Bakslag för Harris – glädjande uppgifter för Trump

2024 10 03

Nu syns en positiv utveckling för Trumps del i flera så kallade swingstater.

USA-valet närmar sig med stormsteg.

Inför novembers val har det varit jämnt mellan presidentkandidaterna Donald Trump och Kamala Harris, om än Harris haft viss ledning i opinionsundersökningarna.

Nu kommer dock ett besked som pekar på en positiv utveckling för Donald Trump - i alla fall i flera av de viktiga swingstaterna.

Det rapporterar Newsweek.

Fler registrerar sig

I fyra mycket viktiga delstater kan den tidigare presidenten Donald Trump, republikanernas presidentkandidat, ha ett övertag över vicepresidenten Kamala Harris.

Detta eftersom registreringen av väljare för republikanerna ökade i alla delstaterna utom en, medan det demokratiska partiet såg en betydligt större minskning av registrerade väljare sedan det senaste presidentvalet.

Delstaterna som gäller är Arizona, Nevada, North Carolina och Pennsylvania.

Positivt för Trump

I Arizona har antalet registrerade röstare minskat för båda partierna, men har minskat mer för demokraterna.

I Nevada har registrerade väljare ökat med 2 procent för republikanerna sedan förra valet, medan antalet registrerade demokrater har minskat med 6 procent.

I North Carolina har registrerade republikaner ökat med över 2,7 procent sedan valet 2020, medan registreringen av demokrater har sjunkit med nästan 8 procent.

I Pennsylvania syns 2,5 procents ökning av registrerade republikanska väljare och en minskning med nästan 6 procent av registrerade demokrater.

Viktiga delstater

Vågmästarstaterna, eller swingstaterna, bedöms bli mycket viktiga i november.

BBC förklarar.

– Experter anser att det bara finns en handfull så kallade swingstater som rimligen kan vinnas av antingen demokraten Kamala Harris eller republikanen Donald Trump. 

– Sju av dem - Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, North Carolina, Pennsylvania och Wisconsin - har nycklarna till Vita huset.

Fortsatt jämnt

Det är ungefär en månad kvar tills det att USA-valet äger rum.

I opinionsundersökningar framgår att det fortsatt är jämnt mellan Donald Trump och Kamala Harris inför valet som hela världen riktar blickarna mot.

Foto: Official White House Photo by Lawrence Jackson resp Shealah-Craighead

Text: Redaktionen


01 april 26

JUST NU: Trump öppnar för jättehjälp till Ryssland i kriget

2026 04 01

USA:s president Donald Trump hotar att stoppa alla vapenleveranser till Ukraina om Europa inte går med på hans krav.

Trump kräver att europeiska länder ska hjälpas USA att säkra fri passage genom Hormuzsundet – ett strategiskt viktigt sund i Persiska viken för världens olje- och gasleveranser.

Om inte Europa ställer upp hotar Trump att stoppa alla vapenleveranser, rapporterar Financial Times.

Konkret handlar det om att USA kan sluta leverera amerikanska vapen till Nato-initiativet Prioritised Ukraine requirements list (Purl). Genom initiativet samordnar europeiska länder inköp av amerikanska vapen som sedan skickas till Ukraina.

Skulle hjäpa Ryssland

Purl har varit avgörande för Ukrainas förmåga att försvara sig mot den ryska krigsmakten. Om stödet stoppas får Ryssland en stor fördel i kriget, eftersom den ukrainska försvarsförmågan skulle försvagas kraftigt. 

– Läget har varit allvarligt för Ukraina, särskilt när det gäller luftförsvaret. Man har saknat bland annat ammunition och drönare, så att ha fått tillgång till de här amerikanska systemen och ammunitionen har varit väldigt betydelsefullt, sade SVT:s Europakorrespondent Christoffer Wendick i höstas.

LÄS MER: ”Ber om vapenvila” – Trump hävdar

Sverige bidrar

Sverige deltar i initiativet och arbetar för att biståndet till Purl ska öka.

– Vi vill se mer insatser för att förbättra och öka det finansiella stödet och de militära donationerna till Ukraina, har försvarsminister Pål Jonson (M) sagt till SVT.

Sverige har bidragit till Purl vid tre tillfällen – senast den 13 februari 2026 med 100 miljoner dollar.

Totalt uppgår Sveriges stöd till Purl till 435 miljoner dollar.

– Genom vårt bidrag till Purl som ger Ukraina tillgång till prioriterad amerikansk försvarsmateriel, visar vi än en gång att vi är beredda att agera konkret för att stärka Ukrainas försvarsförmåga. Luftförsvar och ammunition är avgörande för att Ukraina ska kunna försvara sig mot Rysslands fortsatta angrepp, har försvarsminister Pål Jonson kommenterat.

LÄS OCKSÅ: DIKTATOR: ”Förbereder oss för krig” 

Foto:  Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


I NATT KAN DET SMÄLLA: Trump ska meddela hela världen

2026 04 01

Under natten till torsdagen svensk tid ska Donald Trump hålla tal.

Talet väntas dra igång klockan tre på torsdagsmorgonen svensk tid.

Enligt Vita huset kommer den amerikanska presidenten att ge en “viktig uppdatering” gällande Irankriget.

Men Donald Trump själv säger att han även kommer att uttrycka sin “avsky” över Nato under talet, rapporterar TV2 med hänvisning till Reuters.

“Avsky”

Den amerikanska presidenten har tidigare på onsdagen sagt att han “absolut” överväger att dra ut USA ur Nato.

Han säger nu att han under talet kommer att uttrycka sin “avsky” mot Nato.

Trumps kommentarer har lett till spekulationer om att USA kan vara på väg att lämna militäralliansen inom en nära förestående framtid.

“Papperstiger”

Så här lyder Donald Trumps senaste kommentarer om Nato enligt Sky News:

– Jag lät mig aldrig påverkas av Nato. Jag har alltid vetat att de är en papperstiger, och det vet Putin också, förresten.

Den amerikanska presidenten säger vidare att det är “bortom övervägning” huruvida han ser en möjlighet att lämna Nato helt och hållet.

Läs mer: Kollaps för Ryssland – tio miljarder upp i rök

“Borde tas på allvar”

Sky News Europakorrespondent Alistair Bunkall skriver att Trumps hot om att dra sig ur Nato “borde tas på mer allvar”.

– Även om han har backat från många av sina hot, anser jag att detta bör tas på större allvar, skriver Bunkall.

– Det är verkligen inte otänkbart att han nu slutligen gör det han upprepade gånger har hotat med, eller använder detta som ett tillfälle att omförhandla syftet med en allians som redan är kraftigt försvagad eftersom dess ledande medlem framhärdar i att läxa upp sina allierade offentligt.

“Svårt”

Även USA:s utrikesminister Marco Rubio har varit inne på liknande spår som presidenten i dagarna.

– Om Nato bara handlar om att vi ska försvara Europa om de blir attackerade, men att de nekar oss basrättigheter när vi behöver dem, då är det inte ett särskilt bra arrangemang. Det är svårt att förbli engagerad i något sådant, säger han till Fox News.

Läs mer: ”Ber om vapenvila” – Trump hävdar

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen