Besked om Joe Bidens framtid

2024 06 28

Nu har det kommit ett besked om Joe Bidens framtid.

Efter nattens presidentvalsdebatt mellan president Joe Biden och utmanar Donald Trump har det kommit många starka reaktioner.

I flera medier har Joe Bidens prestation beskrivs som ”katastrofal”, och bland annat CNN rapporterar att presidentens åldersproblem tycks ha förvärrats.

Röster har också höjts, bland annat från politiska kommentatorer, partikamrater till Biden och personer som har donerat pengar till Bidens kampanj, om att Demokraterna bör byta ut sin presidentkandidat till någon yngre.

Nu har Biden-kampanjen kommenterat frågan – och lämnat ett besked om Bidens framtid, rapporterar The Guardian.

Biden-kampanjen kommenterar

Biden-kampanjen klargör idag att det inte finns några som helst planer på att Biden ska bytas ut som presidentkandidat.

– Självklart kommer han inte att hoppa av, säger Lauren Hitt, som är en talesperson för Bidens kampanj, enligt tidningen.

Joe Biden har också varit tydlig med att han vill fortsätta.

– Vi kör på, rapporteras Biden ha sagt kort efter debatten.

En av Bidens rådgivare har också sagt till CNN att Biden nu har siktet inställt på nästa debatt.

Även personer som har pekats ut som möjliga ersättare har på ett tydligt sätt gått ut och visat sitt stöd för Joe Biden.

Möjliga ersättare uttalar sig

Det har spekulerats i att vicepresident Kamala Harris eller Kaliforniens guvernör Gavin Newsom kan vara tänkbara ersättare om Biden väljer att hoppa av.

Men både dessa har alltså uttalat sitt fulla stöd för Bidens fortsatta presidentkampanj.

Harris kommenterade att Biden förvisso hade en ”långsam start” i debatten, men att han sedan kom igen starkt.

Newsom var ännu tydligare i sitt stöd för Biden.

– Jag kommer aldrig att vända president Biden ryggen. Jag vet inte en demokrat i mitt parti som skulle göra det, säger Gavin Newsom.

Enligt The Guardian är stämningen dock mycket upprörd inom Bidens parti, där många är mycket besvikna över presidentens prestation i debatten.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Nu ska bilar bli billigare – helt ny kategori på gång

2025 11 08

Europeiska elbilar måste bli billigare.

Den slutsatsen har EU kommit till.

Kritik riktas återkommande mot att elbilar är alldeles för dyra när det pratas om elektrifieringen av fordonsflottan.

Samtidigt är konkurrensen från Kina stenhård – någonting som EU nu ska försöka lösa genom att införa en helt ny kategori för att pressa ner priserna, rapporterar Reuters.

Ska bli billigare

EU-kommissionen siktar på att i december tillkännage skapandet av en ny kategori av prisvärda små elbilar i ett försök att motverka kinesisk konkurrens och återuppliva den europeiska marknaden.

Planen är att små elfordon inte ska behöva inkludera lika mycket säkerhetsutrustning och teknik som en stor sedanbil.

Så mycket ska de kosta

EU-kommissionären för industri Stephane Sejourne kommenterar.

– Målet för tillverkarna är att få ut nya småfordon prissatta mellan 15 000 och 20 000 euro på marknaden, och eftersom regleringskrav också påverkar priset kommer vi att skapa det här regelverket, säger han.

De nya mindre elbilarna kan alltså komma att kosta motsvarande mellan 165 000 och 220 000 kronor.

Läs mer: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Senaste siffrorna

Årets elektrifiering bland personbilar i Sverige ligger kvar på fjolårets nivå, och privatmarknaden bidrar i allt högre grad till årets ökning av nya elbilar samtidigt som laddhybriderna ökar kraftigt.

– Två av tre av nya personbilar i oktober var laddbara, meddelar branschorganisationen Mobility Sweden.

– 36 procent elbilar och 30 procent laddhybrider. Hittills i år utgör elbilar 35,5 procent av nyregistreringarna, vilket är i nivå med 2024 års totala utfall.

Viss minskning

I oktober registrerades totalt 24 078 nya personbilar, en minskning med 4 procent jämfört med samma månad förra året.

Mobility Sweden bedömer alltjämt att nivån av laddhybrider är hög i jämförelse med övriga Europa.

Läs mer: Kinas elbilar gör succé – i Brasilien

Foto: My Energy

Text: Redaktionen


Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från Ukraina

2025 11 08

Ukrainska drönare har på nytt slagit till mot Ryssland.

De ukrainska “drönarsanktionerna” fortsätter.

Nu kommer uppgifter om att ryska Basjkirien – beläget omkring tusen kilometer från den ukrainska gränsen – har attackerats, rapporterar Kyiv Independent.

Ny attack

Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR uppger att deras drönare slog till mot en viktig petrokemisk anläggning i regionen.

Ukrainska långdistansdrönare slog till mot den petrokemiska anläggningen i Sterlitamak, som förser den ryska armén och Rysslands militärindustriella komplex med bland annat flygbränsle och syntetiska polymerer.

Brand i verkstad

HUR hävdar att drönarattacken ledde till en brand i verkstaden som producerar en tillsats känd som agidol, vilken används till flygbränsle.

Republikens chef, Radiy Khabirov, har inte kommenterat den påstådda drönarattacken mot den viktiga anläggningen.

Läs mer: Sverige har bidragit till attacker mot Ryssland

Fortsätter avancera

Samtidigt kommer uppgifter om att de ryska styrkorna fortsätter att avancera i den strategiskt viktiga staden Pokrovsk – där Ukraina har haft det svårt under en tid.

– Geolokaliserade filmklipp publicerade den 6 och 7 november indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade i nordöstra och till de östra utkanterna av Pokrovsk samt i södra Myrnohrad, öster om Pokrovsk, och norr om Myrnohrad, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of war.

Söder om Krasnyi Lyman

ISW fortsätter.

– Ytterligare geolokaliserad film publicerad den 7 november indikerar att ryska styrkor även avancerade söder om Krasnyi Lyman nordost om Pokrovsk och omedelbart norr om Myrnohrad, framhåller tankesmedjan.

– En rysk militärbloggare hävdade att ryska styrkor nådde de nordvästra, norra och nordöstra utkanterna av Pokrovsk.

Läs mer: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen