20 februari 2026

Besked till 280 000 elkunder – räkna med strömavbrott

2023 10 25

Södra Sverige lider fortfarande av stormen Babet som slog till i slutet av förra veckan.

Utöver översvämningar efter det intensiva regnet orsakade stormen även flera strömavbrott i berörda delar av landet.

Stolpar blåste omkull och knäcktes, träd välte över ledningar och på flera platser krävdes att Kraftringen Service både patrullerade och skickade ut montörer för att hålla strömmen fungerande.

Räkna med strömavbrott

Men stormen fortsätter att skapa konsekvenser i södra Sverige.

Nu har elleverantören Kraftringen skickat ut ett mejl till sina 280 000 kunder att de ska fortsätta räkna med strömavbrott ända in i nästa vecka.

– Även om våra abonnenter nu fått tillbaka strömmen återstår mycket arbete för att helt återgå till normal drift och vi kommer att fortsätta med att åtgärda fel och röja träd som fallit över ledningar under den närmsta veckan, framhåller eljätten i månadens kundbrev för oktober.

– Vi vill flagga för att det i samband med reparationerna eventuellt kan bli aktuellt med kortare strömavbrott.

Ska inspekteras

I Kraftringens nätområde ingår 29 000 stolpar, 2 500 stationer och cirka 9 000 kilometer ledning som kräver underhåll hela året.

Under hösten och kommande vinter kommer nu elleverantören att besiktiga hela lokalnätet för att minimera strömavbrott så gott de går under närmaste månaderna.

De luftburna ledningarna inspekteras för att hitta eventuella fel, och i skog och mark röjs ledningsgator med hänsyn till djur- och växtliv, informerar Kraftringen i samma mejl.

6 000 blev strömlösa

Senast i morse inträffade ett större strömavbrott i skånska Svalöv när uppemot 6 000 abonnenter under en period blev strömlösa.

Det handlade då om kunder till Eon.

– Vi har påbörjat felsökningen och gör just nu omkopplingar för att lokalisera felet och under tiden kan strömmen komma och gå, informerade Eon på sin hemsida.

Samma ort drabbades av ett strömavbrott även igår förmiddag när lika många hushåll och verksamheter inte hade någon el.

Energijätten: förbered er

Kraftringen uppmanar sina kunder att vara redo om eller när strömmen väl försvinner.

Bland annat betonar eljätten att man bör ha en powerbank eller ett solcellsbatteri redo till hands för att hålla mobilen laddad.

Håll även även fönster och dörrar stängda för att inte släppa ut värme.

Undvik att öppna kyl och frys i onödan. Maten i en full frys kan klara sig i upp till två dygn och mat i kylen kan klara sig i upp till 12 timmar, uppmanar Kraftringen på sin hemsida.

Foto: Tomas Ärlemo Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 september 2026

UPPGIFTER: ”Efter valet väntar ett h-vete”

2026 09 06

Socialdemokraterna kan gå en utmanande tid till mötes.

Med sju dagar kvar till valdagen växer spänningen.

Mycket av fokuset under valrörelsen har handlat om de möjliga regeringskonstellationerna på vardera sida.

Den sittande regeringen har öppnat upp för att inkludera Sverigedemokraterna i regeringsbildningen efter valet, och diskussionerna kring vilka ministerposter som är aktuella har varit flitiga.

– Jag har sagt hela tiden att alla ministerposter och alla konkreta förhandlingar sker av många skäl efter valet. Det finns ingen enkel matematisk formel bakom detta, det handlar om förhandlingar mellan partier, sade Ulf Kristersson (M) till Aftonbladet i veckan.

Vänsterpartiet i regering

Frågan om Socialdemokraterna kommer att ta med Vänsterpartiet i en möjlig regeringsbildning har också varit återkommande. Men Magdalena Andersson (S) har meddelat att det inte är aktuellt, även om konstellationen inte kan spikas förrän efter valet.

– Det beror ju på vilka som vill samarbeta om en ny riktning för Sverige. Det är först efter valet som jag vet vem som vill vara med, sade hon till SVT tidigare i veckan.

”Kommer inte in”

Nu kommer ett besked från en tung källa inom Socialdemokraterna, rapporterar DN.

– Vänsterpartiet kommer inte in i en S-ledd regering. Den måste bli stabil och de är inte mogna för det, säger källan till tidningen.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

”Efter valet väntar ett h-vete”

Även om alternativet är flera riksdagsomröstningar för att få igenom Magdalena Andersson som statsminister, kommer det inte vara aktuellt att ge några ministerposter till Vänsterpartiet, menar källan.

Partiet kommer sätta hårt mot hårt.

– Efter valet väntar ett ännu värre helvete, säger källan till tidningen.

Inte övertygad

Vänsterledaren Nooshi Dadgostar är inte övertygad om att linjen kommer hållas efter valet, och uppger att kontakten är god med S-ledaren.

– Vi har kontakt och pratar med varandra hela tiden, har hon sagt till SVT.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen