5dec2025

Barnläkare uppmanar föräldrar – kräver förbud

2023 11 01

Barnläkarföreningen går nu ut med nya riktlinjer till föräldrar.

Under en längre tid har det diskuterats hur mycket skärmtid som egentligen är nyttigt för barn.

Experter har hänvisat till den negativa utveckling som skärmtid kan ha på barnen, och har rekommenderat att begränsa tillgången till mobiler, Ipads och dataskärmar.

Nu går Barnläkarföreningen ut med helt nya riktlinjer, och uppmanar föräldrar att införa förbud vad gäller skärmtid för barn under två år.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

“Utvecklas sämre”

Samtidigt som barn under två år enligt de nya rekommendationerna inte bör ha någon skärmtid överhuvudtaget så menas det att barn mellan 2 och 5 år gamla max bör ha en timme om dagen.

– Forskning visar att små barn utvecklas sämre både språkligt och intellektuellt om de har mycket skärmtid, säger barnläkaren Ulrika Ådén till DN.

Vill frigöra tid

Ett syfte med att införa förbud vad gäller skärmtid är att det kan frigöra tid för andra aktiviteter.

Ådén framhåller att barnens utveckling främjas av att utforska den fysiska världen och tillbringa tid tillsammans med andra barn.

– I den här åldern lär man sig inte lika bara om man kommunicerar med skärmar. Man behöver göra det med ögonkontakt, riktiga människor och miljöer, säger hon.

Kan vara svårt

Tiden som barn tillbringar vid skärmar av olika slag blir allt mer omfattande, och det kan vara svårt att slita bort barnen från skärmarna.

Det är dock en mycket viktig del i uppfostran.

– Att vägleda barn till vettiga medieanvändning är en lika viktig föräldrauppgift som fostran till goda matvanor eller trafikvett, framhåller Vårdguiden 1177.

– På samma sätt som man läser böcker för sina barn, eller pratar om vad som hänt i skolan eller på träningen, kan man välja att dela barnets digitala upplevelser.

Kan få hjälp

Om barnets skärmtid blir så pass problematisk att det går ut över andra delar av livet så finns det hjälp att få som förälder.

Bland annat kan man kontakta Barn- och ungdomshälsan för att få stöd, råd och hjälp att prata om situationen tillsammans.

Foto: I.M Kuznietsov

Text: Redaktionen


28 maj 26

2,6 miljoner svenskar får pengar på kontot

2026 05 29

Under sommaren kommer 2,6 miljoner svenskar att få ett tillskott i kassan.

Det meddelar Folksam på torsdagen.

Försäkringsbolaget kommer att dela ut 495 miljoner kronor till drygt 2,6 miljoner kunder i form av återbäring. 

– Återbäringen baseras på den inbetalda premien under föregående år och storleken på återbäringen beror bland annat på Folksams överskott, framhåller bolaget i ett uttalande.

2,6 miljoner svenskar

De 2,6 miljoner kunder som kommer att kunna ta del av pengarna har någon av följande försäkringar hos Folksam:

- Fordonsförsäkring

- Boendeförsäkring

- Barnförsäkring

- Olycksfallsförsäkring

- Djurförsäkring

- Någon form av tilläggsförsäkring

”Känns väldigt bra”

Jens Wikström, chef Affärsområde Sak på Folksam, är mycket nöjd med årets utbetalning.

– Folksam är ett kundägt bolag och att vi nu kan ge drygt 2,6 miljoner kunder en återbäring på nästan 495 miljoner kronor att dela på känns väldigt bra och är ett bevis på Folksams starka finansiella ställning, säger han.

Maj och juni

Utbetalningarna kommer att inledas under maj månad. Redan då kan kunder med autogiro förvänta sig pengar. Övriga får återbäringen från och med juni.

Hur mycket det handlar om beror på den inbetalda premien samt Folksams överskott under 2025.

I april skickade Folksam ut återbäringsbesked till kunder med 100 kronor eller mer i intjänad återbäring. De som har ett lägre belopp än så får sin återbäring nästa år.

LÄS MER: Regeringen sätter ner foten – nu ska äldre få chansen

FAKTA: Folksam

- Folksam är ett kundägt företag och erbjuder försäkringar och pensionssparande.

- Nästan varannan svensk är försäkrad hos Folksam, vilket gör bolaget till en av Sveriges största kapitalförvaltare.

LÄS OCKSÅ:

Glädjebesked för Sverige – behöver anställa fler 

Rekyl för svenska kronan – storbanken övertygad

Foto: A. Poacquadio

Text. Redaktionen


27 maj 2026

Populär app slutar fungera på alla Androidmobiler

2026 05 29

Appen slutar fungera för miljontals användare.

Microsoft har meddelat att en app som har laddats ned av över 10 miljoner användare stängs ned helt och hållet.

Det handlar om en Outlook-app som nu slutar fungera för gott.

Skapades för enklare telefoner

Appen Outlook Lite stängs ned i slutet av maj, alltså nu, har Microsoft meddelat, rapporterar The Herald.

Outlook Lite är en app som lanserades 2022.

Det är en app för Android-enheter som ger användarna alla Outlook-funktioner i mindre storlek, enligt tidningen.

Outlook Lite skapades alltså för enklare mobiltelefoner med låga resurser, och hade fördelen att den fungerade även i långsammare nätverk.

Men nu slutar alltså appen att fungera helt och hållet.

Egentligen lades appen ned redan i oktober 2025 och togs bort från Google Play Store, men sedan dess har befintliga användare ändå kunnat fortsätta använda den.

Men från och med den 25 maj har den stängts ned helt.

Uppmanas använda vanliga appen

Det går förvisso fortfarande att öppna appen, men åtkomst till brevlådan har inaktiverats och appen fungerar inte längre.

Använderkonton kommer dock inte att raderas, och befintliga e-post, kalenderobjekt och bilagor kommer fortfarande att vara tillgängliga om man loggar in på den vanliga Outlook-appen, enligt tidningen.

Användare av Outlook Lite har inför stängningen av appen uppmanats att övergå till den vanliga Outlook-appen.

Nedläggningen av Outlook Lite är en av flera förändringar som har meddelats från Microsoft den senaste tiden.

LÄS OCKSÅ: Succé för Lidls reklam - i kamp med Ica-Stig

Har lagt ned Skype

Nyligen har man bland annat också meddelat att även Skype ska stängas ner helt och hållet.

– Även om Skype officiellt stängdes ner i maj förra året, hade användare fortfarande tillgång till gamla meddelanden fram till januari 2026 innan de raderades, rapporterar tidningen.

Microsoft lade ned Skype för att istället kunna fokusera helhjärtat på Teams.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin förödmjukad - försöker dölja pinsamhet

Foto: P Puvvukonvict

Text: Redaktionen