JUST NU: Belgien varnar Sverige – ”väldigt riskabelt”
2025 10 02
Belgiens premiärminister Bart De Wever varnar sina allierade.
EU har fryst omkring 200 miljarder euro av den ryska centralbankens tillgångar.
Summan innehas till stor del av den internationella inlåningsorganisationen Euroclear i Belgien.
Sveriges regering har, tillsammans med många andra länder, varit drivande i att använda sig av pengarna för att stödja Ukraina.
En åtgärd som nu möts av motstånd.
– Vi ska inte vara paragrafryttare, säger Ulf Kristersson, rapporterar DN.
Belgien varnar och ställer krav
EU-kommissionen har nu föreslagit en plan för att frigöra 140 miljarder euro för ett lån till Ukraina, vilket Sverige står bakom.
Belgiens premiärminister Bart De Wever är kritisk till förslaget och varnar nu sina europeiska allierade.
– Vi kommer att ge oss ut på okänt vatten. Det är väldigt, väldigt riskabelt, säger han vid toppmötet i Köpenhamn, rapporterar Kyiv Post.
– Jag vill att alla ska vara medvetna om det och jag vill att deras signatur ska följa med oss i den båten, vad som än krävs, vart den än seglar och vad den än kan stöta på.
Läs också: Finland varnar Vladimir Putin
Ryssland rasar
Enligt förslaget skulle EU låna ut medel från Euroclear till Ukraina.
I framtiden skulle eventuella ryska betalningar för krigsskadestånd kunna användas för att betala tillbaka till EU.
Kreml har kallat planen för "stöld" och hotat med vedergällning, bland annat genom att beslagta västerländska tillgångar i Ryssland.
Överväger ytterligare en plan
Samtidigt överväger EU ytterligare en plan för att ge ett reparationslån till Ukraina med hjälp av Rysslands frysta centralbankstillgångar.
Enligt förslaget skulle Ryssland behålla sina rättsliga anspråk på medlen, omvandlade till obligationer, medan Ukraina skulle få lån som kanske inte behöver betalas tillbaka om Ryssland inte betalar för krigsskador.
Reparationslånet kan uppgå till 130 miljarder euro.
Förslagets förespråkare menar att det är nödvändigt att utnyttja Rysslands frysta tillgångar för att hjälpa Ukraina att täcka budgetunderskott.
De tycker att Ryssland, inte europeiska skattebetalare, borde stå för notan i slutändan, rapporterar Kyiv Post.
Läs mer: Elon Musk rosenrasande: “Säg upp Netflix”
Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet
Text: Redaktionen