Barnfamilj attackerad

2024 12 06

En barnfamilj har utsatts för ett rånförsök på torsdagskvällen.

Det är i Göteborg som det hela har ägt rum.

En man hade planer på att ta med sin familj för att köpa en ny bil.

Han hade hunnit hela vägen in i bilen med hans fru och två barn när okända personer plötsligt kom fram till bilen.

Det meddelar polisen.

Större summa kontanter

Närmare bestämt är det i Rannebergen i Göteborg som händelsen har skett.

Polisen beskriver att mannen hade en större summa kontanter med sig och satt i sin bil med familjen, fru och två barn.

– Tre okända personer kom fram till bilen, en var maskerad med ett pistolliknande föremål. Förövaren försökte öppna bildörren och när det inte lyckades försökte denne krossa rutan med det pistolliknande föremålet, förklarar polisen.

Polisinsats pågår

Mannen ska ha lyckats ta sig ifrån platsen med familjen - och en polisinsats pågår just nu.

– Ett flertal polispatruller har varit i Rannebergen med omnejd och sökt efter förövaren/förövarna, fortsätter polisen.

– Flera personer har kontrollerats i området, dock är ingen i nuläget gripen för rånförsöket.  

Även i Vetlanda

På torsdagskvällen har polisen i Vetlanda arbetat med ett liknande ärende.

Polis larmades till en kiosk på Borgmästaregatan i Vetlanda med anledning av ett rån.

– Två maskerade gärningspersoner ska ha kommit in till kiosken och under hot om våld försökt få med sig kontanter, framhåller polisen via sin webbsida.

– Gärningspersonerna har sedan lämnat platsen.

Personal i kiosken ska inte ha fått några personskador i samband med händelsen och polisen har sökt av de centrala delarna av Vetlanda samt pratat med målsägande.

Flicka skadad på skola

I övriga blåljusnyheter framgår att ett barn har skadats på en skola i Umeå.

Det var under torsdagseftermiddagen som uppgifter kom om att ett barn under sju år har skadat sig på en skolgård i Umeå.

Barnet i fråga har förts till sjukvården och skadeläget är oklart - och polisen är återhållsam med information gällande vad det är som har hänt på skolgården.

Arkivfoto: Polisen Malmö

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 20

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 januari 2026

Jättefabriker stängs ned – rysk gigant drar i handbromsen

2026 01 20

Larmen från den ryska ekonomin avlöser varandra.

Den inhemska produktionen har lidit stor skada av hårda sanktioner från väst och svikande efterfrågan på grund av den haltande ekonomin i landet.

Nu kommer beskedet att en av Rysslands företagsgiganter tvingas att stänga ner produktionen i två fabriker.

Rysslands största producent

Det är Ryssland störst producent av cement som nu tvingas till ett krisdrag.

Cemros holding har stängt produktionen i två fabriker i regionerna Belgorod och Ulyanovsk, rapporterar The Moscow Times med hänvisning till ett uttalande från en representant för företaget.

– En annan fabrik i regionen Lipetsk har gått över till begränsad produktion.

Brist på efterfrågan

Bakom beslutet att stänga produktionen ligger minskad efterfrågan.

Anledningen är den stora nedgången i bostadsbyggandet, men också att utländska producenter konkurrerar ut de ryska.

Bland annat producenter från Belarus och Iran.

– Cemros betonar att utländska företag sänker priserna till nivåer under kostnaden för rysk produktion, vilket gör driften av vissa anläggningar ekonomiskt olönsam, uppger tidningen.

LÄS MER: Uppgifter: Putin redo – ska kalla in hundratusentals

Cemros

Cemros är den största cementproducenten i Ryssland och står för ungefär en tredjedel av marknaden med en produktion på omkring 21 miljoner ton varje år.

Företaget har 18 fabriker och 30 stenbrott i 13 olika ryska regioner. 

Redan i oktober 2025 tvingade den minskade efterfrågan företaget att minska arbetsveckorna till fyra dagar för sina anställda på grund av arbetsbrist och ekonomiska svårigheter.

Varnade i december

I förra månaden gick Cemros avdelningschef Denis Usoltsev ut och varnade för att den minskande efterfrågan skulle tvinga ryska cementföretag att stänga.

Han efterfrågade också statligt stöd till industrin, vilket ännu inte har kommit.

Cementförbrukningen i Ryssland minskade, enligt företaget, med omkring tio procent under 2025, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Polen kan agera mot Ryssland – inom 48 timmar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen