Belgien sätter in soldater

2026 03 25

Belgien agerar med anledning av kriget i Mellanöstern.

Som svar på USA:s och Israels attacker, har den iranska regimen hotat att slå mot mål med koppling till de båda länderna.

Igår agerade polisen i Stockholm genom att införa en säkerhetszon i Diplomatstaden, med anledning av den ökade hotbilden.

– Hotbilden i hela Europa mot de här målen har varit exceptionellt hög redan innan kriget, nu har den nått ett crescendo, kommenterade Försvarshögskolans terrorexpert och professor Magnus Ranstorp, till SVT.

Belgien agerar

Nu kommer beskedet att Belgien agerar för att skydda landet mot det ökade hotet.

Men det belgiska styret går fram ännu mer kraftfullt än Sverige, och sätter in soldater för att skydda platser med judisk koppling över hela landet.

Syftet är att motverka antisemitiskt motiverade attacker.

– Jag vill inte vänta på det ögonblicket, säger den belgiske inrikesministern Bernard Quintin, rapporterar Politico.

– Det är därför vi vidtar dessa åtgärder. Vi måste säkerställa säkerheten på dessa specifika platser för den judiska gemenskapen. Vi måste göra allt vi kan för att förhindra attacker mot människor och också stoppa alla attacker mot judiska byggnader.

LÄS MER: Kina uppges förbereda sig för storkrig

200 soldater

Nu skickas omkring 200 soldater ut i landet, för att vakta olika platser med judisk koppling.

Insatsen kommer pågå i tre månader till att börja med.

Soldaterna är inte tänkta att ersätta polisens arbete, men Belgiens försvarsminister Theo Francken anser att det behövs ett starkare skydd i dagsläget.

– De ersätter ingenting — detta är utöver polisstyrkan. Polisstyrkan finns kvar tillsammans med insatsstyrkan och har ansvar för de offentliga områdena i Belgien, säger han, enligt tidningen.

– Men vi måste göra mer eftersom det finns hot mot det judiska samfundet.

Motsättningar

Beslutet att placera ut soldater i hela Belgien har mött kritik. Externt, men också internt inom regeringen.

Landets justitieminister Annelies Verlinden har kritiserat åtgärden med motiveringen att beslutet inte diskuterats och förankrats tillräckligt.

LÄS MER: Natoland har skickat upp stridsflygplan

Foto: A. Vesakaran

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen