16 juni 2026

Belarusiska stridsflyg har skjutit skarpt

2024 10 20

Det belarusiska flygvapnet har agerat skarpt.

På söndagskvällen kommer uppgifter om att drönare har befunnit sig i belarusiskt luftrum.

Enligt initial information så ska det röra sig om ryska Shahed-drönare som flög över Homel.

Stridsflygplan skickades snabbt upp för att skjuta ner vad som åtminstone ska ha varit en sådan drönare.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Ny drönarattack

Såväl Ryssland som Ukraina har genomfört omfattande drönaranfall.

Ukrainas flygvapen rapporterade att man skjutit ner 31 av de 51 attackdrönare som Ryssland avfyrade.

Flygvapnet tillade att 13 drönare försvann från Ukrainas radar.

Tredje gången

Enligt bevakningsgruppen Belarusian Hajun flög tre ryska attackdrönare in i landets södra territorium. 

Det är den tredje gången som ett belarusiskt flygplan har skjutit ner en drönare som kom in i dess luftrum. 

Minsk har aldrig offentligt framfört några invändningar till Moskva - dess viktigaste allierade - om de rapporterade drönarincidenterna.

Omfattande attacker

Både Ryssland och Ukraina har i dagarna genomfört omfattande drönarattacker mot varandra.

Ukraina har bland annat träffat ryska fabriker.

– Ukrainska drönare ska ha slagit till mot den mikroelektroniska fabriken ”Kremniy El” i staden Bryansk natten mellan den 18 och 19 oktober, förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Den ryska oppositionella nyhetsbyrån Astra rapporterade den 19 oktober att ukrainska drönare slagit till mot fabriken och noterade att ”Kremniy El” är en av Rysslands största tillverkare av mikroelektronik och att det ryska försvarsministeriet är en av företagets största kunder.

Toppchef bekräftar

ISW fortsätter.

– Den ukrainska toppchefen Andriy Kovalenko bekräftade rapporten om attacken och uppgav att fabriken tillverkar mikroelektronik för ryska Pantsir-luftvärnssystem, Iskander-missiler, radar, system för elektronisk krigföring och drönare.

– Ukrainska RBC Ukraine och den ukrainska underrättelsegruppen CyberBoroshno publicerade bilder som visar efterverkningarna av träffen och skador på en byggnad vid anläggningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Jättebesked för Sveriges ekonomi

2026 09 10

Svensk ekonomi går starkt.

Det visar nya siffror från EY, ett av världens största revisons och rådgivningsföretag.

I den nya rapporten European Economic Outlook fastlår EY:s europeiska chefsekonom och ekonomianalytiker att Sveriges ekonomi växer dubbelt så snabbt som euroområdet.

– Under andra kvartalet växte svensk ekonomi med 3,2 procent i årstakt, vilket var en av de högsta tillväxttakterna i EU. Under första kvartalet ökade samtidigt investeringarna med 5,7 procent i årstakt, en av de högsta nivåerna i Europa, framhåller analytikerna.

”Påverkas minst”

Enligt rapporten väntas svensk ekonomi växa med 2,5 procent i år. Detta i ett läge där konflikten i Mellanöstern slår hårt mot flera europeiska ekonomier.

– Konflikten i Mellanöstern är Europas största ekonomiska risk just nu, men Sverige hör till de ekonomier som påverkas minst visar vår senaste makroekonomiska rapport. Fallande energipriser, ökad inhemsk efterfrågan och försvarsinvesteringar driver tillväxten, säger Magnus Kuchler, Sverigechef på EY.

LÄS MER: Handelsbanken: Ekonomin växlar upp

Ökar i Sverige – bromsar i Europa

Investeringarna ökar i Sverige, samtidigt som utvecklingen går åt motsatt håll i stora delar av Europa. Inom euroområdet sjönk investeringstillväxten till 1,6 procent i årstakt under andra kvartalet, rapporterar Ey.

Sverige går mot strömmen – investeringarna ökar vilket får stort genomslag i ekonomi.

Ey:s analytiker pekar på att energipriserna har fallit med 13,4 procent sedan februari, vilket markerar den största nedgången i Europa. Samtidigt har Riksbanken, till skillnad från den europeiska centralbanken ECB, lämnat styrräntan oförändrad.

– Europas svaga investeringar har blivit ett tillväxtproblem. Sverige går mot strömmen, drivet av inhemska investeringar, offentliga satsningar och ett kostnadsläge med lägre inflation, räntor och energipriser än i omvärlden. Det ger svenska företag ett försprång, säger Magnus Kuchler.

LÄS OCKSÅ: Ryssland gör jättedeal i Asien

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


10 sep 2026

Ukraina får historiskt besked

2026 09 11

Ukraina och Kanada skakar hand om ett historiskt avtal.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Kanadas premiärminister Mark Carney har skrivit under ett historiskt partnerskapsavtal.

Avtalet sträcker sig över 100 år, rapporterar Kyiv Post.

Historiskt avtal undertecknat

Det historiska avtalet undertecknades på torsdagen i Calgary, där Zelenskyj och Carney inledde sitt bilaterala möte och ska gälla i 100 år.

Zelenskyj anlände till Kanada på onsdagen för ett tre dagar långt besök. Fokus ligger på att stärka relationerna mellan länderna, men också på försvar, energi och ytterligare stöd till Ukraina.

Efter mötet beskrev Zelenskyj förhandlingarna som ”mycket substantiella”.

Avtalet innebär en långsiktig satsning på samarbetet mellan Ukraina och Kanada. Samtidigt kommer beskedet i ett läge där Ukraina fortsatt utsätts för omfattande ryska robot- och drönarattacker.

LÄS MER: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Stärker Ukrainas luftförsvar

Kanada har även meddelat att landet kommer att bidra med ytterligare stöd till Ukrainas luftförsvar.

Zelenskyj lyfter särskilt fram behovet av luftförsvarssystem och robotar.

– I dag finns ett betydande beslut från Kanada. Ett mycket viktigt stödpaket för luftförsvaret, säger Zelenskyj.

– Det finns en stor brist på sådana system och robotar i världen.

Landet avsätter 350 miljoner kanadensiska dollar, motsvarande omkring 270 miljoner amerikanska dollar, för att köpa interceptormissiler till Ukrainas luftförsvar. Pengarna ska gå via JUMPSTART och bidra till att skydda ukrainska civila, infrastruktur och luftrum

Beskedet kommer samtidigt som Ukraina förbereder sig inför vintern och försöker stärka skyddet mot ryska luftangrepp.

Kanada ska dessutom bidra till Ukrainas energifond och ge 430 miljoner kanadensiska dollar i lånegarantier för Ukrainas inköp av naturgas inför vintern.

Ansluter till FREYJA

En annan viktig del av beskeden från mötet är Kanadas stöd till FREYJA, ett europeiskt program för försvar mot ballistiska robotar.

Kanada kommer att bidra med sin teknik till programmet, som har initierats och lanserats av det ukrainska försvarsföretaget FirePoint.

Målet är bland annat att utveckla alternativ till de amerikanska Patriot-systemen och bygga upp ett mer omfattande skydd mot luftburna hot.

FREYJA omfattar redan samarbete mellan Ukraina och flera europeiska länder, däribland Norge, Danmark, Frankrike, Italien, Nederländerna, Spanien, Sverige och Storbritannien.

LÄS MER: Ukraina slår till mot ryska hjärtat – första gången i kriget

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen