Barn i barnvagn har misshandlats

2025 01 16

Ett litet barn har attackerats på onsdagskvällen.

Det är i Malmö som händelsen har ägt rum.

En polispatrull har tagit sig till Värnhemstorget efter att ha fått in ett larm om en misstänkt misshandel.

Det rör sig om ett mindre barn i en barnvagn som ska ha blivit slagen.

Det meddelar polisen.

Okänd kvinna

Under onsdagskvällen gick en okänd kvinna fram till barnvagnen och slog barnet.

– Patrull har varit på plats vid Värnhemstorget, meddelar polisen.

– Förälder ringer in då en okänd kvinna slagit ett mindre barn som suttit i sin barnvagn. 

Det framgår inte hur gammalt barnet är, och det tycks inte finnas någon förklaring till varför kvinnan gått till attack.

Kvinnan gripen

Enligt Sydsvenskan bevittnade flera personer händelsen och arbetade tillsammans med väktare för att hålla kvar den misstänkta gärningspersonen.

Väktare ska efter händelsen ha fått kontroll på kvinnan och när polisen senare anlände så greps hon.

– När patrull kommer till platsen har väktare koll på kvinnan. Kvinnan är i 35-årsåldern och grips misstänkt för misshandel, fortsätter polisen.

Det är oklart vilka skador barnet åsamkades i samband med händelsen.

– Enligt initiala uppgifter ska det ha skett helt oprovocerat, säger polisens presstalesperson Sara Andersson till Sydsvenskan.

Misshandel i Göteborg

Flera fall av misshandel har skett i dagarna runt om i landet.

På onsdagen har polisen larmats om ett fall i Göteborg där en man har attackerats av två personer.

– En man i 30-årsåldern kontaktar polisen och uppger att han blivit misshandlad av två män i Hjällbo centrum, förklarar polisen via sin webbsida.

– Gärningsmännen ska bland annat ha utdelat slag i målsägandes ansikte. Polis har varit på plats och hört målsägande samt inhämtat vittnesuppgifter.

Även i Kalmar

En man i Kalmar är samtidigt misstänkt för brott mot en närstående kvinna. 

Kvinnan har förts till sjukhus med ambulans och mannen som är i 30-årsåldern är gripen misstänkt för misshandel.

Det är i nuläget oklart hur allvarligt skadad kvinnan är.

Foto: M. Lee

Text: Redaktionen


Går till rasande attack: “de är utom kontroll – verkar hata Trump”

2025 04 17

USA:s president Donald Trump går till hårt angrepp mot hela det amerikanska domstolssystemet.

En federal domare satte i dagarna stopp för Trumpadministrationens order att återkalla juridisk status och arbetstillstånd för de cirka 530 000 migranter som kom till USA från Kuba, Haiti, Nicaragua och Venezuela under Joe Bidens tid i Vita huset.

Samtliga fall måste enligt domaren prövas var för sig.

Det får nu Trump att se rött och ta ut ilskan via sociala medier.

– Kan ni tro det? En domare dömde mot oss om 530 000 illegala migranter (...) och sade att de inte kan ses som en grupp, utan att varje fall måste prövas individuellt, framhäver han på Truth Social och fortsätter:

– Baserat på domstolssystemet skulle det ta ungefär 100 år. Vad händer med våra domstolar? De är helt UTOM KONTROLL. De verkar hata “TRUMP” så mycket det går!

Trump beordrade stopp

De berörda migranterna kom till USA under det så kallade CHNV-programmet, ett humanitär villkorligt program där medborgarna i de fyra länderna, samt deras närmaste familjemedlemmar, kunde vistas i USA i uppemot två år om en person i landet ansvarade för deras ekonomiska försörjning.

Syftet var enligt Bidenregeringen att minska illegal invandring vid södra gränsen och få bättre kontroll över de som tar sig in i landet.

Programmet pausades under tre veckor i augusti 2024 för att utreda bedrägeri, men återupptogs senare under sommaren. 

I samband med Donald Trumps installation i Vita huset i januari i år avslutades satsningen genom en presidentorder.

“Var är RÄTTVISAN???”

Men domaren Indira Talwani, utsedd av tidigare presidenten Barack Obama, har alltså blockerat ordern, rapporterar bland annat Fox News.

– Vi försöker ta tillbaka vårt land från förstörelsen som orsakats av demokraterna och den kriminella Joe Biden, rasar Trump.

– Jag vann med en policy om sunt förnuft, och vilket sunt förnuft har vi om vi måste ha 530 000 rättegångar? Denna radikaliserade domare säger att sömniga Joe Biden kan flyga mer en än halv miljon människor till USA, PÅ EN DAG, men vi måste ägna många år av långa och tråkiga prövningar för att flyga var och en av dem tillbaka hem. Var är RÄTTVISAN här??? skriver Trump.

LÄS MER: Stämmer Trumpadministrationen – “Ska inte kunna göra detta”

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen


JUST NU: Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen