Barnleksak väcker ramaskri – ”hur fel som helst”

2024 10 28

Ett företag som säljer leksaker till barn har hamnat i blåsväder.

Det rör sig om den danska kedjan Føtex.

Ilskan riktas mot två produkter som förekommer i Føtex julkatalog med leksaker.

Kedjan gör reklam för en leksakssurfplatta och en leksaksmobil för barn. Den medföljande texten förklarar att leksakerna är avsedda för barn från 12 månader.

– Det är fullständigt galet. Jag förstår inte alls hur det hänger ihop, säger Lise Rønfeldt Bagger, som själv är tvåbarnsmamma, till danska TV2.

Noll timmar skärmtid

Både den danska Hälsomyndigheten och svenska Folkhälsomyndigheten rekommenderar begränsad skärmtid för barn. För barn som är yngre än två år är rekommendationen noll timmar.

– Vi lever i ett samhälle där det pågår en massiv debatt om att begränsa skärmar så mycket som möjligt för både barn och vuxna. Så varför introducera barn till skärmar när de knappt kan gå eller prata? frågar sig Lise Rønfeldt Bagger.

Hon får medhåll av specialistläkaren Imran Rashid.

– Det här är hur fel som helst. Det normaliserar och legitimerar att bebisar måste sitta med en iPad i handen, säger han till tv-kanalen.

Läkaren jämför reklamen med marknadsföring av andra hälsoskadliga produkter.

– Det är trots allt något som är tänkt att skapa associationer hos barnet till iPads och smartphones. Føtex kunde lika gärna gjort reklam för leksakscigaretter och leksakssprit.

Svaret: ”Förbereder barnen för framtiden”

Salling Group, som äger Føtex, har svarat på kritiken.

– Vi ser det som en leksak som kan förbereda barnen för det som kommer i framtiden. Samtidigt tränar den upp deras kognitiva förmågor genom att de bland annat kan trycka på en knapp som visar en apa, och sedan pratar den som en apa, säger bolagets presstalesperson Jacob Krogsgaard Nielsen till TV2.

Fakta: Rekommenderad skärmtid för små barn

Här är Folkhälsomyndighetens rekommendationer:

- Barn som är yngre än 2 år ska helst inte använda skärmar alls.

- Undvik helst att barn under 2 års ålder använder skärmar, även om det kan vara svårt. Försök att undvika att barnet har egen skärmtid. Men det kan vara okej att ha ett videosamtal med en släkting, eller att titta på foton med en vuxen.

- Sitt gärna med om exempelvis äldre syskon använder digitala medier, och diskutera och förklara innehållet på ett sätt som både det äldre och det yngre barnet förstår.

Foto: BBC Creative

Text: Redaktionen


Ny matbutik öppnar i Sverige – nedsatt pris på alla varor

2025 08 22

Willys fortsätter sin satsning på så kallade sociala matbutiker.

I butikerna kan kunder köpa livsmedelsöverskott till kraftigt reducerade priser. 

Nu slår ännu en social matbutik upp portarna i Sverige.

En ny butik öppnas i Örebro, meddelar Willys i ett uttalande.

– Vi är väldigt stolta över att kunna hjälpa till och bekämpa matfattigdomen, och man blir alltid berörd när ens fantastiska medarbetare utan att tveka ställer upp och jobbar ideellt för en god sak. Det känns bra i hjärtat att kunna göra något konkret för medmänniskor som har det svårt, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys.

”Guld värt för oss”

Willys har stöttat den nya butiken genom att bland annat bidra med planering inför etableringen, med inredning och utrustning till butiken samt utlåning av etableringsmedarbetare som bygger upp och färdigställer butiken. Matjätten stöttar också driften av butiken.

–  Att få stöd av en så erfaren aktör som Willys har varit guld värt för oss som saknar erfarenhet av att etablera butiker. De har med trygg hand, stort engagemang och massor av mantimmar hjälpt oss att gå i mål med vår satsning. Indirekt hjälper de oss att minska matfattigdomen i Örebro län, säger Febe Stenson, direktor för Örebro Stadsmission.  

LÄS MER: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Finns i hela landet

Matmissionen är Sveriges första kedja med så kallade sociala matbutiker. I dag finns butikerna i hela landet.

– Butikerna i Stockholm drivs av Stockholms Stadsmission, i Skåne drivs butikerna av Skåne Stadsmission och i Trollhättan av Göteborgs Stadsmission. I Göteborg finns även flera MatRätt-butiker, som är en franchise till Matmissionen och drivs av Räddningsmissionen, skriver Willys om projektet.

LÄS MER: Historiskt besked från Willys

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen


Apotek i skandal: ”Otroligt allvarligt”

2025 08 22

Personer med kopplingar till den ökända gängledaren Ismail Abdo driver apotek i Uppsala.

En av de ledande personerna är dömd för flera våldsbrottbrott och för att ha haft illegal arbetskraft på ett av sina företag, avslöjar TV4:s Kalla fakta.

Bryter mot regelverket 

Den som driver apotek i Sverige måste se till att verksamheten uppfyller kraven i flera lagar, förordningar och föreskrifter. 

Läkemedelsverket har ett ansvar för att kontrollera verksamheten. Myndigheten ska också pröva en persons lämplighet innan nya ansökningar om att öppna apotek godkänns. Om en person är dömd för brott ska ansökan avslås, enligt Läkemedelsverkets regelverk.

Trots det fick apoteket i Uppsala sin ansökan godkänd 2018.

Läkemedelsverket är mycket självkritiskt efter händelsen.

– Det är otroligt allvarligt. Det är helt olämpligt att det förekommer i hälso- och sjukvårdskedjan, säger Annika Babra, enhetschef på Läkemedelsverket, till TV4.

Hävdar: Har skärpt kontrollen

Annika Babra medger att myndigheten brustit i sitt arbete.

– Vi har haft för sparsam kontroll, men det har vi blivit medvetna om de senaste åren, viket gjort att vi skärpt kontrollen.  I dag skulle jag säga skulle att om en person finnas i belastningsregistret och är dömd så skulle vi avslå en sådan ansökan.

LÄS MER: Dubbla priser – stor ilska mot svenska apotek

Så går det till

När ansökan om att öppna apotek lämnas in gör Läkemedelsverket en bedömning av att:

- sökanden är lämplig att bedriva apoteksverksamhet

- personer med bestämmande inflytande är personligt och ekonomiskt lämpliga

- beskrivningen av apotekets verksamhet verkar rimlig

- apotekslokalerna är ändamålsenliga och tillräckligt bemannade

- apoteket har en läkemedelsansvarig

- apoteket kan tillhandahålla samtliga förordnade läkemedel och varor inom förmånen

- inga omständigheter finns som innebär förbud mot tillstånd.

LÄS MER: Svenskar slår rekord – 14 miljoner beställningar

Foto: Pexels

Text: Redaktionen