Besked i direktsändning – svensk kvinna gör mångmiljonvinst

2025 03 22

En svensk kvinna har gjort en mångmiljonvinst.

En svensk kvinna har gjort en mångmiljonvinst.

Det meddelades i V75 Direkts sändning idag.

Kvinnan hade enligt uppgift bara satsat 144 kronor – men blev ensam vinnare av ett mångmiljonbelopp.

”Hon är i chock”

Vinnaren är en 50-årig kvinna från Stockholmsområdet, rapporterar Expressen.

Hon uppges ha vunnit hela 25,2 miljoner genom att spela på Harry Boy.

Den 50-åriga kvinnan var den enda som hade alla rätt på V75, och kammade därför hem storkovan.

Kvinnan kände inte själv till att hon hade vunnit.

Hon fick beskedet via telefon på lördagskvällen.

– Hon är i chock. Hon trodde mig inte. Vi fick gå igenom kupongen flera gånger, säger Hans G Lindskog, vinnarambassadör på ATG, till tidningen.

Programledaren: ”Jisses”

I lördagens V75 var det flera skrällar som ägde rum, rapporterar Aftonbladet.

Bland annat att Vanquish vann i V75-4 och att Nash Keeper vann V75-5, två väldigt oväntade vinnare.

När det stod klart att en ensam vinnare skulle ta hem en storvinst blev till och med programledaren i V75 Direkt chockad.

– 23,7 miljoner för sju rätt. Jisses, sade programledaren Per Skoglund i sändningen, enligt tidningen.

Totalt uppges kvinnan dock alltså ha vunnit 25,2 miljoner. Kvinnan som tog hem vinsten uppges ha köpt en Harry Boy för 144 kronor.

– I över en halvtimme satt jag i telefon och fick övertyga den chockade vinnaren, säger Hans G Lindeskog till tidningen.

Högsta vinsten – över 100 miljoner

Kvinnans vinst är dock långt ifrån den högsta på V75.

Under årets sista timmar 2024, alltså den 31 december i fjol, vann en ensam vinnare drygt 106 miljoner kronor. Det var den överlägset största vinsten i V75:s historia, enligt ATG. Även den vinnaren vann med hjälp av Harry Boy.

Vinnaren den gången var en travintresserad man i övre medelåldern, hemmahörande i Västra Götaland, uppger spelbolaget.

Foto: Christian Dubovan

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina skickar styrkor mot amerikansk militär

2025 09 12

Kina meddelar att man skickar styrkor mot amerikansk militär.

Kina har skickat ut både fartyg och stridsflygplan på fredagen.

Det meddelar den kinesiska regimen.

De kinesiska styrkorna skickas till Taiwansundet – där amerikanska och brittiska krigsfartyg passerar.

”Provocerar”

Kina tar hjälp av både fartyg och flygplan för att övervaka krigsfartygen USS Higgins från USA och HMS Richmond från Storbritannien, som passerar i Taiwansundet.

– De provocerar fram problem, hävdar en talesperson för den kinesiska militären, rapporterar Newsweek.

Den kinesiska regimen hävdar att Taiwansundet tillhör Kina, medan Taiwan och dess västerländska allierade menar att det är internationellt vatten.

De kinesiska styrkor som nu skickas ut ska övervaka det amerikanska och det brittiska fartyget, rapporterar tidningen.

Senast förra helgen skedde en liknande incident, då kanadensiska och australiensiska fartyg passerade Taiwansundet.

LÄS OCKSÅ: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Storbritannien kommenterar

Från amerikansk håll har man inte kommenterat händelsen.

Storbritanniens försvarsdepartement låter dock meddela att operationen, som är ett sätt att hävda navigationsrättigheter, har gjorts "i full överensstämmelse med internationell lag och normer", rapporterar tidningen.

USA och andra västländer skickar krigsfartyg till Taiwansundet med jämna mellanrum för att visa sin styrka, stödja Taiwan och hävda rätten att passera i sundet.

Kina å sin sida hävdar att utländska krigsfartyg måste ha tillstånd från den kinesiska regimen för att få passera i Taiwansundet.

Donald Trumps administration har på senare tid försökt stabilisera relationen till Kina något när det gäller maktkampen i havet, enligt tidningen. Men trots det väljer man nu alltså att skicka krigsfartyg till Taiwansundet.

Den kinesiska regimen utövar ett hårt tryck mot Taiwan, som de anser tillhör Kina. Taiwan stöds emellertid av USA och andra västländer.

LÄS OCKSÅ: Polen markerar - Trump ifrågasätter drönarna

Foto: List of ships of the People's Liberation Army Navy 

Text: Redaktionen


STENHÅRDA KRAVET: Berätta om era pengar

2025 09 12

Nu kommer krav om att partierna ska berätta om sina pengar.

Svenska folket får veta alldeles för lite om riksdagspartiernas finansiering.

Det menar statsvetarna Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk, som är parti- och korruptionsforskare vid Göteborgs universitet.

Nu måste väljarna få veta vem som betalar partinotan, anser debattörerna.

”Skydd för demokratin”

Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk menar att Sverige ligger efter andra länder när det gäller transparens. Det är omöjligt att följa partiernas pengar och veta var de kommer ifrån, menar de i en debattartikel i DN.

– Forskningen visar gång på gång att demokratin bygger på att väljarnas förtroende är förankrat i transparens. Ett starkt skydd för demokratin kräver tydliga regler, skarpa sanktionsmöjligheter och full insyn – också i partiernas finansiering, skriver debattörerna.

När partierna och deras kampanjer delvis finansieras genom privata och ibland anonyma donationer så finns det anledning att ifrågasätta deras oberoende, menar de två statsvetarna.

– När transparensen brister uppstår misstanken att beslut inte fattas på saklig grund, utan på grund av ekonomiskt beroende, skriver Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk i tidningen.

LÄS OCKSÅ: EU:s vändning - ny chans för bensin- och dieselbilar

Vill se förändring

I ett betänkande som presenterades förra sommaren föreslogs en rad åtgärder, bland annat att möjligheten att ge anonyma bidrag till partier ska tas bort, skriver de.

Ett annat förslag är att förbjuda utländsk finansiering.

De två statsvetarna kräver dock mer kraftfulla åtgärder, och vill att frågan ska lyftas upp inför valet 2026.

– Beslutsfattare har nu chansen att täppa till luckorna i lagstiftningen och ta igen det demokratiska försprång som många andra länder redan har, skriver de.

Frågan har tidigare bland annat uppmärksammats i Kalla faktas granskning ”Partiernas hemliga pengar” i samband med förra valet.

Efter det har flera förändringar föreslagits för att öka kontrollen av och insynen i partiernas finansiering.

– Öppenhet och insyn är viktiga inslag i en välfungerande demokrati, har justitieminister Gunnar Strömmer (M) tidigare sagt till TV4.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass - hela listan

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen