, som Finland och också Sverige måste förbereda sig för, har Eoin Micheál McNamara, forskare vid Utrikespolitiska institutet i Finland, tidigare sagt till Hufvudstadsbladet.

LÄS MER: ”Inom två veckor” – jättebesked för Ukraina närmar sig

Utspelet: Sverige i "anti-rysk hysteri"

Enligt Alexander Moiseyev har västländer successivt växlat upp byggandet av isbrytare och investerat i “moderna multifunktionella obemannade system”, skriver Iltalehti.

– Alla dessa åtgärder tyder på att militär kapacitet byggs upp i den arktiska regionen för att begränsa Ryska federationen, men jag vill betona att vi inte rör oss mot deras gränser, de rör sig mot våra gränser, säger den ryska befälhavaren.

Moiseyev påstår även att Sverige och Finland under de senaste två åren anslutit sig till den “anti-ryska hysterin”.

LÄS MER: “Champagnen öppnas i Moskva” – varningsflagg hissad i Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen