Belarus har skickat upp stridsflyg

2024 09 05

Belarus har skickat upp flera stridsflygplan tidigt på torsdagen.

Tidigt på torsdagsmorgonen kommer uppgifter om att Belarus har agerat skarpt militärt.

Två ryska drönare som tog sig in i belarusiskt luftrum har skjutits ner.

Detta efter att Belarus skickade upp flera stridsflyg när drönarna närmade sig staden Homel, som ligger ungefär 30 kilometer från Ukraina.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Kraftig attack

Ryssland har tidigt på torsdagen riktat en massiv drönarattack mot Ukraina.

Även en tredje rysk drönare ska ha tagit sig in i belarusiskt luftrum, men det är oklart om den har skjutits ner eller inte.

På sociala medier sprids påstådda videor av fallande drönarrester över Homels luftrum.

Inte första gången

Det är inte första gången som Belarus tvingas skicka upp sina stridsflyg på grund av ryska drönare.

Under Rysslands storskaliga attack mot Ukraina den 4 september svängde en rysk drönare ur kurs in i Belarus.

Den 26 augusti rapporterades minst sex ryska drönare ha flugit in i landets luftrum under en annan massattack mot Ukraina.

Nytt stöd

Under onsdagen meddelade Tyskland att landet har för avsikt att skicka nytt luftstöd till Ukraina.

Detta efter det att flera missil-och drönarattacker har orsakat stor förödelse i Ukraina på sistone.

– Tysklands förbundskansler Olaf Scholz meddelade den 4 september att Tyskland kommer att leverera ytterligare 17 IRIS-T luftvärnssystem till Ukraina fram till 2026, fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

Nya fall

Samtidigt utreder Ukraina rapporter om nya ryska krigsbrott.

– Ukrainska myndigheter utreder ytterligare en rapport om uppenbara ryska krigsbrott mot ukrainska soldater, fortsätter ISW.

– Den ukrainska riksåklagaren rapporterade den 3 september att åklagarmyndigheten i Donetsk Oblast inlett en förundersökning om bilder som publicerats på en Telegramkanal och som påstås visa hur ryska styrkor avrättar tre ukrainska soldater på nära håll nära Toretsk efter att de tydligt kapitulerat och avväpnats.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 september 2025

UPPGIFTER: Slår till mot Palestinademonstrationer

2025 09 15

Palestinademonstrationerna utanför riksdagen fortsätter att skapa debatt i Sverige.

Nu öppnar statsminister Ulf Kristersson (M) för lagändringar som skulle försvåra för aktivisterna.

– Jag utesluter inte alls lagförändringar, men i första hand tycker jag att vi borde kräva att demonstranter beter sig som anständiga personer, säger Kristersson till SVT.

Statsminsitern anser att demonstrationerna urartat vid flera tillfällen. Han nämner bland annat att ministern för civilt försvar, Carl-Oskar Bohlin, har förföljts av skrikande Palestinademonstranter.

–  En del av de här demonstrationerna har agerat på ett så hotfullt sätt, jag har sett det i Göteborg och Malmö där inte minst den judiska minoriteten är ständigt utsatt. Det finns en avvägning att göra här och jag tycker att den ofta har gått ut över minoriteter på ett helt orimligt sätt.

KD kräver hårdare tag

Kristdemokraterna anser att fler Palestinaaktivister ska kunna lagföras och stängas av från offentliga platser.

– Det är dags för fler att gå från allmänna fördömanden till aktiv handling och agera för att skydda vår demokrati, våra gemensamma värderingar, svenska medborgare, och därtill säkerställa att vi inte ger vika för detta dominans­beteende och krav på under­kastelse, skriver partiledare Ebba Busch och KD:s EU-parlamentariker Alice Teodorescu Måwe i SvD.

LÄS MER: Palestinaaktivisterna svarar Carl-Oskar Bohlin

Kritiken: ”Hot mot yttrandefriheten”

Aftonbladets ledarskribent Anders Lindberg anser att KD går för långt. Han menar att KD:s retorik är ett hot mot yttrandefriheten.

– Om vi ger staten makt att begränsa demonstrationsfriheten för en grupp så begränsas den för alla. Vem kan veta vilka som i så fall står på tur att tystas? framhåller Lindberg i en ledartext.

LÄS MER: Kritiserad skatt sänks – från 25 till 6 procent

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 september 2025

”Då är det krig” – nytt Natoförslag skakar Moskva

2025 09 15

Polen uppmanar Nato att införa en så kallad flygförbudszon över Ukraina.

Ett sådant beslut skulle innebära att alliansen ger Ukraina flygunderstöd och hjälper till att skjuta ned ryska drönare och robotar.  

Nu svarar Kreml.

Rysslands ex-president Dmitrij Medvedev rasar mot det polska förslaget. Medvedev, som numera är vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, tolkar förslaget som en krigsförklaring.

– Ett genomförande av den provokativa idén om en ”flygförbudszon över Ukraina”, som skulle ge Nato möjlighet att skjuta ner våra drönare, kommer bara innebära en sak – ett krig mellan Nato och Ryssland, dundrar Kremltoppen i ett inlägg på Telegram.

– Saker måste kallas vid sina rätta namn! tillägger Medvedev.

”Är i krig”

Polens förslag om en flygförbudszon lanserades efter att omkring 20 ryska drönare kränkt landets luftrum. Det polska luftförsvaret sköt ned flera av dem – vilket markerar första gången ett Natoland öppnat eld mot ryska luftfarkoster.

Kremls talesperson Dmitrij Peskov säger att Polens agerande visar att ”Nato är i krig med Ryssland”.

– Nato är i krig med Ryssland. Det är ett uppenbart faktum och det behövs inga bevis. Nato ger direkt och indirekt stöd till Kyivregimen, säger Peskov  till ryska journalister, enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Trump om Putin och Zelenskyj: “Det är ofattbart”

Nato har sagt nej

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har flera gånger vädjat till Nato om att upprätta en flygförbudszon över Ukraina för att stoppa ryska bombningar av städer och infrastruktur.

Nato har hittills sagt nej. Försvarsalliansen  har framhållit att de inte avser att gå med på Zelenskyjs krav eftersom det skulle tvinga Nato att skjuta ner ryska stridsflygplan och andra farkoster, vilket i sin tur skulle kunna leda till att kriget eskalerar.

LÄS MER: Putin på väg att beslagta miljarder

Foto: Nato 

Text: Redaktionen