20 maj 2026

Barn och föräldrar i storbråk på skola

2024 04 25

Både barn och föräldrar har varit inblandade i ett stort bråk på en skola.

Händelsen ägde rum i Bohuslän under torsdagen.

Det rör sig om ett bråk på Ramnerödsskolan i Uddevalla, uppger tidningen Bohusläningen.

Enligt uppgifter rör det sig om en mellanstadieskola, där det har uppstått bråk mellan flera elever.

Därefter ska även föräldrar ha kommit till platsen och blivit inblandade i bråket.

Sätter in extraresurser

Föräldrarna som kom till platsen blev själva aggressiva, uppger tidningen.

Till slut var man tvungen att larma polis.

Skolan ser allvarligt på situationen.

– Vi sätter in extraresurser under fredagen, säger Anna Kern på grundskolekontoret, till tidningen.

”Hotfull situation”

Det var ett flertal mellanstadieelever som var inblandade i bråket.

Polisen tvingades rycka ut med flera bilar, uppger Aftonbladet.

När skolan larmade polisen så beskrev de att situationen var kaotisk och hotfull.

– Skolan ringde och sade att det var en hotfull situation och att lärare hade svårt att ha kontroll på läget, säger polisens presstalesperson, Peter Adlersson, enligt tidningen.

”Föräldrar började gapa”

Eleverna som bråkade ska bland annat ha kastat saker på varandra.

De ska även ha skrikit hotfulla saker till varandra, enligt polisen.

– Sedan kom det tydligen föräldrar till platsen och började gapa. De ska ha varit sura på personal på skolan, berättar Peter Adlersson.

De som bråkade ska ha hunnit lämna platsen innan polisen kom, uppger tidningen.

Hittade vapenliknande föremål

Samtidigt rapporteras det om ett annat polisärende i anslutning till en skola, i det här fallet i Hökarängen.

Enligt uppgifter ska elever som var ute för att plocka skräp ha hittat ett vapenliknande föremål, rapporterar tidningen Mitt i.

Det är oklart om det var elever eller lärare som hittade föremålet. 

– Vi kommer inte att gå in på något mer än att det är ett vapenliknande föremål. Det kommer att undersökas. Vi vet inte hur länge det har legat där, säger Nadya Noton, presstalesperson på polisen, enligt Expressen.

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen