27 juli 26

SVERIGE: Bebis har misshandlats

2023 12 04

Ett spädbarn har blivit misshandlat och föräldrarna har anhållits.

Sent på söndagen kommer mycket upprörande uppgifter från Åklagarmyndigheten.

Uppgifterna gör gällande att ett spädbarn som inte ens har fyllt ett år, utan är mellan fem och sex månader gammalt, har utsatts för synnerligen grov misshandel.

Barnet intensivvårdas nu men det exakta skadeläget är ännu oklart.

Det rapporterar TV4.

Har anhållits

Det är i Västerås som det hela ska ha ägt rum och båda föräldrarna har nu anhållits.

Under söndagen har även en häktningsframställan lämnats in till Västmanlands tingsrätt.

Framställan gäller båda föräldrarna.

Myndigheten bekräftar

Åklagarmyndigheten har kunnat bekräfta fallet och arbetar just nu intensivt med ärendet.

– Två föräldrar är anhållna och brottsrubriceringen är synnerligen grov misshandel och det gäller då ett spädbarn. Båda föräldrar är anhållna på sannolika skäl, säger Andreas Enbuske vid Åklagarmyndighetens presstjänst till TV4.

Det är ännu oklart exakt vilka slags skador barnet har men det ska röra sig om allvarliga sådana.

Högsta graden

Misstankegraden mot föräldrarna är på sannolika skäl, alltså den höga misstankegraden.

– Häktningsframställan har lämnats in till Västmanlands tingsrätt under dagen. Det bör väl bli häktningsförhandlingar i morgon, säger Andreas Enbuske till DN.

Uppmärksammas ofta av närstående

I fall där barn utsätts för misshandel är det ofta någon närstående som uppmärksammat vad som pågår.

– Den som misstänker att ett barn eller en ungdom utsätts för våld eller på annat sätt far illa bör anmäla detta till polisen eller till socialnämnden i den kommun barnet eller ungdomen bor, framhåller polismyndigheten via sin webbsida.

– Arbetar man i ett yrke där kontakt med barn eller unga ingår, till exempel skola eller förskola, eller inom hälso- och sjukvården är man skyldig att göra en anmälan till socialnämnden.

I detta fall är det oklart hur man fått uppgifter om misshandeln.

Arkivfoto: Polisen Södermalm

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen


31 aug 26

UPPGIFTER: Svenskt bilmärke nära konkurs

2026 08 31

En svensk elbilstillverkare blöder ekonomiskt.

Det handlar om Polestar, som under en längre tid har tampats med ekonomiska svårigheter. Vid årsskiftet 2025/26 uppgick nettoskulden till 50 miljarder kronor, rapporterar EFN med hänvisning till källor med insyn.

Nu hotas bolaget av konkurs, enligt samma källor.

Enligt uppgifterna kan Polestar i närtid komma med ett rekonstruktions- eller nedläggningsbesked.

– Man sitter i en väldigt svår situation och det ser svårt ut att lösa utan någon form av rekonstruktion. På något sätt kommer det inte att bli trevligt, säger en källa till EFN.

Största ägarna

Polestar har en internationell ägarstruktur, där kinesiska Grely och Volvo Cars är de största ägarna.

– Det är utmanande för Geely att finansiellt hålla Polestar under armarna. Det är dyrt och Geely måste vårda sin balansräkning, säger en källa till kanalen.

Hävdar: Gör framsteg

Under andra kvartalet 2026 sjönk Polestars försäljning med omkring 4 procent till 17 269 bilar jämfört med motsvarande period föregående år.

På halvårsbasis har dock försäljningen ökat med 0,4 procent – från 30 289 bilar 2025 till 30 423 bilar 2026.

Polestars vd Michael Lohscheller uppger att bolaget noterade rekordsiffror under första halvåret, trots ”regulatoriska utmaningar och en fortsatt utmanande marknad”.

– Vi fortsätter att göra framsteg i verksamheten och levererar stark tillväxt på flera viktiga marknader, särskilt i Storbritannien, Tyskland, Sydkorea och den iberiska regionen, säger han i ett uttalande.

ANDRA LÄSER: Skattefritt stöd för anställda – nytt förslag från regeringen

FAKTA: Polestar

- Svensk elbilsmärke med huvudkontor i Göteborg

- Bolagets bilar finns tillgängliga online på 27 marknader globalt i Nordamerika, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- I Sverige finns totalt fem retail-ställen, som går under namnet Polestar Spaces, där kunder fysiskt kan få hjälp av icke provisionsbaserade Polestar-specialister för att ordna provkörningar och planera leverans av bil. Polestar finns i Göteborg, Malmö, Stockholm city, Umeå och vid Landvetter flygplats

Källa: Polestar

LÄS OCKSÅ: Nordnet: Mest köpta och sålda aktierna i augusti 

Foto: Redcharlie

Text: Redaktionen