JUST NU: Belarus trappar upp militär aktivitet vid Ukrainas gräns

2022 05 16

Diktatorn Aleksandr Lukasjenko placerar ut soldater längs landets gräns till Ukraina.

Sedan början av månaden har diktatorn Vladimir Putins motsvarighet i grannlandet Belarus, Aleksandr Lukasjenko, intensifierat de militära övningarna i landet. 

Nu har landet även tillkännagett utplaceringar av “specialoperationsstyrkor” längs gränsen till Ukraina, uppger Storbritanniens försvarsdepartement i en ny uppdatering om kriget.

Försvar på flera fronter

Det rör sig enligt försvarsdepartementet om såväl artilleri- och missilenheter som luftburet försvar. För närvarande ska styrkorna bland annat befinna sig på träningsbanor i västra delen av Belarus, nära södra gränsen till Ukraina.

Ska förhindra ukrainskt stöd

Syftet med den belarusiska militära närvaron vid gränsen är sannolikt att förhindra ukrainska trupper från att rikta stödjande insatser för operationer i östra Ukraina, närmare bestämt Donbas.

Belarus president Lukasjenko balanserar sannolikt stödet för Rysslands invasion med en önskan att undvika direkt militärt deltagande med risk för västerländska sanktioner, ukrainska repressalier och eventuellt missnöje i den belarusiska militären, framhäver departementet.

Spekulationer om krigsdeltagande

Det har under flera perioder sedan kriget bröt ut 24 februari spekulerats i att Lukasjenko kan sätta in belarusiska trupper i Ukraina och strida på Rysslands sida. Hittills har Belarus dock inte blandat sig in kriget på ett sådant sätt.

Putin har utnyttjat Belarus

Däremot har belarusisk mark använts som mellanstation för Ryssland. Putins styrkor har bland annat kraftsamlat i Belarus för att störta fram mot exempelvis Kyiv. 

Ryssland har även attackerat Ukraina med missiler från just belarusiskt territorium.

Inledde övningar

Övningar vid Belarus gräns till Ukraina inleddes plötsligt för drygt en och halv vecka sedan. De ska ha inletts efter samtal mellan de båda diktatorerna, Putin och Lukasjenko, rapporterar Reuters som i sin tur hänvisar till ett uttalande från Belarus försvarsdepartement.

“Testa landets stridsberedskap”

Enligt Belarus uttalande då handlar de storskaliga militärövningarna inte om ett hot mot Ukraina eller ett involverande i kriget, utan snarare för att “testa landets stridsberedskap”.

– Det är planerat att övningen kommer att involvera förflyttning av ett bytande antal militära fordon, vilket kan bromsa trafiken på vägarna, framhöll den belarusiska regimen 6 maj enligt Reuters.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29okt2025

JUST NU: USA tvärvänder – häver sanktioner mot Putinvän

2025 10 29

USA häver sanktioner mot en Putinallierad.

Den senaste tiden har Trump-administrationen velat skärpa tonen mot Putin och hans allierade.

Men nu kommer beskedet att USA häver sanktionerna mot en politisk ledare som står Putin nära.

Tar bort sanktioner mot Putinvän

USA häver sanktionerna mot Milorad Dodik, en ultranationalistisk serbisk ledare i Bosnien-Hercegovina, rapporterar Politico.

Beslutet uppges komma efter att kända MAGA-profiler kritiserat sanktionerna mot den Putinvänlige Dodik.

Dodik var fram till augusti president för den serbiskdominerade entiteten Republika Srpska i Bosnien-Hercegovina. Han avsattes då en domstol anklagade honom för att ha trotsat det internationella sändebudet i landet, som övervakar att fredsavtalet (Daytonavtalet) från 1995 efterlevs.

LÄS OCKSÅ: EU-MINISTER HOTAR: ”Jämna Moskva med marken”

Sanktionerna mot Milorad Dodik infördes av Biden-administrationen 2022. USA anklagade den serbiske ultranationalisten och separatisten för att underminera Daytonavtalet samt för mygel och korruption.

Men nu hävs alltså sanktionerna – trots att Milorad Dodik även står Putin nära.

Dodik själv tackar Trump-administrationen för beslutet.

– Beslutet att häva sanktionerna är inte bara en juridisk korrigering, utan också ett moraliskt rättfärdigande av sanningen om Republika Srpska och alla de som har tjänat det med heder, kommenterar Dodik själv beslutet, enligt tidningen.

Möts av hård kritik

Flera nära allierade till Trump har förespråkat att sanktionerna mot den serbiska ultranationalisten ska hävas.

Bland dem som har varit drivande i frågan finns MAGA-influencern Laura Loomer samt Rudy Giuliani och Michael Flynn.

Demokraterna är dock mycket kritiska till beslutet att häva sanktionerna mot den Putinallierade Dodik.

– Dodik har underminerat Daytonavtalet, myst med Putin och tjänat pengar på korruption – knappast någon anledning till lättnad. Det amerikanska folket förtjänar svar, säger den demokratiska senatorn Jeanne Shaheen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk krigsförbrytare eliminerad

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump hotar att skicka in flygvapnet

2025 10 29

USA:s president Donald Trump har tidigare beordrat soldater från nationalgardet till flera storstäder som styrs av Demokraterna.

Nationalgardet har bland annat skickats till Washington DC, Memphis och Los Angeles, där de enligt Trump bistår med att bekämpa brottsligheten.

Dessutom har presidenten hotat att utöka insatsen till andra storstäder – bland annat Chicago, Portland och New Orleans.

Nu höjer Trump insatsen ytterligare, rapporterar CBS News.

I ett uttalande till reportrar ombord på Air Force One säger presidenten att han kan skicka ”armén, flygvapnet och marinsoldater” till amerikanska städer ”om han anser att det är nödvändigt”.

– Om jag vill använda en viss lag får jag göra det enligt rutinerna, säger Trump.

Öppnar för att använda upprorslag

Enligt CBS är Trumps uttalande en ”tydlig hänvisning” till USA:s Insurrection Act, som ger presidenten befogenhet att sätta in militär för att slå tillbaka uppror eller under vissa omständigheter upprätthålla lag och ordning.

Trump kan bli den första presidenten på över 30 år som åberopar lagen.

– Jag skulle få göra vad jag vill. Men vi har valt att inte göra det för att vi klarar oss väldigt bra – vi klarar oss väldigt bra utan det. Men jag skulle få göra det och domstolarna skulle hållas utanför. Ingen skulle bli inblandad och jag skulle kunna skicka armén, flottan, flygvapnet och marinkåren. Jag kan skicka vem jag vill, säger presidenten.

LÄS MER: Trump uppmanar: Köp den här bilen

Kan runda lagen

En annan lag, Posse Comitatus Act, begränsar den amerikanska militären från att utföra inhemska brottsbekämpande åtgärder. 

Men det går att runda lagen.

– Han talar om Insurrection Act, som tillåter användning av federala militära styrkor i brottsbekämpande syfte, framhåller Geoffrey Corn, chef för Center for Military Law and Policy vid Texas Tech University School of Law, i en kommentar till CBS.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Kristersson – ras på 14 procentenheter

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Nato

Text: Redaktionen