ILSKNA KRAVET: ”Be om ursäkt till svenska folket”

2025 11 26

Socialdemokraternas arbete i sociala medier via dotterbolaget AiP Media fortsätter att skapa debatt.

Detta efter att TV4 berättat att partiet via mediebolaget driver flera sociala mediekonton där det inte tydligt framgår att Socialdemokraterna står bakom innehållet.

Rapporteringen har bland annat fått Moderaterna att reagera. Flera M-företrädare hävdar att S medvetet döljer vilka som finansierar verksamheten.

Nu kräver Moderaterna att frågan ska tas upp i Europaparlamentet.

– Det är mycket möjligt att det här bryter mot EU-lag. Vi har en lag som rör politisk reklam och där ska man inte ha falska avsändare, säger Moderaternas EU-parlamentariker Tomas Tobé till SVT Nyheter.

”Be om ursäkt till svenska folket”

Tobé kräver även en ursäkt av Socialdemokraterna.

Ursäkten ska riktas till hela svenska folket, anser M-politikern.

– De borde be om ursäkt till svenska folket och de borde sluta med den här trollfabriken. Inget parti borde försöka lura väljarna på det sätt som har avslöjats, säger han till kanalen.

Svarar på kritiken

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson (S) har svarat på kritiken.

Hon slår tillbaka mot anklagelserna.

– Det är ju inte vi socialdemokrater som driver kontona. Det är de som är ansvariga för materialet och innehållet på kontona på samma sätt som de är ansvariga utgivare för tidningen, säger hon till Expressen.

S-ledaren slår också tillbaka mot påståendena om att partiet driver en ”trollfabrik”.

– Ingen har behövt gå undercover och arbeta sex månader för att få reda på de här kontona. Det är någonting som är öppet och transparent, säger hon med hänvisning till Kalla faktas avslöjande om att Sverigedemokraterna har drivit flera anonyma konton på sociala medier.

LÄS MER: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs 

”Kan finnas enskilda postningar”

Efter TV4:s granskning ska AiP Media se över sina rutiner.

Magdalena Andersson välkomnar beskedet.

– Det kan säkert finnas enskilda postningar som man kan ha synpunkter på. Eller det faktum att de hade publicerat någonting med ett konto som hade spridit annan olämplig information, säger hon till DN.

LÄS OCKSÅ: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaos på E4 – bilar kör i fel riktning

2025 11 26

Kalabalik råder på E4:an i höjd med Gävle.

Flera fordon har krockat, uppger polisen.

Med anledning av masskrocken råder totalstopp i trafiken. Polisen framhåller att trafiken ska ledas om.

Flera bilister väljer dock att trotsa anvisningarna. Enligt polisen vänder fordon om och kör i fel färdriktning.  

– Polisen får flera samtal gällande bilister som vänder om och kör i fel riktning på E4, framhåller Polisregion Mitt i ett uttalande.

”Gått relativt bra”

Ingen person har skadats allvarligt i olyckan.

Både polis och räddningstjänst har larmats till platsen.

– Det har gått relativt bra och ingen person är allvarligt skadad, säger räddningstjänstens larmbefäl Jimmy Andersson Taylor till SVT.

Enligt Andersson är det väldigt halt på vägen, vilket kan ha föranlett olycka.

Höga smällar vid bostadshus

Under onsdagskvällen har polisen även larmats om höga smällar vid ett bostadshus i Uddevalla.

Enligt uppgift handlar det om en misstänkt skottlossning.

– Polis är på plats i Tureborg i västra Uddevalla med anledning av larm om smällar vid lägenhetshus. Anmälare har befarat att detta skulle varit skottlossning, framhåller myndigheten.

Flera polispatruller har anlänt till platsen. Det finns inga uppgifter om personskador vid 18.30-tiden.

– Polis är på plats med ett större antal resurser för att klarlägga vad som skett. Ingen uppgift om att någon ska vara skadad, skriver polisen.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Spärrat av området

Det är inte fastställt vad som orsakat smällarna. 

– Det är lite för tidigt för att gå in på det. Vi har spärrat av en bit kring fastigheten, säger polisens presstalesperson Adam Isaksson Samara till Aftonbladet. 

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 november 2025

Chockbesked för USA – Kina snart i kapp

2025 11 26

USA har allt större anledning att oroa sig över Kina.

Maktkampen mellan stormakterna USA och Kina har blivit allt mer intensiv på senare år.

Nu kommer en rapport om Kinas militära förmåga som bör oroa Donald Trump.

Kina snart i kapp

Den militära maktklyftan mellan USA och Kina minskar i snabb takt, rapporterar Newsweek.

En ny ranking från den australiensiska tankesmedjan Lowy Institute visar att Kina håller på att fylla igen gapet mellan länderna när det gäller militär kapacitet, i synnerhet i den viktiga Indo-Stillahavsregionen.

– Kina fortsätter att urholka USA:s övertag när det gäller militär kapacitet, skriver Lowy Institute i sitt årliga Asia Power Index, enligt tidningen.

– År 2025 är USA:s ledning inom den här mätningen bara två tredjedelar av vad den var 2017, enligt tankesmedjan.

LÄS OCKSÅ: ILSKA MOT NATOCHEFEN: "Vi har gjort allt - i 30 år"

Storsatsar på militären

Kina har under diktatorn Xi Jinpings ledning satt upp som mål att bygga upp en militär av ”världsklass” till år 2049, men har alltså redan nu en hög militär kapacitet.

Ett av de viktigaste målen för Kinas militära storsatsning är att göra det mycket svårt och kostsamt för USA att ingripa i en potentiell konflikt.

Kina har bland annat gjort militära framsteg inom luft- och sjökrigföring, enligt rapporten. Även inom teknik och underhåll har landets förmåga utvecklats, bland annat när det gäller långdistanssystem.

Kina kan också stärka sin ställning i regionen på grund av att USA är mer engagerade globalt och därför behöver sprida sina resurser mer.

– Medan Washingtons strategiska fokus är globalt, är Pekings militära resurser koncentrerade närmare hemlandet, skriver rapportförfattarna, enligt tidningen.

Underrättelsetjänsten varnar

USA har dock fortfarande en betydande fördel bland annat när det gäller kategorin ”försvarsnätverk”, vilket syftar på allianser, försvarsdiplomati med mera.

Men Kina växer sig alltså starkare, och även amerikansk underrättelsetjänst har varnat för utvecklingen.

– Folkets Befrielsearmé (Kinas armé) har en gemensam styrka som kan bedriva fullskalig krigföring för att utmana USA:s intervention i en regional situation, projicera makt globalt och säkra det som Peking hävdar är sitt suveräna territorium, skriver amerikansk underrättelsetjänst i en analys, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka

Foto: The White House resp A. Luengo

Text: Redaktionen