18 mars 2026

Bakslag för Kreml – “Raseri”

2024 09 28

Kraftig kritik riktas nu mot Kreml från oväntat håll.

Ryssland gör vissa framsteg i Ukraina, bland annat i de östra delarna av landet.

Men det går åt stora resurser, och så många som tusen ryska soldater dör eller skadas på slagfältet varje dag.

Nu rasar de mäktiga ryska militärbloggarna mot Kreml och hur det ryska styret värderar saker i kriget.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Är populära

Många av de ryska militärbloggarna har blivit oerhört populära och det är ingen ovanlighet för ryssar att använda dessa som en högt värderad nyhetskälla.

Därför vill Kreml gärna få med sig bloggarna - och därmed även i längden stöd från folket.

Det största klagomålet som bloggarna just nu framför är att ryska specialstyrkor skickas rakt in i skottlinjen på grund av de stora förluster som ryssarna gör.

– Specialister skickas för att storma i en viss riktning, och i vissa fall kommer de inte ens att klara sig till attacken - en onödig död, framhåller den prominente bloggaren Anastasia Kashevarova i ett inlägg på Telegram.

“Systematiska problem”

En annan militärbloggare, Roman Aljechin, menar att det är upp till bloggare och journalister att uppmärksamma Kreml på när någonting går dåligt.

– Om de dog förgäves så beror det på oss - bloggare, militärkorrespondenter, journalister, att förmedla informationen om systematiska problem vid fronten till försvarsministeriet och Högsta rådet.

Har träffats

De stora förlusterna börjar alltså bli för mycket för militärbloggarna.

Samtidigt har Rysslands försvarsminister träffat flera av bloggarna för att etablera starka relationer, fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Rysslands försvarsminister Andrei Belousov träffade Kreml-anslutna milibloggare den 27 september, sannolikt som en del av Kremls pågående ansträngningar att få med sig ryska milbloggare och tona ned den senaste tidens motreaktioner i det ultranationalistiska informationsutrymmet efter två framstående drönaroperatörers död.

Har diskuterat

ISW fortsätter.

– De statliga ryska nyhetsbyråerna TASS och RIA Novosti rapporterade den 27 september att Belousov träffat flera milibloggare för att diskutera frågor som rörde ospecificerade frontområden i Ukraina.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen