Barn har dött i olycka

2024 08 04

Ett barn har avlidit i en olycka.

Olyckan har ägt rum under lördagseftermiddagen, och på söndagen kom beskedet att barnet har avlidit.

Barnet fördes till sjukhus med ambulanshelikopter, men gick alltså inte att rädda.

Det rör sig om en drunkningsolycka, rapporterar TV4.

Upptäcktes i pool

Det var i Skara Sommarland som en badvakt upptäckte ett livlöst barn på botten av en pool, rapporterar SKLT.

– En av våra badvärdar upptäcker en person i en pool, personen rör inte på sig och hjärt- och lungräddning sätts igång omgående, säger Gabriella Granditsky, pressansvarig på Skara Sommarland, till tidningen.

Räddningspersonal tog sedan över insatsen, och barnet fördes till sjukhus men överlevde inte.

Anhöriga har underrättats, och det finns ingen misstanke om brott i samband med olyckan.

Ytterligare larm senare på kvällen

Senare på lördagskvällen inkom ytterligare ett drunkningslarm från Skara Sommarland, rapporterar SR.

Innan räddningspersonal hunnit komma till platsen kom dock information om att den personen var välbehållen, enligt radiokanalen. Ambulansen behövde därför inte föra personen till sjukhus.

Skara Sommarland är en populär turistdestination som uppges ha runt 300 000 gäster årligen.

Sommarlandet grundades 1984 av Bert Karlsson.

Polisjakt ledde till olycka

Bland övriga polisnyheter noteras en trafikolycka i samband med en polisjakt.

Det var sent på lördagskvällen som polisen påbörjade ett förföljande av en bil i Uppsala.

Inne i centrum av staden krockade bilen med en taxi. I samband med olyckan kunde polisen stoppa bilen och gripa föraren.

– Bilens förare, en man i 30-årsåldern, greps misstänkt för grov olovlig körning, grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik, rapporterar polisen.

Mannen har senare anhållits efter kontakt med åklagare.

Det finns inga uppgifter om huruvida någon har skadats i samband med händelsen, uppger polisen.

Arkivfoto: Västra Götalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


STENHÅRDA KRAVET: Berätta om era pengar

2025 09 12

Nu kommer krav om att partierna ska berätta om sina pengar.

Svenska folket får veta alldeles för lite om riksdagspartiernas finansiering.

Det menar statsvetarna Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk, som är parti- och korruptionsforskare vid Göteborgs universitet.

Nu måste väljarna få veta vem som betalar partinotan, anser debattörerna.

”Skydd för demokratin”

Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk menar att Sverige ligger efter andra länder när det gäller transparens. Det är omöjligt att följa partiernas pengar och veta var de kommer ifrån, menar de i en debattartikel i DN.

– Forskningen visar gång på gång att demokratin bygger på att väljarnas förtroende är förankrat i transparens. Ett starkt skydd för demokratin kräver tydliga regler, skarpa sanktionsmöjligheter och full insyn – också i partiernas finansiering, skriver debattörerna.

När partierna och deras kampanjer delvis finansieras genom privata och ibland anonyma donationer så finns det anledning att ifrågasätta deras oberoende, menar de två statsvetarna.

– När transparensen brister uppstår misstanken att beslut inte fattas på saklig grund, utan på grund av ekonomiskt beroende, skriver Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk i tidningen.

Vill se förändring

I ett betänkande som presenterades förra sommaren föreslogs en rad åtgärder, bland annat att möjligheten att ge anonyma bidrag till partier ska tas bort, skriver de.

Ett annat förslag är att förbjuda utländsk finansiering.

De två statsvetarna kräver dock mer kraftfulla åtgärder, och vill att frågan ska lyftas upp inför valet 2026.

– Beslutsfattare har nu chansen att täppa till luckorna i lagstiftningen och ta igen det demokratiska försprång som många andra länder redan har, skriver de.

Frågan har tidigare bland annat uppmärksammats i Kalla faktas granskning ”Partiernas hemliga pengar” i samband med förra valet.

Efter det har flera förändringar föreslagits för att öka kontrollen av och insynen i partiernas finansiering.

– Öppenhet och insyn är viktiga inslag i en välfungerande demokrati, har justitieminister Gunnar Strömmer (M) tidigare sagt till TV4.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Storbråk inom Putinregimen

2025 09 12

Ett bråk har uppstått inom Putinregimen.

Kremlregimen är fast besluten att fortsätta med kriget i Ukraina.

Samtidigt har kriget lett till allvarliga ekonomiska problem för Ryssland – problem som nu har lett till bråk inom regimen.

Regeringen missnöjd

Rysslands centralbank CBR har sänkt styrräntan från 18 till 17 procent, vilket meddelades på fredagen.

Men den ryska regeringen, eller åtminstone delar av den, är missnöjd och menar att det kommer att krävas betydligt mer för att få igång den ryska ekonomin igen, rapporterar Politico.

Rysslands minister för ekonomisk utveckling, Maxim Reshetnikov har i veckan kritiserat centralbankens strama penningpolitik, och han får stöd av sin prognoschef Lev Denisov.

– Den nuvarande inflationsdynamiken lämnar potential för fortsatta lättnader i penningpolitiken. Detta är extremt viktigt för att ekonomin ska nå en bana av hållbar tillväxt och för att uppnå de mål som presidenten har satt upp, säger Denisov, enligt tidningen.

Men centralbanken håller fast vid sin mer försiktiga linje, vilket tycks skapa spänningar inom den ryska regimen.

Riskerar att bli värre

Den ryska centralbanken varnar för att saker och ting riskerar att bli värre, snarare än bättre, i den ryska ekonomin.

De pekar bland annat på landets stora budgetunderskott och menar att regeringen måste göra justeringar i budgeten för att den inte ska påverkas av inflationen.

Andra problem som centralbanken noterar är den kraftiga ökningen av bensinpriserna i Ryssland. Dessa är en konsekvens av ukrainska attacker mot oljeraffinaderier.

Trotsar regeringen

Många i Ryssland hade hoppats att räntan skulle sänkas med två punkter.

Men trots trycket från regeringen säger centralbankschefen Elvira Nabiullina att det alternativet inte ens har övervägts.

Det tycks alltså finnas interna splittringar inom Putinregimen, som på senare tid har fått allt större ekonomiska problem till följd av kriget i Ukraina och omvärldens sanktioner.

LÄS OCKSÅ: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen