02 jun 26

SVERIGE: Bebis har misshandlats

2023 12 04

Ett spädbarn har blivit misshandlat och föräldrarna har anhållits.

Sent på söndagen kommer mycket upprörande uppgifter från Åklagarmyndigheten.

Uppgifterna gör gällande att ett spädbarn som inte ens har fyllt ett år, utan är mellan fem och sex månader gammalt, har utsatts för synnerligen grov misshandel.

Barnet intensivvårdas nu men det exakta skadeläget är ännu oklart.

Det rapporterar TV4.

Har anhållits

Det är i Västerås som det hela ska ha ägt rum och båda föräldrarna har nu anhållits.

Under söndagen har även en häktningsframställan lämnats in till Västmanlands tingsrätt.

Framställan gäller båda föräldrarna.

Myndigheten bekräftar

Åklagarmyndigheten har kunnat bekräfta fallet och arbetar just nu intensivt med ärendet.

– Två föräldrar är anhållna och brottsrubriceringen är synnerligen grov misshandel och det gäller då ett spädbarn. Båda föräldrar är anhållna på sannolika skäl, säger Andreas Enbuske vid Åklagarmyndighetens presstjänst till TV4.

Det är ännu oklart exakt vilka slags skador barnet har men det ska röra sig om allvarliga sådana.

Högsta graden

Misstankegraden mot föräldrarna är på sannolika skäl, alltså den höga misstankegraden.

– Häktningsframställan har lämnats in till Västmanlands tingsrätt under dagen. Det bör väl bli häktningsförhandlingar i morgon, säger Andreas Enbuske till DN.

Uppmärksammas ofta av närstående

I fall där barn utsätts för misshandel är det ofta någon närstående som uppmärksammat vad som pågår.

– Den som misstänker att ett barn eller en ungdom utsätts för våld eller på annat sätt far illa bör anmäla detta till polisen eller till socialnämnden i den kommun barnet eller ungdomen bor, framhåller polismyndigheten via sin webbsida.

– Arbetar man i ett yrke där kontakt med barn eller unga ingår, till exempel skola eller förskola, eller inom hälso- och sjukvården är man skyldig att göra en anmälan till socialnämnden.

I detta fall är det oklart hur man fått uppgifter om misshandeln.

Arkivfoto: Polisen Södermalm

Text: Redaktionen


6 juli 2026

Sovande jätten har vaknat – svenskar måste lämna omedelbart

2026 07 06

Den sovande jätten i Italien har vaknat på nytt.

Under söndagen fick vulkanen Etna på turistön Sicilien ett utbrott. 

Mörk rök har fyllt himlen, vilket fått de italienska myndigheterna att gå ut med röd varning – den högsta möjliga, rapporterar brittiska Daily Express.

 – Av säkerhetsskäl har inkommande flyg till Catanias flygplats stoppats, uppger La Sicilia enligt tidningen.

"Evakuera omedelbart"

En röd varning utfärdas när ett askmoln utgör en potentiell fara för flygplan. Det är också ett budskap som svenskar som eventuellt befinner sig i området måste ta på största allvar.

– Området måste omedelbart evakueras, skriver svenska ambassaden om läget när myndigheterna utfärdar just röda varningar vid vulkanutbrott.

Att det är just Etna som vaknat gör att turister kan vara särskilt utsatta.

Under vissa perioder av året arrangeras organiserade turistturer för att kunna beskåda vulkanlanskapet och lavaströmmarna på närmare håll, förklarar ambassaden.

Akut varning

Daily Express beskriver händelseutvecklingen som en akut varning till britter som befinner sig i området på den italienska paradisön.

Sedan igår har flera flyg till Sicilien omdirigerats och istället landat i Palermo. Anledningen är alltså det stora askmoln som fyller himlen. Flera delar av Catanias flygplats kommer att vara avstängda en bit in på måndagsmorgonen, skriver Daily Express.

– Flygplan som redan är på flygplatsen kommer att tillåtas avgå, men ankomster är inställda, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa – USA slår larm

Ständig övervakning

Bland Italiens övriga aktiva vulkaner finns Campi Flegrei, Stromboli, Vulcano och Vesuvius. 

– Italienska myndigheter har samtliga vulkaner under ständig övervakning för att försöka förutse eventuella utbrott, skriver svenska ambassaden och uppmanar att ha koll på italienska civilförsvarets hemsida för aktuell information.

LÄS OCKSÅ: ”Ingen brist på öl” – ryssar hånar Putins Ryssland

Arkivfoto: Y. Ginsu

Text: Redaktionen


6 juli 2026

Då får man inte gå på restaurang – ny regel på gång

2026 07 06

Det ska bli lugnare på restauranger, hotell och i butikslokaler framöver.

Så är åtminstone regeringens förhoppning när man nu går fram med nya hårda regler som innebär att folk skulle kunna stoppas i dörren.

Det handlar om ett förslag om utökade möjligheter till tillträdesförbud för gäster och kunder som inte kan bete sig.

Idag finns möjligheten att porta folk från lokaler öppna för allmänheten, men det nya förslaget innebär att också exempelvis restauranger, hotell, frisörsalonger och caféer ska kunna göra samma sak.

– Den som driver en butik eller annan liknande affärsverksamhet och har besökare i sina lokaler ska kunna känna sig trygg och säker, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett uttalande.

Inte tillräckligt

Det är i en utredning som regeringen tagit emot förslagen, som nu ska ut på remiss. Under en längre tid har verksamheter slagit larm om ordningsstörningar och brott.

Nuvarande regler om tillträdesförbud har inte ansetts vara tillräckligt effektiva.

– Ingen ska behöva acceptera återkommande störningar eller brott i sin verksamhet. Därför välkomnar jag förslagen om effektivare tillträdesförbud, och ser i nästa steg fram emot synpunkter från remissinstanserna, säger Gunnar Strömmer.

Kan portas i fyra veckor

En person ska i huvudsak kunna portas när den begått ett brott “i eller i anslutning till en lokal och brottet påverkar verksamheten”, enligt regeringen. 

Polisen ska även kunna fatta beslut om saken direkt på plats. Då ska tillträdesförbudet gälla direkt och som längst i fyra veckor. 

LÄS OCKSÅ: ”Ingen brist på öl” – ryssar hånar Putins Ryssland

Förslagen, som föreslås träda i kraft den 1 juli 2027, välkomnas av branschorganisationerna.

Svensk Handel har i flera år påtalat att nuvarande lagstiftning inte uppfyller sitt syfte med att skapa trygga butiksmiljöer. Förslagen som nu presenterats är en tydlig markering om att det ska straffa sig att begå brott eller störa handelsverksamhet, säger Svensk Handels säkerhetschef Nina Jelver i en kommentar.

Hon tillägger:

– Förslaget om att polis ska kunna dela ut tillfälliga tillträdesförbud är efterlängtat av våra medlemmar. Man ska inte behöva vänta veckor på beslut om huruvida en person ska tilldelas tillträdesförbud, varför vi är mycket nöjda med slutsatsen delbetänkandet landar i.

LÄS OCKSÅ: SEB: Glädjebesked för den svenska bostadsmarknaden

Foto: A. Haney resp Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen