25 juli 2026

Besked i direktsändning – svensk kvinna gör mångmiljonvinst

2025 03 22

En svensk kvinna har gjort en mångmiljonvinst.

En svensk kvinna har gjort en mångmiljonvinst.

Det meddelades i V75 Direkts sändning idag.

Kvinnan hade enligt uppgift bara satsat 144 kronor – men blev ensam vinnare av ett mångmiljonbelopp.

”Hon är i chock”

Vinnaren är en 50-årig kvinna från Stockholmsområdet, rapporterar Expressen.

Hon uppges ha vunnit hela 25,2 miljoner genom att spela på Harry Boy.

Den 50-åriga kvinnan var den enda som hade alla rätt på V75, och kammade därför hem storkovan.

Kvinnan kände inte själv till att hon hade vunnit.

Hon fick beskedet via telefon på lördagskvällen.

– Hon är i chock. Hon trodde mig inte. Vi fick gå igenom kupongen flera gånger, säger Hans G Lindskog, vinnarambassadör på ATG, till tidningen.

Programledaren: ”Jisses”

I lördagens V75 var det flera skrällar som ägde rum, rapporterar Aftonbladet.

Bland annat att Vanquish vann i V75-4 och att Nash Keeper vann V75-5, två väldigt oväntade vinnare.

När det stod klart att en ensam vinnare skulle ta hem en storvinst blev till och med programledaren i V75 Direkt chockad.

– 23,7 miljoner för sju rätt. Jisses, sade programledaren Per Skoglund i sändningen, enligt tidningen.

Totalt uppges kvinnan dock alltså ha vunnit 25,2 miljoner. Kvinnan som tog hem vinsten uppges ha köpt en Harry Boy för 144 kronor.

– I över en halvtimme satt jag i telefon och fick övertyga den chockade vinnaren, säger Hans G Lindeskog till tidningen.

Högsta vinsten – över 100 miljoner

Kvinnans vinst är dock långt ifrån den högsta på V75.

Under årets sista timmar 2024, alltså den 31 december i fjol, vann en ensam vinnare drygt 106 miljoner kronor. Det var den överlägset största vinsten i V75:s historia, enligt ATG. Även den vinnaren vann med hjälp av Harry Boy.

Vinnaren den gången var en travintresserad man i övre medelåldern, hemmahörande i Västra Götaland, uppger spelbolaget.

Foto: Christian Dubovan

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen