Besked i direktsändning – svensk kvinna gör mångmiljonvinst
2025 03 22
En svensk kvinna har gjort en mångmiljonvinst.
En svensk kvinna har gjort en mångmiljonvinst.
Det meddelades i V75 Direkts sändning idag.
Kvinnan hade enligt uppgift bara satsat 144 kronor – men blev ensam vinnare av ett mångmiljonbelopp.
”Hon är i chock”
Vinnaren är en 50-årig kvinna från Stockholmsområdet, rapporterar Expressen.
Hon uppges ha vunnit hela 25,2 miljoner genom att spela på Harry Boy.
Den 50-åriga kvinnan var den enda som hade alla rätt på V75, och kammade därför hem storkovan.
Kvinnan kände inte själv till att hon hade vunnit.
Hon fick beskedet via telefon på lördagskvällen.
– Hon är i chock. Hon trodde mig inte. Vi fick gå igenom kupongen flera gånger, säger Hans G Lindskog, vinnarambassadör på ATG, till tidningen.
Programledaren: ”Jisses”
I lördagens V75 var det flera skrällar som ägde rum, rapporterar Aftonbladet.
Bland annat att Vanquish vann i V75-4 och att Nash Keeper vann V75-5, två väldigt oväntade vinnare.
När det stod klart att en ensam vinnare skulle ta hem en storvinst blev till och med programledaren i V75 Direkt chockad.
– 23,7 miljoner för sju rätt. Jisses, sade programledaren Per Skoglund i sändningen, enligt tidningen.
Totalt uppges kvinnan dock alltså ha vunnit 25,2 miljoner. Kvinnan som tog hem vinsten uppges ha köpt en Harry Boy för 144 kronor.
– I över en halvtimme satt jag i telefon och fick övertyga den chockade vinnaren, säger Hans G Lindeskog till tidningen.
Högsta vinsten – över 100 miljoner
Kvinnans vinst är dock långt ifrån den högsta på V75.
Under årets sista timmar 2024, alltså den 31 december i fjol, vann en ensam vinnare drygt 106 miljoner kronor. Det var den överlägset största vinsten i V75:s historia, enligt ATG. Även den vinnaren vann med hjälp av Harry Boy.
Vinnaren den gången var en travintresserad man i övre medelåldern, hemmahörande i Västra Götaland, uppger spelbolaget.
Foto: Christian Dubovan
Text: Redaktionen