Bakslag för Harris – glädjande uppgifter för Trump

2024 10 03

Nu syns en positiv utveckling för Trumps del i flera så kallade swingstater.

USA-valet närmar sig med stormsteg.

Inför novembers val har det varit jämnt mellan presidentkandidaterna Donald Trump och Kamala Harris, om än Harris haft viss ledning i opinionsundersökningarna.

Nu kommer dock ett besked som pekar på en positiv utveckling för Donald Trump - i alla fall i flera av de viktiga swingstaterna.

Det rapporterar Newsweek.

Fler registrerar sig

I fyra mycket viktiga delstater kan den tidigare presidenten Donald Trump, republikanernas presidentkandidat, ha ett övertag över vicepresidenten Kamala Harris.

Detta eftersom registreringen av väljare för republikanerna ökade i alla delstaterna utom en, medan det demokratiska partiet såg en betydligt större minskning av registrerade väljare sedan det senaste presidentvalet.

Delstaterna som gäller är Arizona, Nevada, North Carolina och Pennsylvania.

Positivt för Trump

I Arizona har antalet registrerade röstare minskat för båda partierna, men har minskat mer för demokraterna.

I Nevada har registrerade väljare ökat med 2 procent för republikanerna sedan förra valet, medan antalet registrerade demokrater har minskat med 6 procent.

I North Carolina har registrerade republikaner ökat med över 2,7 procent sedan valet 2020, medan registreringen av demokrater har sjunkit med nästan 8 procent.

I Pennsylvania syns 2,5 procents ökning av registrerade republikanska väljare och en minskning med nästan 6 procent av registrerade demokrater.

Viktiga delstater

Vågmästarstaterna, eller swingstaterna, bedöms bli mycket viktiga i november.

BBC förklarar.

– Experter anser att det bara finns en handfull så kallade swingstater som rimligen kan vinnas av antingen demokraten Kamala Harris eller republikanen Donald Trump. 

– Sju av dem - Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, North Carolina, Pennsylvania och Wisconsin - har nycklarna till Vita huset.

Fortsatt jämnt

Det är ungefär en månad kvar tills det att USA-valet äger rum.

I opinionsundersökningar framgår att det fortsatt är jämnt mellan Donald Trump och Kamala Harris inför valet som hela världen riktar blickarna mot.

Foto: Official White House Photo by Lawrence Jackson resp Shealah-Craighead

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 20

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19jan2026

BEKRÄFTAT: Jättesmäll för amerikanska folket

2026 01 19

President Trumps handelstullar betalas nästan uteslutande av det amerikanska folket.

Det visar en ny kartläggning från det välansedda forskningsinstitutet Kiel Institute for the World Economy.

Enligt granskningen betalas Trumps tullar på importerade varor nästan uteslutande av amerikanska företag, deras inhemska kunder och i slutändan amerikanska konsumenter.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kielinstitutet.

”Konsumtionsskatt för amerikaner”

Enligt den omfattande studien betalas endast 4 procent av tullbördan av utländska företag.

Amerikanska importörer betalar 96 procent av tullavgifterna, och tvingas antingen minska sina intäkter eller höja priserna.

I slutändan drabbas konsumenter i USA, som tvingas betala för dyrare varor.

– Tullen fungerar inte som en skatt på utländska producenter, utan som en konsumtionsskatt för amerikaner, framhåller Kielforskarna Julian Hinz, Aaron Lohmann, Hendrik Mahlkow och Anna Vorwig.

LÄS MER: Tidigare Natochefen angriper Trump – ”Gangster”

”Minskade handelsvolymer”

Forskarna har främst fokuserat på Brasilien och Indien, vars export drabbades av höga och omfattande amerikanska tullar förra året. Efter att en tull på 50 procent trädde i kraft sänkte inte brasilianska exportörer sina priser i dollar i någon större utsträckning.

Ett liknande mönster observerades i Indien, som också drabbades av tullar på 50 procent.

Enligt forskarna finns det flera förklaringar till varför exportörerna inte bär en större del av kostnaderna. Det handlar bland annat om deras möjligheter att styra försäljningen till andra marknader.

– Anpassningen sker genom minskade handelsvolymer snarare än genom prissänkningar. Inför valet mellan att bibehålla marginalerna trots lägre försäljning eller att sänka marginalerna för att upprätthålla volymerna tycks de flesta exportörer föredra det förstnämnda, står det i rapporten.

LÄS OCKSÅ: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen