16 juni 2026

Belarusiska stridsflyg har skjutit skarpt

2024 10 20

Det belarusiska flygvapnet har agerat skarpt.

På söndagskvällen kommer uppgifter om att drönare har befunnit sig i belarusiskt luftrum.

Enligt initial information så ska det röra sig om ryska Shahed-drönare som flög över Homel.

Stridsflygplan skickades snabbt upp för att skjuta ner vad som åtminstone ska ha varit en sådan drönare.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Ny drönarattack

Såväl Ryssland som Ukraina har genomfört omfattande drönaranfall.

Ukrainas flygvapen rapporterade att man skjutit ner 31 av de 51 attackdrönare som Ryssland avfyrade.

Flygvapnet tillade att 13 drönare försvann från Ukrainas radar.

Tredje gången

Enligt bevakningsgruppen Belarusian Hajun flög tre ryska attackdrönare in i landets södra territorium. 

Det är den tredje gången som ett belarusiskt flygplan har skjutit ner en drönare som kom in i dess luftrum. 

Minsk har aldrig offentligt framfört några invändningar till Moskva - dess viktigaste allierade - om de rapporterade drönarincidenterna.

Omfattande attacker

Både Ryssland och Ukraina har i dagarna genomfört omfattande drönarattacker mot varandra.

Ukraina har bland annat träffat ryska fabriker.

– Ukrainska drönare ska ha slagit till mot den mikroelektroniska fabriken ”Kremniy El” i staden Bryansk natten mellan den 18 och 19 oktober, förklarar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Den ryska oppositionella nyhetsbyrån Astra rapporterade den 19 oktober att ukrainska drönare slagit till mot fabriken och noterade att ”Kremniy El” är en av Rysslands största tillverkare av mikroelektronik och att det ryska försvarsministeriet är en av företagets största kunder.

Toppchef bekräftar

ISW fortsätter.

– Den ukrainska toppchefen Andriy Kovalenko bekräftade rapporten om attacken och uppgav att fabriken tillverkar mikroelektronik för ryska Pantsir-luftvärnssystem, Iskander-missiler, radar, system för elektronisk krigföring och drönare.

– Ukrainska RBC Ukraine och den ukrainska underrättelsegruppen CyberBoroshno publicerade bilder som visar efterverkningarna av träffen och skador på en byggnad vid anläggningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen