JUST NU: Bekräftar stor framgång för Ukraina

2022 05 16

Tidigare under måndagen publicerade Ukrainas Väpnade Styrkor en video som visar hur en grupp ukrainska soldater nått fram till den ryska gränsen norr om Charkiv.

Ukraina hävdar att de ryska styrkorna tvingats tillbaka, men uppgifterna är inte verifierade, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

Enligt Charkivs guvernör, Oleh Synyehubov, är uppgifterna korrekta. Han bekräftar att ukrainska trupper har pressat tillbaka ryska styrkor till den ryska gränsen i ett område utanför staden, rapporterar BBC.

Osäkert läge

– Det är svårt att säga om det är ett permanent resultat för våra trupper. Vi upplever även rysk erövring på andra håll – en kilometer åt vänster eller en kilometer åt höger. Svåra strider pågår fortfarande, säger Synyehubov.

Guvernören kan inte bekräfta hur många ukrainska soldater som nått den ryska gränsen, men han framhäver att det rör sig om fler soldater än vad som visas i filmen.

Stor framgång

Oavsett är de ukrainska soldaternas utbrytning ett tecken på att motoffensiven runt landets näst största stad skördar framgång.

– Vi vet att ryssarna har lämnat Charkiv. De har effektivt drivits ut ur regionen ända fram till gränsen mellan Ukraina och Ryssland, säger försvarsanalytikern Michael Clarke till Sky News.

En strategi

Michael Clarke betonar att den ukrainska framgången inte ska tolkas som ett ”stort ryskt nederlag”. Det handlar snarare om att den ryska militären återigen har överskattat sin egna förmåga.

– Det är ett tillbakadragande. Inte ett stort nederlag. De har bestämt sig för att förflytta sina trupper söderut för att kunna genomföra en större offensiv där, säger han till tv-kanalen.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


29 april 2026

50 000 måste anställas – snittlön på 32 800 kronor

2026 07 19

En bransch skriker efter arbetskraft – och behöver anställa 50 000 de kommande åren.

Antalet personer som är 80 år eller äldre ökar kraftigt i Sverige.

Det innebär att det under de kommande åren väntas finnas ett stort behov av ny arbetskraft inom äldreomsorgen.

Äldreomsorgen är den verksamhet i kommuner och regioner där det behövs personal allra mest.

Fram till år 2030 måste så många som 50 000 anställas, enligt Socialstyrelsen.

Finns utmaningar

Myndigheten pekar ut en rad utmaningar som finns i branschen.

Undersköterskor i äldreomsorgen har exempelvis dubbelt så höga sjuktal som genomsnittet på arbetsmarknaden.

Samtidigt finns brister i arbetsmiljön, stora personalgrupper och svårigheter att rekrytera medarbetare med rätt kompetens.

Snittlönen för en undersköterska ligger enligt Statistiska centralbyrån på 32 800 kronor.

“Hög arbetsbelastning”

Bristerna i arbetsmiljön bedöms vara orsaken till att undersköterskor i äldreomsorgen har dubbelt så höga sjuktal som på arbetsmarknaden i övrigt.

– Många medarbetare gör ett fantastiskt arbete varje dag, säger Socialstyrelsens generaldirektör Björn Eriksson.

– Men arbetsbelastningen är hög och det märks. Arbetsmiljön behöver bli bättre för att få ner sjukskrivningstalen.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Svårt att ge stöd”

Enhetschefer i äldreomsorgen ansvarar i genomsnitt för 52 medarbetare.

Det bedöms göra det svårt att finnas nära medarbetarna och stötta personalen i vardagen. 

– När en chef har ansvar för så många medarbetare blir det svårt att ge personalen det stöd som behövs, säger utredaren Anna Brooks.

Behövs organisation

Socialstyrelsen konstaterar i sin rapport att mycket behöver göras för att förbättra möjligheterna att rekrytera de 50 000 som kommer att behövas fram till år 2030.

Anna Brooks menar att det handlar om organisering.

– Att organisera arbetet så att fler orkar arbeta heltid är en del av lösningen. Arbetsgivarna behöver också erbjuda heltidstjänster i högre utsträckning än idag, säger hon.

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


19 juli 2026

Kraftigt regn och åska drar in – varning i fem län

2026 07 19

Mer skyfallsliknande regn är att vänta på söndagen.

Under lördagen ställde vädret till med problem i Östergötland.

Det handlade då bland annat om översvämningar och strömavbrott.

SMHI har utfärdat gula varningar för skyfallsliknande regn även på söndagen.

Fem län berörs av varningarna, och även åska kan vara att vänta under dagen.

Varning i fem län

Kraftigt regn ser på söndagen ut att falla över:

- Kalmar län

- Skåne län

- Hallands län

- Kronobergs län

- Blekinge län

Varningen för Kalmar län gäller bland annat stora delar av Öland – men även ett område från Tingsryd till Borgholm, och som även inkluderar Kalmar.

Uppemot 40 millimeter

Från söndag eftermiddag fram till måndag morgon väntas regnskurar som kan vara kraftiga och ge stora regnmängder på kort tid. 

Även åska lär vara att vänta.

– Från söndag eftermiddag fram till måndag morgon tidvis skurar som lokalt kan ge stora regnmängder på kort tid, upp mot 30-40 mm, framhåller SMHI.

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

På kort tid

I delar av Skåne, Halland, Kronoberg och Blekinge kan det också komma uppemot 40 millimeter regn på kort tid och åska.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem, fortsätter vädermyndigheten. 

– Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

SMHI uppmanar

Varningen gäller mellan klockan 13 och klockan 21 på söndagen.

SMHI riktar en rad uppmaningar till alla som påverkas:

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Foto: T. Leery

Text: Redaktionen