29 april 2026

Banker stoppar pensionärer – får inte betala

2024 02 16

Flera pensionärer stoppas av sina banker från att genomföra frivilliga och fullt medvetna överföringar.

Efter att nytt strålkastarljus den senaste tiden riktats mot telefonbedragare som lurar i synnerhet äldre på stora summor pengar har pressen ökat på bankerna att agera.

– Bankerna har ett stort ansvar att förhindra brott och skydda sina kunder. Bankerna kan och måste göra mer och samarbeta närmare polisen, underströk statsminister Ulf Kristersson (M) på Instagram häromdagen efter att ha kallat till sig storbankerna.

Får inte swisha sina barnbarn

Det har bland annat påtalats att bankerna i högre grad måste agera när en kund gör en avvikande överföring – som kan indikera att kunden blivit lurad.

Men det har nu fått konsekvensen att banker stoppar flera pensionärer från att genomföra betalningar av fri vilja. 

Ett av flera exempel är en kvinna i 80-årsåldern som spärrades av sin bank när hon skull swisha en födelsedagspeng till sitt barnbarn.

– Hon har varit en trogen kund hos banken. För henne känns det som en samhällskollaps, att hon är misstrodd och inte får göra bankärenden, säger hennes son till Borås-Tidning.

Måste uppsöka banken på plats

Sonen berättar att stoppet har fått hans mamma att känna sig maktlös och överkörd.

Hon var dessutom tvungen att åka in till banken för att lösa problemet – trots att hon är över 80 år, sjuk och inte kan lämna sitt hem.

Den lokala PRO-föreningen är uppgiven och kallar det ett “dilemma”. Banken ska skydda sina kunder, men det måste gå att göra "dagliga bankärenden”.

Banken bekräftar

Victor Fridén, marknads- och kommunikationschef på den lokala banken Sparbanken Sjuhärad, bekräftar att åtgärderna ibland drabbar människor som utför vanliga bankärenden och inte är brottsoffer.

Samtidigt försvarar han systemet.

– Syftet är aldrig att försvåra för kunden, utan det är ett skydd. Hellre att kontot tillfälligt blir spärrat, än att kontot blir tömt på pengar av brottslingar, säger han till BT.

Kan ändra lagen

Ulf Kristersson utesluter inte att det kan bli tal om lagändringar för att stoppa bedrägerierna.

Varje år kostar det samhället mångmiljardbelopp.

– I första hand vill vi söka tekniska lösningar som ökar skyddet för framför allt äldre personer, sade statsministern på en pressträff i tisdags.

Foto: B. Macdonald

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen