Beskedet – då betalas nästa elstöd ut till hela landet

2023 03 09

Idag, torsdag, fattar regeringen formellt beslut om ett andra elstöd.

Till skillnad från det första elstödet, som bara riktade sig till södra Sverige, kommer elkonsumenter i hela landet den här gången ta del av pengarna.

Stödet ska täcka november och december 2022 och ge ersättning för 80 procent av elförbrukningen under dessa månader.

Och nu kan regeringen också ge ett första besked om när svenska folket kan förvänta sig pengarna på kontot.

– Förordningen träder i kraft i slutet av mars och det är under våren som det kommer att betalas ut, meddelar närings- och energiminister Ebba Busch (KD) till Aftonbladet.

Förbereder utbetalning

Något specifikt datum för utbetalning finns dock inte än.

Vad som däremot är klart är att det återigen blir Försäkringskassan som betalar ut pengarna – precis som vid första elstödet.

– Just nu lägger vi en genomförandeplan för att kunna göra utbetalningarna så snabbt, smidigt och säkert som möjligt och vi får återkomma med tidsplan för utbetalning, sade Maria Sjögren, projektägare för elstödet på Försäkringskassan, i ett pressmeddelande i februari.

Företagsstödet dröjer ytterligare

De flesta hushåll i elområde 3 och 4 har fått pengar för det första elstödet de senaste veckorna.

Däremot dröjer fortsatt beskedet om när det kommer för landets företag – en affär som blivit försenad vid flera tillfällen.

– Vi har hela systemet klart hos Skatteverket i slutet av maj för företag att söka det generella elstödet. Givet att EU-kommissionen har godkänt vårt uppdrag, säger Ebba Busch till Aftonbladet.

Elintensiva företag kan söka om separat elstöd redan nu.

"Måste sluta tönta sig"

Elstöd nummer två har upprättats efter att regeringen fick hård kritik för att exkludera elområde 1 och 2, det vill säga norra Sverige, i insatsen.

– Här får faktiskt regeringspartierna sluta tönta sig. Vi producerar ju mer el nu än när vi klev in i regeringsställning, sade bland annat Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson vars parti lade fram förslag om att ge hushåll och företag i hela Sverige ersättning för höga elkostnader.

I januari vände regeringen och meddelade om ett nytt elprisstöd.

– Alla hushåll i hela landet bedöms ta del av stödet, sade Ebba Busch på en pressträff och tillade:

– Jag vill understryka att det i efterhand inte går att kompensera fullt ut för ett nedmonterat energisystem där vi har krig i vårt närområde och hela Europa är så kraftigt påverkat.

Foto: Elima Mwinyipembe Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Sällsynt “superfenomen“ på himlen – nästa gång blir 2042

2025 12 04

En supermåne lyser upp himlen inatt.

Ikväll väntar årets sista supermåne, ett sällsynt himlafenomen som inte återkommer förrän 2042 och som kan ses från nästan hela världen, inklusive flera platser i Sverige, rapporterar The Mirror.

Årets mest spektakulära

Den så kallade ”Kalla månen” når sin perigeum, alltså den punkt i sin bana som ligger närmast jorden, och kommer därför att se upp till åtta procent större och femton procent ljusare ut än en vanlig fullmåne.

Kombinationen av detta med slutet på en 18-årig måncykel gör fenomenet särskilt ovanligt.

Supermånen blir den sista i serien för 2025, och nästa gång en måne når samma spektakulära höjd kommer först år 2042.

Fenomenet inträffar när jorden, solen och månen står i perfekt linje, en astronomisk position som kallas syzygi.

Astronomer påpekar att månen kommer att stå ovanligt högt på norra halvklotet och därmed vara lätt att observera även från svenska breddgrader.

LÄS MER: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”

När och hur man ser supermånen

I Sverige kan månen observeras hela kvällen, med bäst sikt under natten och fram till gryning.

När månen står nära horisonten kan man se den i en djup orange färg, en effekt som kallas månhorisontillusionen.

I Sverige blir natten mestadels molntäckt i många delar av landet med vindar och regnskurar.

Även om moln kan skymma sikten kommer månen att vara synlig större delen av natten.

– Med de sydliga vindarna passerar också regnskurar norrut över främst de västra delarna av Götaland och Svealand, vilka från Nordvästra Svealand och norrut över södra Norrlands inland och fjälltrakter övergår i snöfall, uppger SMHI.

– I gränsen mellan regn och snö kan det förekomma inslag av underkylt regn. I norra Norrland väntas snöfall som lokalt kan bli ymnigt.

Även synlig 5 december

Även tidigt den 5 december går det att se månen, även om den då inte längre står exakt i perigeum.

Fullmånen kommer fortfarande att vara tydligt synlig och lysa upp himlen, men den kommer inte att upplevas lika stor och ljus som under toppögonblicket kvällen den 4:e.

För den som missar kvällssikten finns alltså fortfarande möjlighet att njuta av fenomenet imorgon bitti.

LÄS MER: UPPGIFTER: Stora pengar till svenska folket – norsk modell föreslås

Foto: L Macronnet

Text: Redaktionen


4dec2025

Mardrömsbesked för svenska hushåll – ”ännu större höjningar” väntar

2025 12 04

Nyligen kom beskedet att de flesta svenskar får höjd elnätsavgift efter årsskiftet.

Flera av de stora energiföretagen höjer, energijätten Vattenfall så mycket som 14 procent, vilket har väckt starka reaktioner.

– Jag blev ganska upprörd över detta. Rättare sagt förbannad, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) hon till TV4.

Men Jakob Eliasson på Vattenfall försvarar den stora höjningen.

– Det handlar ju om att vi har ett åldrande elnät som behöver reinvesteras för att behålla kvaliteten i det, har han sagt till Expressen.

Trenden kommer inte vända

Nu går Sveriges Allmännytta ut och flaggar för att trenden inte kommer vända på några år.

Det är mer sannolikt att det kommer fler höjningar framöver.

– Jag ser ingen anledning till att det kommer att plana ut, och på ett sätt kan jag förstå dem. De stora bolagen är aktiebolag och de ska enligt lag bedrivas i vinstsyfte, säger organisationens energiexpert, Björn Berggren till DN.

LÄS OCKSÅ: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”

”Ännu större höjningar” väntar

Sveriges Allmännyttas prognos är att energibolagen kommer höja minst lika mycket igen inför nästa år.

Av de fyra stora energijättarna, som tillsammans står för över hälften av omsättningen, är det Eon som har höjt mest de senaste åren.

Men det ger de andra tre, Ellevio, Vattenfall och Göteborg Energi, möjlighet att göra ännu större höjningar nästa år.

– Det innebär att de bara kan fortsätta höja på den inslagna vägen under 2026 och 2027. För de andra tre motsvarar höjningarna hittills inte deras utökade intäktsramar, vilket innebär att de kan göra ännu större höjningar än de hittills har gjort, säger Björn Berggren, till tidningen.

Största höjningen på 30 år

Under 2025 har elnätsavgifterna höjts rekordmycket.

– Det är tydligt att 2025 blir ett nytt rekordår för elnätsavgifterna. Även tidigare lågprisområden genomför nu omfattande höjningar, säger Nils Holgersson-gruppens ordförande Rikard Silverfur, i ett uttalande.

– Det tyder på en bred trend att justera upp avgifterna oavsett lokala förutsättningar. Det är en mycket allvarlig utveckling.

De allra högsta elnätspriserna finns i flera jämtländska kommuner, där priset ligger mer än 50 procent högre än rikssnittet.

LÄS OCKSÅ: Kraftigt ras på bilmarknaden

Foto: M. Strandvall

Text: Redaktionen