Befolkningen uppmanas – köp hämtmat

2024 12 13

Under onsdagen och torsdagen har elpriserna skenat till nivåer som inte setts sedan energikrisen 2022.

Trenden fortsätter även under fredagen, även om det inte blir lika illa som idag då priserna stundtals låg på över tio kronor per kilowattimme.

Nu uppmanas delar av befolkningen att förändra flera av sina beteenden.

– Det finns en anledning att hämta hämtmat, säger exempelvis John Hamnelid, energirådgivare på Borås stad, till P4 Sjuhärad.

Slösa inte på elen

En vanlig ugn drar ungefär två kilowattimmar på en timme. 

– Då kan vi dubbla det. 20 kronor om man använder ugnen en hel timme, säger John Hamnelid.

Men det är inte bara för den egna elräkningen skull som det finns anledning att göra tillfälliga förändringar i hemmet, som till exempel att köpa hämtmat istället för att laga mat hemma.

– Man kan solidariskt försöka att inte använda så mycket el, för en av anledningarna till att det är dyrt är för att det är dåligt med el i nätet, säger energirådgivaren.

Kritiken haglar

Efter de senaste dagarnas prischocker har kritiken inte varit nådig.

Socialdemokraterna har exempelvis krävt regeringen på att pausa den kritiserade metoden för elöverföring som infördes i höstas.

Experter uppmanar dessutom sittande regering att avskaffa de fyra elprisområdena och byta ut dem mot ett enda.

Då hade priserna automatiskt jämnats ut över hela landet. Väldigt många hushåll skulle få det väldigt mycket bättre, säger Mats Nilsson, docent i nationalekonomi vid Södertörns högskola, till Aftonbladet. Han har just elmarknaden som expertområde.

Öppnar för elstöd

Tidigare idag öppnade regeringen för ett nytt elstöd redan till vintern.

– Det är vår uppgift att städa upp i det här, sade Ebba Busch (KD), energi- och näringsminister, på en pressträff.

– Men det finns ingen quickfix, men med det sagt så är regeringen öppen för att stötta hushållen om det behövs.

Ebba Busch uttalade sig även igår om att de kraftiga ökningarna beror på nedstängning av kärnkraft.

Det uttalandet har anmälts till konstitutionsutskottet (KU) av Vänsterpartiet.

LÄS MER HÄR: Ebba Busch anmäls efter uttalande

LÄS OCKSÅ: Regeringen uppges tvärvända om elskatten

Foto: E. Rabkina

Text: Redaktionen


04mars26

Biltema går ut med varning till kunder

2026 05 29

Biltema varnar kunder för en “våg av bedrägerier”.

Den populära butikskedjan har gått ut med varningen på sin webbsida.

Där informeras kunder om att det just nu pågår “en våg av bedrägerier via sms och samtal”.

Därmed bör kunder vara förberedda på att få samtal eller sms från bedragare som utger sig komma från Biltema under den kommande tiden.

Biltema varnar

Bedrägeriförsöken kan genomföras via sms, mejl eller telefonsamtal.

Biltema understryker att de aldrig tar kontakt för att begära personnummer och skickar inte ut webblänkar via e-post eller SMS i samband med paketutlämning. 

Den som får den typen av meddelanden och mejl bör radera och anmäla dessa omgående, och om ett sådant telefonsamtal kommer är det bäst att lägga på luren direkt.

Använder varumärket

Bedragarna hoppas kunna använda Biltemas starka varumärke i syfte att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Ett återkommande beteende hos bedragarna är att de försöker stressa upp personen de ringer, sms:ar eller mejlar.

Det kan exempelvis handla om uppmaningar om att snabbt skriva in bankuppgifter eller annan känslig information.

Läs mer: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Det ska du göra

Biltema skickar ut följande uppmaningar till personer som drabbats av bedrägeriförsök:

- Klicka aldrig på länkar och ge aldrig ut ditt personnummer via telefon, SMS eller e-post. Ring inte heller upp det angivna numret eller svara på meddelandet/e-posten. 

- Anmäl händelsen till polisen genom att ringa 114 14 eller besöka en polisstation. 

Om du klickat

Och den som av redan klickat på en webblänk eller angett känsliga uppgifter uppmanas att:

- Kontakta din bank för att kontrollera dina konton. 

- Om du har lämnat ut personuppgifter och blivit utsatt för bedrägeri bör du omedelbart kontakta polisen för att göra en anmälan. 

Läs mer: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


29 maj 2026

Hastigheten ändras på svenska vägar

2026 05 29

Snart kommer hastighetsgränserna på svenska vägar att ändras.

Sverige sänker nu tempot i trafiken.

I ett omfattande vägprojekt ska gator och landsvägar bli säkrare fram till 2030.

Vägar får sänkt hastighet

Den svenska transportmyndigheten Trafikverket har tagit fram en ny aktionsplan där hastigheten ska sänkas på omkring 1 200 kilometer tätortsvägar runt om i landet.

– Säkra hastighetsnivåer är avgörande för att skapa en säker vägtrafik och minska antalet omkomna och allvarligt skadade. Det kan göras genom att anpassa hastighetsgränserna och genom att bygga om trafikmiljön, uppger myndigheten i rapporten.

Det handlar främst om sträckor där dagens 50 km/tim bedöms vara för högt i miljöer där bilar möter gående och cyklister.

Tanken är att sänka hastigheten där bilar möter cyklister och gående, så att en eventuell olycka inte blir livshotande.

Målet är att nästan alla stadsgator ska ha en hastighetsgräns på högst 40 km/tim till 2030.

– Utöver detta behöver 30 km/tim säkras i områden där gående och cyklister blandas med biltrafik på ett frekvent och planerat sätt, uppger Trafikverket.

LÄS MER: Rysslands flygvapen träffat av Storm Shadow-missiler

Nollvisionen driver förändring

Bakgrunden till förändringen är den svenska trafiksäkerhetsstrategin Nollvisionen, som innebär att ingen ska dödas eller skadas allvarligt i vägtrafiken.

Enligt Trafikverket är hastigheten en avgörande faktor för att nå målet, särskilt i tätbebyggda områden där små skillnader i fart kan få stora konsekvenser vid olyckor.

Internationella riktlinjer, bland annat från FN, pekar också mot att 30–40 km/tim är mer lämpligt i stadsmiljöer där oskyddade trafikanter rör sig.

Landsvägar ses över

Förändringarna gäller inte bara städer.

Även landsvägar ses över, där huvudprincipen blir att vägar utan mitträcken i regel ska hålla max 80 km/tim.

Samtidigt satsar man på att bygga om vissa sträckor med räcken och säkrare vägrenar för att minska risken för mötes- och avkörningsolyckor.

Utvecklingen stöds också av ny fordonsteknik som ISA-system och adaptiv farthållare, som automatiskt kan hjälpa förare att hålla rätt hastighet.

Trots tekniska framsteg menar myndigheten att mänskligt beteende fortfarande är den största utmaningen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump somnar – videoklipp väcker frågor

Foto: Karl Hornfeldt

Text: Redaktionen