Belgien bekräftar – misstänkta terroristen letade efter svenskar

2023 10 17

Två svenskar sköts igår kväll ihjäl och en tredje skadades i ett terrordåd i Bryssel.

På tisdagsmorgonen håller Belgiens premiärminister Alexander De Croo en presskonferens med start redan klockan 05.00.

Beskedet som den belgiska ledaren ger är att den misstänkta gärningsmannen hade svenska medborgare som tilltänkt måltavla.

– Han gick specifikt på svenska supportrar, säger Alexander De Croo enligt flera svenska medier som rapporterar live från presskonferensen.

Fortfarande på fri fot

Premiärministern bekräftar också att gärningsmannen fortfarande är på fri fot.

Alexander De Croo kallar den misstänkte för en “ynkrygg” som hade som mål att skapa fruktan och splittring i ett fritt samhälle.

– Men terroristerna måste förstå att de aldrig kommer att lyckas. Terrorism kommer aldrig besegra oss och vi för denna kampen tillsammans med våra svenska vänner, säger De Croo enlgit Aftonbladet.

Från Tunisien

Under natten har tv-bolaget RTBF kommit med uppgifter om att den misstänkta mördaren har kopplingar till terrorbrott i Tunisien och svurit trohet till terrorgruppen IS.

Han ska vara född i samma land och enligt tv-kanalens källor ska han även ha ställts inför rätta för terrorbrott i sitt hemland.

Alexander De Croo kan på tisdagsmorgonen bekräfta uppgifterna om att den misstänkta kommer från Tunisien.

Han ska även ha vistats illegalt i Belgien, enligt premiärministern.

Bevakar svenska intressen

Terrornivån i Belgien har höjts till nivå 4, vilket innebär att hotet är mycket allvarligt och överhängande. 

Landets polis har också tilldelats information om att svenska mål eller personer kan vara fortsatt prioriterade.

– Polisstyrkor har ombetts att utföra särskild bevakning för svenska intressen i vårt land, framhåller den belgiska polisen på sin hemsida nu på morgonen.

Arbetar nära Belgien

De cirka 700 svenska supportrar som befann sig inne på arenan igår kväll fick poliseskort ut.

Både statsminister Ulf Kristersson (M) och utrikesminister Tobias Billström (M) uttalade sig under gårdagskvällen om terrordådet.

– Svenska myndigheter arbetar nära sina belgiska partners för att hitta mördaren, framhåller Billström på X, tidigare Twitter.

Arkivfoto: N. Yoosuf

Text: Redaktionen


9 januari 2026

TV-kanal slutar fungera på måndag – många vet inte om det

2026 01 09

En tv-kanal slutar fungera för många på måndag.

TV4 har tidigare meddelat att man kommer att sluta sända i marknätet.

Men många har inte hängt med – och tusentals riskerar att drabbas när kanalen släcks ned på måndag.

Kan drabba tusentals

Från och med den 12 januari, alltså nu på måndag, upphör TV4:s sändningar via marknätet.

Det betyder att man inte längre kommer kunna se kanalen gratis via tv-antenn. Istället kan man se kanalen via fiber, kabel, parabol eller digitalt via TV4 Play.

Men många har missat förändringen, rapporterar SR.

Christer Ljungberg, som äger Radio- och TV-hörnan i Visby på Gotland, vittnar om att många kunder som hör av sig till honom kommer att drabbas.

På landsbygden kring Visby och på Gotland är detta ett problem för upp till 2000 boende, uppskattar han.

– Ja, det är ganska stort. Det är många som sitter ute i sina hus ute på landet som inte har digitalt, de har inte fiber, de har haft tv-antenn, säger Christer Ljungberg till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik stänger - efter 60 år

”Överraskning för många”

Trots att TV4 för flera månader sedan gick ut med beskedet att man lämnar marknätet, är det många som har missat det.

– För många har det blivit en överraskning, alla visste inte. Det har stått en banner på tv:n när man tittar på TV4, att den kommer att släckas, men det är inte alla som… ja, de nonchalerar det där, säger Christer Ljungberg.

Av den totala befolkningen är det dock en liten andel som drabbas.

– Enligt en undersökning beställd av TV4 använder endast cirka fyra procent av svenska hushåll marknätet som sin enda TV-distribution, har kanalen tidigare uppgett.

Uppmanas hjälpa

Kanalen säger att de är medvetna om att förändringen kan medföra problem för exempelvis äldre och teknikovana.

– Därför arbetar vi aktivt för att stötta dessa tittare, både innan och efter att sändningarna i marknätet upphör. Vi uppmuntrar också anhöriga, hyresvärdar och fastighetsägare att hjälpa till med att dela information och bistå de som behöver extra stöd, skriver kanalen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Här är Årets Bil 2026

Foto: JESHOOTS.com

Text: Redaktionen


9 jan 2026

Brev går ut till hundratusentals hushåll – måste svara inom två veckor

2026 01 09

Omkring 111 000 svenska medborgare kan vänta sig ett brev i postlådan den kommande tiden.

Utskicket innehåller mönstringsunderlag till unga svenskar som är födda 2008.

Och att svara är ett krav, då det är en del av totalförsvarsplikten.

– Det är viktigt att alla som omfattas av totalförsvarsplikten förstår vad den innebär och varför den finns. Mönstringsunderlaget kan vara den första kontakten med totalförsvaret och är en central del i vårt urval, säger Peter Göthe, generaldirektör för Plikt- och prövningsverket, i ett uttalande.

Består av 40 frågor

Underlaget består av runt 40 frågor.

Det tar endast omkring en kvart att fylla i.

– Svaren bygger på egen bedömning och rör bland annat hälsa, studier, fysik och personliga förutsättningar, uppger Plikt- och prövningsverket.

– Från det att brevet har kommit har man två veckor på sig att logga in och lämna sina svar. Får man brevet hemskickat till sig är man skyldig att svara på det och man är även skyldig att svara sanningsenligt.

När svaren har sammanställts kommer runt 30 000 svenskar att kallas till mönstring.

Det beskedet kommer i mars.

En nyhet för året

För kullen som är födda 2008 har en nyhet tillkommit.

De kan också skrivas in till grundutbildning med civilplikt, med inriktning räddningsperson och räddningsgruppledare.

– Totalförsvaret behöver kompetens både inom det militära och det civila försvaret. Genom att civilplikten återinförs stärker vi samhällets beredskap ytterligare, säger Peter Göthe.

LÄS OCKSÅ: Historisk nyhet från Clas Ohlson – kunder väller in

Mönstring och utbildning

För de som kallas kommer mönstringen äga rum mellan maj 2026 och april 2027.

Omkring 10 000 utbildningsplatser ska tillsättas.

Grundutbildningen genomförs efter gymnasiestudier.

De första ur årskullen 2008 rycker således in sommaren 2027.

– Att bidra till totalförsvaret handlar om att ta ansvar för samhället, för oss alla som bor här och för Sveriges framtid. Oavsett roll är varje insats betydelsefull, säger Peter Göthe.

LÄS OCKSÅ: Oväntat besked – nu tar Sverige fart på riktigt

Foto: V. Gariev
Text: Redaktionen