18 mars 2026

Bakslag för Kreml – “Raseri”

2024 09 28

Kraftig kritik riktas nu mot Kreml från oväntat håll.

Ryssland gör vissa framsteg i Ukraina, bland annat i de östra delarna av landet.

Men det går åt stora resurser, och så många som tusen ryska soldater dör eller skadas på slagfältet varje dag.

Nu rasar de mäktiga ryska militärbloggarna mot Kreml och hur det ryska styret värderar saker i kriget.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Är populära

Många av de ryska militärbloggarna har blivit oerhört populära och det är ingen ovanlighet för ryssar att använda dessa som en högt värderad nyhetskälla.

Därför vill Kreml gärna få med sig bloggarna - och därmed även i längden stöd från folket.

Det största klagomålet som bloggarna just nu framför är att ryska specialstyrkor skickas rakt in i skottlinjen på grund av de stora förluster som ryssarna gör.

– Specialister skickas för att storma i en viss riktning, och i vissa fall kommer de inte ens att klara sig till attacken - en onödig död, framhåller den prominente bloggaren Anastasia Kashevarova i ett inlägg på Telegram.

“Systematiska problem”

En annan militärbloggare, Roman Aljechin, menar att det är upp till bloggare och journalister att uppmärksamma Kreml på när någonting går dåligt.

– Om de dog förgäves så beror det på oss - bloggare, militärkorrespondenter, journalister, att förmedla informationen om systematiska problem vid fronten till försvarsministeriet och Högsta rådet.

Har träffats

De stora förlusterna börjar alltså bli för mycket för militärbloggarna.

Samtidigt har Rysslands försvarsminister träffat flera av bloggarna för att etablera starka relationer, fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Rysslands försvarsminister Andrei Belousov träffade Kreml-anslutna milibloggare den 27 september, sannolikt som en del av Kremls pågående ansträngningar att få med sig ryska milbloggare och tona ned den senaste tidens motreaktioner i det ultranationalistiska informationsutrymmet efter två framstående drönaroperatörers död.

Har diskuterat

ISW fortsätter.

– De statliga ryska nyhetsbyråerna TASS och RIA Novosti rapporterade den 27 september att Belousov träffat flera milibloggare för att diskutera frågor som rörde ospecificerade frontområden i Ukraina.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen