JUST NU: ”Redo att försvara varje tum”

2022 11 15

Två raketer har slagit ner i den polska staden Przewodów.

Enligt amerikanska underrättelseuppgifter handlar det om två ryska robotar, rapporterar AP.  Två personer uppges ha dödats. 

Ryssland har under tisdagen avfyrat hundratals robotar mot flera städer i Ukraina. 

Bryter tystnaden                     

Estland är det första Natolandet som kommenterar den påstådda ryska attacken mot en annan medlem av försvarsalliansen.

– De senaste nyheterna från Polen är mycket oroande. Vi för nära samtal med Polen och våra allierade, skriver landets utrikesdepartement på Twitter.

Departementet tillägger:

– Estland är redo att försvara varje tum av Natos territorium. Vi utrycker full solidaritet med vår nära allierade Polen.

”Väldigt allvarligt”   

Lettlands försvarsminister Artis Pabriks kallar raketattacken mot Polen för ”väldigt allvarlig”.

Han betonar att Lettland, som även är medlem i Nato, fördömer attacken.

– Mina kondoleanser till våra polska vapenbröder. Den ryska kriminella regimen avfyrade robotar som inte bara riktas mot civila i Ukraina utan också landar på Natos territorium i Polen. Lettland står helt och fullt med våra polska vänner och fördömer detta brott, skriver han på Twitter.

USA:s första kommentar

Nyhetsbyrån AP rapporterar att en amerikansk underrättelsekälla har bekräftat att det är två ryska robotar som slagit ner i den polska staden.

Pentagons presstalesperson Patrick S. Ryder bekräftar att USA är ”medvetna om medierapporteringen som hävdar att två ryska robotar har slagit ner i Polen nära Ukrainas gräns”.

Ryder konstaterar att det amerikanska försvarsdepartementet ”för närvarande inte har någon information som styrker dessa rapporter”, uppger CNN.

– Pentagon upprepar dock att USA ”kommer försvara varje tum av Natos territorium”, framhåller nyhetskanalen. 

Ryder understryker att USA känner sig mycket säkra på att de kan försvara sina Natoallierade i Europa.

– Vi tar alltid säkerheten för våra trupper på största allvar, oavsett var de tjänstgör, säger han enligt CNN.

”Betydligt allvarligare”

Sveriges före detta utrikesminister Carl Bildt har kommenterat raketattacken på Twitter.

– Det rör sig sannolikt om en rysk robot som åkt i fel riktning, men det faktum att den dödade två personer gör situationen betydligt allvarligare, skriver Bildt.

Patrik Oksanen, debattör och expert i försvars- och säkerhetsfrågor, betonar även allvaret i situationen.

– Då har Ryssland bombat Polen (mest troligt av misstag)... men ändå... Ryska raketer uppges ha dödat polacker i Polen. Återigen, vi är ett allvarligt och svårförutsägbart läge, framhåller han i ett inlägg på Twitter.

Foto: Nato 

Text: Redaktionen


29 okt 26

SMHI pekar ut datum – då kommer första snön

2026 10 29

Årets första snö är på ingång.

När den första snön faller skiljer sig rejält mellan olika delar av Sverige.

Men enligt SMHI finns det en specifik period i landet då snön oftast gör entré.

Skillnader i landet

I den svenska fjällen kan vintern statistiskt sett göra entré tidigt. Enligt SMHI kan den första snön falla på högfjället redan i september, medan det första snötäcket i dalgångarna i de nordligaste fjälltrakterna normalt bildas i början av oktober.

– I oktober är det inte direkt ovanligt med snöfall i åtminstone de mellersta och norra delarna av landet. Några av de mer minnesvärda snöfallen i oktober har inträffat på senare år, uppger SMHI.

Längre söderut dröjer det oftast längre. I stora delar av Svealand är november en vanlig månad för säsongens första snötäcke.

Vid Skånes sydkust får invånarna i regel vänta längst. Där bildas det första snötäcket i genomsnitt först en bit in i december eller ännu senare, enligt SMHI:s statistik.

Läs också: ”Dags att säga ifrån” – alla pensionärer uppmanas 

Snö i storstäderna

Om man utgår från statistik från de senaste tio vintrarna som SMHI dokumenterat finns det flera datum som sticker ut beroende på vart i landet man bor, som även visar på stora skillnader mellan svenska orter.

I Östersund har det första snötäcket i genomsnitt bildats den 19 oktober, medan Malmö brukar få vänta till den 16 december.

Så här ser genomsnitten ut för några svenska städer:

  • Östersund: 19 oktober
  • Umeå: 27 oktober
  • Luleå: 29 oktober
  • Sundsvall: 5 november
  • Borås: 15 november
  • Göteborg: 30 november
  • Lund: 10 december
  • Malmö: 16 december

Uppgifterna avser när snödjupet först når minst en centimeter under vintersäsongen. Beräkningen bygger på historiska data från vintrarna 2015/2016 till 2024/2025.

Sticker ut i Stockholm

I Stockholm är det framför allt slutet av november som utmärker sig. Under de flesta åren kom första snön mellan 20–30 november. Genomsnittligt är det 26 november där störst chans finns.

Historien visar dock att vädret kan variera kraftigt från år till år. Enligt SMHI har den första snön i Stockholm förekommit redan den 10 oktober 1919 och den 12 oktober 1992.

Andra år har den dröjt ända till januari.

Kan ge tidig vinterkyla

Samtidigt pekar prognoser på en ovanlig utveckling i atmosfären som kan påverka temperaturen i Sverige under november och december.

Klarts meteorolog Lasse Rydqvist uppger att polarvirveln, som finns högt över Arktis, kan försvagas ovanligt kraftigt i början av november.

– Det kan bli en historiskt tidig stratosfärisk uppvärmning med tidig vinterkyla i Sverige, uppger han.

Vid en så kallad Major SSW, en stor stratosfärisk uppvärmning, stiger temperaturen snabbt högt upp i atmosfären samtidigt som polarvirveln försvagas. I vissa fall kan störningen påverka luftströmmarna längre ner och göra det lättare för kall arktisk luft att röra sig söderut.

Enligt Rydqvist har en så kraftig uppvärmning inte inträffat så tidigt i november sedan mätningarna startade 1959.

Andra läser: Minst 1 200 kronor i ersättning – besked till svenska hushåll

Foto: F Nobel

Text: Redaktionen


29 okt 26

Svenskt rekordfynd hittat – kan räcka i åratal

2026 10 29

En rekordhög guldhalt har upptäckts.

Ett svenskt gruvbolag har gjort ett rekordfynd.

Bolaget har hittat berg med extremt höga guldhalter.

Rekordhög guldhalt

Gruvbolaget Lundin Gold har hittat ett ovanligt guldrikt berg vid Bonza Sur i Ecuador. Företaget, som driver guldgruvan Fruta del Norte, har efter nya borresultat i området, sett att marken innehåller betydligt högre guldhalter än vad man hade hoppats på.

I ett borrprov på drygt 140 meters djup uppmättes i genomsnitt 242,64 gram guld per ton berg, över en sträcka på 3,3 meter.

I en del av samma prov, som var 70 centimeter lång, var halten ännu högre: 1 090 gram guld per ton berg. Det motsvarar mer än ett kilo.

– Borrhålet BLP-2026-559 visade den högsta guldhalten som hittills uppmätts vid fyndigheten. Det tyder på att det kan finnas mer guld att hitta i området, uppger bolaget.

Andra läser: Skattehöjning på gång för bilister 

Fler guldfynd i området

Även vid den närliggande fyndigheten Fruta del Norte South har bolaget hittat berg med höga guldhalter.

Där uppmättes i ett borrprov i genomsnitt 124,27 gram guld per ton berg över en sträcka på 11 meter. Inom samma borrhål fanns också en meter där halten uppgick till 1 290 gram per ton.

– Den snabba utvecklingen i Fruta del Norte-området, där flera guldfyndigheter av samma geologiska typ har upptäckts, visar på områdets mycket stora geologiska potential, säger Jamie Beck, vd på Lundin Golds i ett uttalande.

Lundin Gold grundades av den svensk-kanadensiske affärsmannen Lukas Lundin och är noterat på Stockholmsbörsen. Bolaget ingår i Lundin-gruppen och är baserat i Kanada och driver sin guldgruva i Ecuador.

Kan ge guld i många år

Jamie Beck beskriver resultaten som exceptionella. Enligt honom stärker fynden bolagets möjligheter att fortsätta producera guld under lång tid.

– Våra prospekteringsprogram nära gruvan fortsätter att leverera exceptionella resultat vid FDNS, FDN East och Bonza Sur, säger han.

Tre borriggar arbetar nu vid Bonza Sur för att undersöka fyndigheten närmare. Hur mycket guld som i slutändan kan utvinnas är ännu inte fastställt, men resultaten kan bidra till att stärka gruvans framtida produktion.

Läs också: Uppgifter om missiler – kraftiga nedslag i Ryssland 

Foto: MiningWatch-Portugal

Text: Redaktionen