Bakslag för Trump – USA:s fiende nobbar invit

2025 03 09

Donald Trump har skickat brev till en av USA:s fiender, men får nu ett avvisande svar.

USA:s relation till Iran har länge varit spänd, och Donald Trump har gjort sig känd för att driva en extra hård linje mot diktaturen.

Nyligen har Trump dock skickat ett brev till Irans ledare – med en inbjudan till förhandling.

Men svaret från den iranska ledningen är kyligt.

Avvisar Trump

Det var i en intervju med Fox News i fredags som Trump sade att han hade skickat ett brev till Irans högsta ledare, Ayatollah Ali Khamenei.

I brevet ber Trump om att förhandlingarna mellan de två länderna ska återupptas för att man ska nå ett avtal om kärnvapen.

Men Khamenei förhåller sig kyligt till Trumps invit, rapporterar Newsweek.

På lördagen sade den iranska ledaren att Iran ”säkerligen inte kommer att acceptera” USA:s och de västerländska ledarnas ”förväntningar”.

Khamenei anklagar också USA för att använda sig av en ”mobbing-taktik”.

– Ni säger att Iran inte har uppfyllt sina kärnvapenåtaganden. Har ni uppfyllt era?, frågar Khamenei retoriskt.

För Donald Trump är det dock viktigt att få till en förhandling med Iran, som spelar en viktig roll i Mellanöstern.

Förhandling – eller krig

Donald Trump menar att det bara finns två alternativ – förhandling eller krig.

– Det finns två sätt som Iran kan hanteras: Militärt, eller så gör man ett avtal, jag skulle föredra att göra ett avtal, för jag är inte ute efter att skada Iran. De är jättebra människor, säger Donald Trump, enligt tidningen.

Enligt uppgifter har Trump också bett Vladimir Putin att medla mellan USA och Ryssland. Både Ryssland och Kina har starka relationer till Iran.

Även Kreml vill att USA och Iran ska förhandla.

– USA och Iran bör förhandla Moskva är redo att göra allt i dess makt för att uppnå detta, har Kremls talesperson Dmitrij Peskov sagt, enligt tidningen.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


MASSIV HACKERATTACK: Svenskar uppmanas byta lösenord

2025 03 26

Flera svenska företag påverkas av ett omfattande cyberangrepp.

Detta efter att mjukvaruföretaget Oracle, som har tusentals kunder, blivit hackat.

Flera svenska sajter är drabbade.

Omkring 160 000 bolag påverkas, rapporterar Aftonbladet.

Det rör sig bland annat om följande aktörer:

- Ica

- Tele2

- Apoteket

- Skatteverket

- ATG

Uppmaning: Byt lösenord

Säkerhetsexperten David Jacoby uppmanar berörda kunder att byta lösenord.

– Det är oklart vilken information som har läckt ut, men är man kund hos någon drabbad bör man byta lösenord. Ett intrång leder alltid till fler intrång, säger han till tidningen.

Fakta Oracle

- Ett av världens största mjukvaruföretag

- Levererar tjänster till miljontals bolag i USA, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- 160 000 anställda

- Omsättningen uppgick till 53 miljarder dollar under 2024

Källa: Oracle

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


Netflix-serie fullkomligt golvar tittarna: “Overkligt – bästa på flera år”

2025 03 26

En brittisk tv-serie gör sällan skådad succé på Netflix.

Hyllningarna strömmar in från recensenter och tittare världen över.

Det är "Adolescence" som går på högvarv och toppar listan över de mest sedda serierna – i stora delar av världen.

Och kritikerna håller verkligen inte igen i sina omdömen.

Kulturjournalisten Joakim Silverdal ger serien betyget fem av fem möjliga. “Bästa på flera år” och “overkligt bra” lyder rubriken när han sammanfattar upplevelsen.

– Jag känner hur huden knottrar sig. Nu, dagar efter att jag avslutat serien, bara av att tänka på den, säger han i SR:s Kulturnytt.

"Bland det mest hjärtskärande"

Joakim Silverdal är långt ifrån ensam om den åsikten.

Även DN delar ut betyget fem av fem.

– På fyra avsnitt lyckades de på ett sömlöst sätt avhandla mer än vad de flesta serier mäktar med på fyra säsonger, skriver recensenten Nicholas Wennö i tidningen.

– Seriens sista avsnitt är bland det mest hjärtskärande jag sett, framhåller GP:s Caroline Hainer.

13-åring pojke anklagas för mord

"Adolescence" handlar om en 13-årig pojke som anklagas för ett mord på en flicka i samma ålder.

Serien skildrar framför allt åtalet ur hela familjens perspektiv och hur världen vänds upp och ned när föräldrarna måste konfrontera vad som många skulle beskriva som en fullständig mardröm.

Brittiska The Guardian kallar serien “det närmaste tv-perfektion på decennier”.

– Det är uppfriskande att Adolescence kommer från Netflix, en plattform som inte är känd för i huvudsak brittiskt drama, skriver Michael Hogan i tidningen.

Uppmärksammas politiskt

De senaste dagarna har serien också väckt politisk uppmärksamhet i Storbritannien.

Att känsliga frågor som unga och sociala medier och våld mot kvinnor förekommer lyfts som starka skäl till att visa den i både skolor och parlamentet, menar manusförfattaren jack Thorne.

– Det är avgörande, för det här kommer bara bli värre, säger han till BBC.

Även landets premiärminister Keir Starmer har uttalat sig om serien efter att ha sett den tillsammans med sina två tonårsbarn.

– Det finns en anledning till att debatten plötsligt uppstår. Många människor som arbetar med ungdomar i skolan eller någon annanstans inser att vi kan ha ett problem med pojkar och unga män som vi måste ta itu med, säger Starmer enligt BBC.

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen