Bakslag för Donald Trump

2024 08 07

Kamala Harris stiger nu i opinionsmätningarna.

I dagarna har Kamala Harris gett besked om att hon kommer att ha med sig Tim Walz som vicepresidentkandidat.

Nu stiger Harris i nya opinionsmätningar.

Det rapporterar The Guardian.

Flera olika mätningar

Flera olika mätningar pekar på att det går allt bättre för Harris.

Tatishe Nteta, professor i statsvetenskap vid UMass Amherst, förklarar.

– Även om det fortfarande är tre månader kvar måste Harris kampanj och det demokratiska partiet gilla sina chanser att behålla kontrollen över Vita huset och att skicka den tidigare presidenten Trump till sitt andra nederlag i rad i sin strävan att återvända till Pennsylvania Avenue.

Harris leder

Så här lyder siffrorna i de senaste mätningarna:

- SurveyUSA: Harris 48 procent - Trump 45 procent

- Morning Consult: Harris 48 procent - Trump 44 procent

- CBS News: Harris 50 procent - Trump 49 procent

- University of Massachusetts Amherst: Harris 46 procent - Trump 43 procent

– I efterdyningarna av Bidens historiska beslut att avstå från sin omvalskampanj verkar det som om Bidens kritiker verkligen hade rätt eftersom hans ersättare, vicepresident Kamala Harris, har seglat upp som den främsta kandidaten i kampen om Vita huset, fortsätter Nteta.

“Mest radikala duon”

Donald Trump har reagerat på Harris val av Tim Walz som vicepresidentkandidat, och pekar ut duon som en radikal sådan.

– Det här är den mest radikala vänsterduon i amerikansk historia. Det har aldrig funnits något liknande, och det kommer aldrig att finnas igen, menar Trump enligt CNN.

Kritik från Kennedy Jr

En annan som riktar kritik mot valet av Walz är den oberoende presidentkandidaten Robert F. Kennedy Jr.

– USA:s politiska klyfta skärps med valet av Tim Walz till Demokraternas vicepresident. Han kallade Trump-anhängare för "fascister" och "konstiga", och de i sin tur kallar honom värre än så, menar han.

– Behovet av en oberoende president som står utanför splittringen och kan ena landet är mer övertygande än någonsin.

USA-valet äger rum tidigt i november.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


Svenska hushåll uppmanas: Testa brandvarnaren i dag måndag

2025 12 01

Svenska folket uppmanas att testa sina brandvarnare.

Den uppmaningen kommer Brandskyddsföreningen med på måndagen.

Den första december är den så kallade Brandvarnardagen – och för att säkerställa att brandvarnaren funkar uppmanas alla svenskar att testa.

Testa brandvarnaren

Varje år inträffar cirka 24 000 bränder i bostäder och när människor omkommer i bränder saknas fungerande brandvarnare i många av fallen. 

Enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap saknas brandvarnare vid var fjärde utryckning till bostadsbränder. 

– Den 1 december är det Brandvarnardagen och Brandskyddsföreningen uppmanar alla att testa sin brandvarnare. En brandvarnare är en billig livförsäkring som räddar liv, framhåller Brandskyddsföreningen.

När vi är mest sårbara

En fungerande brandvarnare upptäcker rök tidigt och varnar innan situationen eskalerar och statistik visar att hem utan fungerande brandvarnare har “betydligt högre dödlighet vid bränder”.

– En brandvarnare är viktig eftersom bränder ofta inträffar när vi är som mest sårbara – när vi sover, säger Lars Brodin, brandingenjör på Brandskyddsföreningen.

– Under sömnen reagerar vi inte på rök eller låga och det är här brandvarnarens betydelse blir livsavgörande.

Läs mer: BEKRÄFTAT: “Sveriges sämsta bank” – har flera miljoner kunder

Så ska det vara

Enligt Brandskyddsföreningens riktlinjer bör varje våningsplan i bostaden ha minst en brandvarnare. 

I större bostäder, där avståndet mellan brandvarnarna inte bör överstiga 12 meter, rekommenderas seriekopplade brandvarnare. 

– Detta innebär att om en varnare larmar, så larmar alla. På så sätt säkerställs att larmet hörs i hela hemmet.

Byt batterier

Sveriges hushåll uppmanas även att byta batterier och se till att extra batterier alltid finns i hemmet.

– Och glöm inte att rengöra varnaren. Smutsiga brandvarnare blir känsligare och kan larma utan anledning, fortsätter Brodin.

Läs mer: Kraftigt ras på bilmarknaden

Foto: Y. Ota

Text: Redaktionen


1dec2025

Ryssland i hemliga möten med amerikanska affärsmän

2025 12 01

Flera oligarker i Putins närhet har träffat amerikanska affärspersoner.

Ryska oligarker med nära kopplingar till den ryske diktatorn har hållit hemliga samtal med amerikanska affärspersoner om potentiella gruv- och energiavtal.

Samtalen ska ha varit en del av amerikansk diplomati bakom kulisserna med målet att avsluta kriget i Ukraina.

– Gennady Timchenko, Yuri Kovalchuk och bröderna Arkady och Boris Rotenberg – alla sanktionerade och knutna till Kremlledaren sedan hans ungdom – ska ha skickat sändebud till hemliga möten med amerikanska företag, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till ett avslöjande av Wall Street Journal.

”Nya tillgångar”

Samtalen mellan ryssarna och amerikanerna ska ha handlat om sällsynta jordartsmetaller och gasutvinning.

Men också om ett återupplivande av Nord Stream ska ha diskuterats, enligt flera källor och europeiska underrättelsetjänster.

– Diskussionerna antyder att om kriget tar slut kan Putins innersta krets komma åt stora nya tillgångar, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Koppling till Donald Trump

Bland de amerikanska affärsmännen ska bland annat Gentry Beach ha funnits, enligt uppgifter till Wall Street Journal.

Han är en gammal vän till Donald Trump och donerade också pengar till presidentkampanjen inför förra årets val.

– Verksamheten stämmer överens med Trumps strategi att driva fredsarrangemang med hjälp av ekonomiska intressen, uppger tidningen.

”God chans”

Efter gårdagens möte mellan USA och Ukraina hoppas den amerikanske presidenten att förhandlingarna ska komma vidare och resultera i ett fredsavtal.

– President Donald Trump säger att det finns en "god chans" till ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina, men hans förhandlare har ett hårt arbete framför sig, uppger NBC News.

USA:s sändebud Steve Witkoff är nu på väg för att träffa Vladimir Putin på plats i Moskva, i förhoppning att kunna komma vidare i arbetet.

 – De är nu på väg till Kreml och behöver fortfarande lösa viktiga detaljer med Kiev, uppger nyhetskanalen.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen