SVERIGE: Liten flicka död i olycka

2023 11 24

Ett flicka i lågstadieålder har förlorat livet.

Detta efter att ha blivit träffad av en bil i Blentarp, utanför Sjöbo, drygt två mil norr om Ystad.

– Påkörd person, bekräftar polisen kort på sin hemsida.

Vid 19-tiden bekräftade polisen att den unga flickan har avlidit.

– Anhöriga är underrättade. Olyckan kommer att utredas, informerar polisen.

Förhör vittnen

Räddningstjänst och ambulans larmades akut till olycksplatsen.

Barnet fördes efter händelsen till sjukhuset.

Ett arbete pågår för närvarande med att förhöra vittnen och dokumentera olycksplatsen.

Extremt halt

Ystads Allehanda, lokaltidningen, rapporterar också att omständigheterna är oklara.

– Enligt polisens presstalesperson Patric Fors, skriver tidningen.

Faktum är dock att det är mycket halt på olycksplatsen.

Det är inte känt om det är den svåra halkan som har föranlett olyckan.

Varnar för blixthalka

Tidigare under dagen varnade SMHI för blixthalka på vägarna.

Framför allt i just södra Sverige och Skåne.

Under fredagen byar av regn eller blötsnö som främst i högre terräng kan ge upp mot 5 centimeter blötsnö, varnar SMHI på sin hemsida.

– Detta följs under fredag eftermiddag och kväll av uppklarning och kall luft norrifrån, vilket ger risk för tillfrysning av våta vägar.

Flera olyckor

Idag har ett flertal olyckor skett på grund av vägunderlaget.

Söder om Stockholm beskrivs motorvägen som en “isbana”, enligt Aftonbladet.

E4:an vid Örkelljunga i norra Skåne har stängts av med anledning av flera incidenter med inblandade fordon.

Långa köer har uppstått som en konsekvens.

– En lastbil och två personbilar var inblandade i den första olyckan som var i södergående riktning, säger Patric Fors från polisen till Helsingborgs Dagblad.

"Jättemycket trafik"

En andra olycka på samma väg  var “eventuellt i den andra körriktningen”.

– Det är halt på platsen och jättemycket trafik och långa köer, säger Patric Fors.

Vid 17-tiden började vägen öppna igen, men det går mycket långsamt.

Några personskador från olyckorna på E4:an vid Örkelljunga har inte rapporterats.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina ger chockbesked om Ryssland

2025 07 04

Kina har gett ett chockerande besked om Putins Ryssland.

Kinas utrikesminister Wang Yi har haft ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

I samband med mötet ska den kinesiske utrikesministern ha gett ett besked som lär väcka bestörtning i Ukraina och i många västländer.

Har gett chockbesked

Officiellt är Kina neutralt inställda till Putins krig mot Ukraina, även om det är känt att det förekommer mycket samarbete mellan Kina och Putinregimen.

Men i mötet med EU:s Kaja Kallas kom ett drastiskt och långtgående besked, rapporterar CNN.

– Kinas utrikesminister Wang Yi sade till EU:s högsta diplomat att Peking inte kan acceptera att Ryssland förlorar kriget mot Ukraina, enligt kanalen.

Wang Yi medgav alltså att Kina över huvud taget inte skulle kunna acceptera en rysk förlust i kriget.

Och det finns en specifik anledning till att den kinesiska regimen inte kan tolerera en rysk förlust i Ukraina.

– Det skulle tillåta USA att rikta sin fulla uppmärksamhet mot Kina, säger en officiell företrädare för landet som har kännedom om vad som sades på mötet, enligt kanalen.

Vid mötet med EU:s utrikeschef Kaja Kallas ska Kinas utrikesminister alltså ha medgett att landets officiella neutralitet till kriget i själva verket inte gäller.

Förnekar uppgifterna

Medgivandet ska enligt källan ha kommit under ett fyra timmar långt samtal om en lång rad olika frågor som gällde alltifrån cybersäkerhet till handelsbalans, Mellanöstern och Taiwan.

Wang Yis besked kan innebära att Peking vill se ett så utdraget krig som möjligt i Ukraina, just för att det hindrar USA från att fokusera fullt ut på Kina.

En talesperson för Kinas utrikesministerium förnekar dock att utrikesministern gett detta besked till EU:s utrikeschef.

– Kina är inte part i Ukrainafrågan. Kinas ståndpunkt i Ukrainakrisen är objektiv och konsekvent, det vill säga förhandling, vapenvila och fred. En utdragen Ukrainakris tjänar ingens intressen, hävdar talespersonen Mao Ning, enligt kanalen.

Men bakom kulisserna låter det alltså annorlunda, enligt kanalens källor.

Det är heller ingen hemlighet att banden mellan Kina och Ryssland tycks ha stärkts sedan Ryssland inledde sitt krig mot Ukraina.

Det har också kommit uppgifter om att kinesiska medborgare har deltagit i kriget på Rysslands sida, men Kina har förnekat all inblandning och har sagt sig uppmana kineser att inte delta i någon militär konflikt.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen


Elon Musk lanserar strategi – mot Trump

2025 07 04

Elon Musk lanserar en ny strategi med ”laserfokus” på att förändra USA.

Efter månader av samarbete har Elon Musk och Donald Trump hamnat i luven på varandra.

Samtidigt är Musk fast besluten att förändra det amerikanska samhället.

Nu överväger han en oväntad strategi för att ställa till problem för bland annat Donald Trump.

Lanserar strategi

Det är sedan tidigare känt att Musk överväger att starta ett nytt parti.

Men nu avslöjar Musk en mycket specifik strategi som han och det eventuella partiet skulle kunna ha för att förändra den amerikanska politiken.

Enligt Musk handlar det om att lägga laser-fokus på ett specifikt mål om partiet bildas och ställer upp i val.

– Ett sätt att genomföra detta vore att laserfokusera på bara 2 eller 3 platser i senaten och 8 till 10 distrikt i representanthuset, skriver Musk på X.

Enligt Elon Musk skulle han och det nya partiet, som han överväger att starta, alltså kunna söka en roll som vågmästare.

Det skulle räcka för att kunna få stor påverkan på politiken, menar han.

– Med tanke på de rakbladstunna legislativa marginalerna skulle det räcka för att fungera som den avgörande rösten för omtvistade lagar, och säkerställa att de tjänar folkets sanna vilja, menar Elon Musk.

Vill bryta upp tvåpartisystem

Om Elon Musk väljer att starta det nya partiet, som i så fall skulle få namnet America Party, så skulle målet alltså vara att bli vågmästare mellan republikaner och demokrater, och på så vis spela en avgörande roll.

Syftet skulle vara att bryta upp det amerikanska tvåpartisystemet, som Musk sarkastiskt kallar för ett ”enpartisystem”.

I ett annat inlägg på X har Musk gjort en omröstning om det nya partiet.

– Självständighetsdagen är det perfekta tillfället att fråga om ni vill ha självständighet från tvåpartisystemet (vissa skulle säga enpartisystemet). Borde vi bilda America Party? frågar han sina följare.

Elon Musk har varit starkt kritisk till Donald Trumps nya budget, och bland annat hävdat att den satsar pengar på föråldrade industrier samt går emot effektiviseringsmyndigheten Doges syfte att minska slöseriet med skattepengar.

Musk och Donald Trump har riktat hårda ord mot varandra efter att Musk lämnade sin roll som inofficiell ledare för just Doge.

Foto: Daniel Oberhaus (2018) resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen