Belarus har skickat upp stridsflyg

2024 09 05

Belarus har skickat upp flera stridsflygplan tidigt på torsdagen.

Tidigt på torsdagsmorgonen kommer uppgifter om att Belarus har agerat skarpt militärt.

Två ryska drönare som tog sig in i belarusiskt luftrum har skjutits ner.

Detta efter att Belarus skickade upp flera stridsflyg när drönarna närmade sig staden Homel, som ligger ungefär 30 kilometer från Ukraina.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Kraftig attack

Ryssland har tidigt på torsdagen riktat en massiv drönarattack mot Ukraina.

Även en tredje rysk drönare ska ha tagit sig in i belarusiskt luftrum, men det är oklart om den har skjutits ner eller inte.

På sociala medier sprids påstådda videor av fallande drönarrester över Homels luftrum.

Inte första gången

Det är inte första gången som Belarus tvingas skicka upp sina stridsflyg på grund av ryska drönare.

Under Rysslands storskaliga attack mot Ukraina den 4 september svängde en rysk drönare ur kurs in i Belarus.

Den 26 augusti rapporterades minst sex ryska drönare ha flugit in i landets luftrum under en annan massattack mot Ukraina.

Nytt stöd

Under onsdagen meddelade Tyskland att landet har för avsikt att skicka nytt luftstöd till Ukraina.

Detta efter det att flera missil-och drönarattacker har orsakat stor förödelse i Ukraina på sistone.

– Tysklands förbundskansler Olaf Scholz meddelade den 4 september att Tyskland kommer att leverera ytterligare 17 IRIS-T luftvärnssystem till Ukraina fram till 2026, fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

Nya fall

Samtidigt utreder Ukraina rapporter om nya ryska krigsbrott.

– Ukrainska myndigheter utreder ytterligare en rapport om uppenbara ryska krigsbrott mot ukrainska soldater, fortsätter ISW.

– Den ukrainska riksåklagaren rapporterade den 3 september att åklagarmyndigheten i Donetsk Oblast inlett en förundersökning om bilder som publicerats på en Telegramkanal och som påstås visa hur ryska styrkor avrättar tre ukrainska soldater på nära håll nära Toretsk efter att de tydligt kapitulerat och avväpnats.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Donald Trump: ”Jag vill inte ens tänka tanken”

2025 07 16

För ganska exakt ett år sedan var Donald Trump centimeter från döden.

Åtta skott avfyrades av 20-årige Thomas Matthew Crooks mot den dåvarande presidentkandidaten under ett kampanjmöte i Butler, Pennsylvania.

Ett av dem träffade Trump i höger öra. En person i publiken dog och ytterligare två skadades allvarligt av skottlossningen.

– Gud skonade mitt liv av en anledning, framhöll republikanen när han knappt fyra månader senare vann valet och blev USA:s 47:e president.

Vill inte ens tänka tanken

Men om nära döden-upplevelsen förändrade Trump har presidenten inte reflekterat kring.

Faktum är att han inte ens vill tänka tanken.

Det framhåller Trump i en intervju med BBC i samband med årsdagen för mordförsöket.

– Jag gillar inte att tänka tanken på om det förändrade mig.

– Det skulle kunna förändra mitt liv, säger presidenten om att “älta frågan”.

“Häpnadsväckande”

I samma intervju säger Trump att det var “häpnadsväckande” att Natoledarna gick med på att öka försvarsutgifterna till 5 procent av respektive lands BNP.

Nato har gått från att vara “föråldrat” till “raka motsatsen” eftersom alliansen “betalar sina egna räkningar”.

– Ingen trodde att det var möjligt, säger Donald Trump.

LÄS MER: Sverige hotar Trump

Avslöjar: trodde på deal vid fyra tillfällen

Trump kommenterar även den senaste händelseutvecklingen vad gäller det prestigefulla, och enligt de flesta experter, omöjliga vallöftet om att uppnå fred mellan Ryssland och Ukraina inom 24 timmar.

Nu har det snart gått ett halvår sedan Trump installerades.

– Vi jobbar på det, säger presidenten.

– Vi kommer att ha ett bra samtal. Jag säger: “Det är bra, jag tror att vi är nära att få det klart” och sedan river han (Putin) ned en byggnad i Kyiv.

Trump avslöjar också att han vid fyra tillfällen trott att han en överenskommelse med Ryssland om att avsluta kriget varit aktuellt.

– Jag är besviken på honom, men jag är inte klar med honom. Men jag är besviken på honom, säger Trump om den ryska diktatorn.

LÄS MER: Trump bekräftar massivt avtal för Ukraina – hotar Vladimir Putin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Garantipensionen ändras – här är nya summan

2025 07 16

Garantipensionen höjs.

Grundskyddet i den allmänna pensionen – som är till för pensionärer som haft medel, låg eller ingen arbetsinkomst under livet – kommer att höjas med 81 kronor per månad.

Det står klart efter att Statistiska centralbyrån, SCB, har fastställt prisbasbeloppet för 2026 till 59 200 kronor.

Här är nya summan

Höjningen innebär att garantipensionen som mest blir 11 988 kronor i månaden, enligt låneförmedlaren Lendos beräkningar.

– För dig som lever på garantipension kan en extra femtiolapp efter skatt vara det som gör att du har råd med till en räkning, en fika eller bara en något tryggare vardag, säger Lendos sparekonom Sharon Lavie.

– Det är inga stora summor – men det är pengar du kan använda där det behövs mest. 

Skatten sänks

Det nya prisbasbeloppet innebär även en skattesänkning för många löntagare. Föräldrapenningen och sjukpenningen kommer också att påverkas.

LÄS MER HÄR: Skatten sänks för många löntagare

Det här är garantipension

- Du kan ha rätt till garantipension om du varit bosatt i Sverige i minst tre år.

- För att du ska få full garantipension krävs att du har bott 40 år i Sverige från och med det att du fyllde 16 år fram till och med året innan det år då du har rätt till garantipension. Har du bott i Sverige kortare tid minskar garantipensionen med 1/40-del för varje år

- Om din inkomstgrundade pension når en viss nivå får du ingen garantipension. Följande gäller:

  • Om du är ensamstående och får 18 118 kronor per månad eller mer i inkomstgrundad pension före skatt.
  • Om du är gift och får 16 407 kronor per månad eller mer i inkomstgrundad pension före skatt. 

Källa: Pensionsmyndigheten

LÄS MER: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Text: Redaktionen