Bekräftat – försiktigt glädjebesked för hushållen

2023 02 20

Den svenska inflationen sjunker mer än beräknat.

Det visar siffror från Statistiska centralbyrån, SCB, på måndagsmorgonen.

KPIF-inflationen stannade på 9,3 procent i januari – lägre än den förväntade uppskattningen på 9,6 procent.

– Elpriserna sjönk med 27,4 procent den senaste månaden, vilket också bidrog till att inflationstakten gick ned från december till januari, säger Sofie Öhman, prisstatistiker på SCB, i ett pressmeddelande.

När det gäller infaltionstrakten enligt KPI sjunker den från 12,3 procent i december till 11,7 procent i januari.

Flera faktorer

Myndigheten pekar ut flera faktorer som gör att inflationstakten nu drar ned på tempot.

– Månadsförändringen har främst påverkats av lägre elpriser som sjönk med 27,4 procent från december till januari, skriver SCB och tillägger:

– Lägre priser på kläder, möbler och transport bidrog också till den minskande månadsförändringen.

Energipriset avgörande faktorn

Ekonomikommentatorn Alexander Norén säger till SVT att det ser ut som att trenden har vänt och att inflationen är på väg ned.

Det beror främst på att energipriserna är lägre, men han varnar samtidigt för hur det ser ut om man räknar bort den faktorn.

– Det är elen som dragit ner KPIF-siffran och gör att det ser ut som att trenden har vänt. Tar man bort effekten som energipriserna har på inflationen så har det stigit, säger Alexander Norén till tv-kanalen.

"Möjlighet att varupriser faller"

Under månaden har också livsmedelspriserna stigit, i flera fall med “chockhöjningar”.

– Livsmedelspriserna gick upp vilket delvis kan förklaras av höjda priser på sötsaker och glass. Prisuppgångar noterades även inom rekreation och kultur, hälso- och sjukvård samt diverse varor och tjänster, framhåller SCB.

Även den utvecklingen kan nu börja gå åt andra hållet, menar Torbjörn Isaksson, chefsanalytiker på Nordea.

– Det finns en klar möjlighet att inflationen under 2024 kan bli lägre än vad som ligger i våra prognoser, det vill säga tydligt under Riksbankens mål på 2 procent. Det finns till och med en möjlighet att priserna på vissa varor kommer att falla, säger Torbjörn Isaksson.

– Vi ser också att kostnadsökningar på livsmedelsproduktionen tycks ha toppat.

Varnar för att fira för mycket

Redan i helgen som gick spåddes nya goda prognoser för Sveriges ekonomi.

Men även om inflationstakten går åt rätt håll, och att inflationen toppat i USA och Storbritannien, bör man inte ta ut någon seger i förskott.

– Det är  fortfarande ett allvarligt läge och det jag oroar mig för är om det kommer en andra våg av prishöjningar, varnar Robert Bergqvist, seniorekonom på SEB till DN.

"Kan ta lite tid"

Även Alexandra Stråberg, chefsekonom på Länsförsäkringar, har varit inne på samma sak.

– Det som de flesta har pratat om, inte bara i USA utan även i Europa och Sverige, är att vägen ner från den här höga inflationsnivån kan ta lite tid, säger hon till Expressen.

Foto: B. White

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukrainskt stridsflyg till attack med amerikanska bomber

2025 07 12

Ukraina har släppt amerikanska bomber mot mål i Zaporizjzja.

Ukraina fortsätter att förstöra ryska militära mål.

Nu kommer besked om att ett ukrainskt stridsflygplan av typen MiG-29 har förstört ett mål i ockuperade Zaporizjzja med hjälp av amerikanska bomber.

Det rapporterar flera ukrainska medier.

Till attack

Ett ukrainskt stridsflygplan av typen MiG-29 har förstört en strategisk rysk väg i en tillfälligt ockuperad del av Zaporizjzja Oblast genom två anfall med flygbomber med hög precision. 

Enligt en ny rapport utfördes anfallet av ett stridsflygplan beväpnat med två amerikanska GBU-62 flygbomber utrustade med JDAM-ER planerings- och styrsystem.

Den här typen av attacker har blivit möjliga på grund av att det ukrainska försvaret systematiskt förstört ryska luftvärnssystem, i synnerhet luftvärnsrobotsystemet Buk, uppger Ukrainska Pravda.

Strategiskt viktigt

Ryssarna har använt den nu förstörda vägen i logistiska syften – för transport och återsamling.

Platsen är särskilt viktig eftersom det var den enda bron på den enda asfalterade vägen av god kvalitet som försörjer den ryska militära grupperingen som har återupptagit sin offensiv nära byn Kamianske sedan slutet av juni, rapporterar RBC Ukraine.

Läs mer: Massflykt i Ryssland – pengar flödar ut

USA – till Nato – till Ukraina

Samtidigt har USA:s president Donald Trump kommit med ett nytt besked om amerikanska vapen till Ukraina.

Trump meddelade den 10 juli att USA kommer att sälja vapen till Nato, inklusive luftvärnssystem och annat luftförsvar, som Nato sedan kan ge till Ukraina.

Begärt 10 system

Trump uppgav i en intervju med NBC News att USA kommer att sälja Nato ett ospecificerat antal och typ av amerikansktillverkade vapen, inklusive Patriot luftförsvarssystem.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav den 10 juli att Ukraina begärt 10 Patriot luftvärnssystem och ytterligare interceptorer, och att Tyskland är redo att köpa två Patriot-system från USA till Ukraina, och att Norge är villigt att köpa ytterligare ett, uppger ISW.

Läs mer: EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland

Foto: A. Voznenko

Text: Redaktionen


Hamburgerkedja i kris – flera restauranger går i konkurs

2025 07 12

Hamburgerkedjan Brödernas har det svårt.

För några år sedan började Brödernas – och flera andra nya hamburgerkedjor – att expandera kraftigt för att möta en ökande efterfrågan i Sverige.

Sedan dess har dock hamburgerboomen dragit sig tillbaka, och Brödernas är ett av de företag som har fått det svårt.

Nu kommer besked om att fem av kedjans restauranger går i konkurs, rapporterar Mitt i.

I konkurs

Fem av kedjans restauranger i Stockholm tvingas tacka för sig.

Det handlar om lokaler i Mälarhöjden, Liljeholmsgallerian, Sickla, Rosersberg och Äppelviken.

– Man bedömde att dessa bolag inte var tillräckligt lönsamma för att fortsätta bedriva verksamhet, säger Malin Sanderson, konkursförvaltare på Advokatfirman Carler, till Mitt i.

Har sagts upp

Personalen vid de berörda restaurangerna har sagts upp på grund av arbetsbrist.

Tidigare i år har flera andra Brödernas-restauranger i Stockholmsområdet tvingats stänga ner.

Det rör sig bland annat om restauranger i Kista, Hornstull, Solna strand, Farsta, Odenplan och Enskede.

Är i rekonstruktion

Det var den 16 oktober förra året som Brödernas först gav besked om att de går in i rekonstruktion.

– Syftet med rekonstruktionen är att säkra koncernens långsiktiga finansiella stabilitet och hantera de ekonomiska utmaningar som har uppstått till följd av bland annat pandemi, inflation, stigande räntor och hyreshöjningar, meddelade kedjan då.

Flera problem

De senaste åren har enligt Brödernas präglats av en serie oförutsedda händelser som skapat besvärliga förutsättningar för restaurangbranschen.

– Pandemin och följder av Rysslands invasion av Ukraina har medfört kraftig inflation med substantiellt höjda kostnader för råvaror och övriga driftskostnader, menas det.

– Detta har, tillsammans med stigande räntor och konsumenternas minskade köpkraft, förändrat förutsättningarna för koncernen och restaurangbranschen i stort. Brödernas restauranger har även drabbats av betydande hyreshöjningar. 

Läs mer: Stor prischock – ryssar drabbas vid middagsbordet

Foto: Jean-Claude Attipoe

Text: Redaktionen