Badplatslarm – besökare har börjat kräkas

2023 06 08

Ett flertal badgäster har blivit sjuka efter att ha besökt en populär badplats i Västergötland.

Högsommarvärmen har kommit till Sverige.

Då söker sig många till de lokala badplatserna för att ta sig ett svalkande dopp.

Men i Mullsjö, två och en halv mil nordväst om Jönköping, har badandet fått mycket tråkiga konsekvenser.

Flera Mullsjöbor rapporterar på sociala medier om att barn har blivit sjuka och kräkts efter att ha badat i vattnet vid en mycket populär badbrygga, uppger P4 Jönköping.

Agerar direkt

Mullsjö kommun är väl medvetna om rapporterna.

Kommunen har dessutom agerat direkt och stängt av badplatsen tills vidare. Man pekar också ut varför badplatsens stängs.

– Det här hänger ihop med att Mullsjö energi och miljö har gjort ett arbete på en närliggande pumpstation i området, säger kommundirektören Sandra Lidberg till radiokanalen.

I samband med arbetet har en ledning brustit, vilket fått konsekvensen att vatten pumpats ut vid badplatsen.

“Följer oron”

Kommundirektören är dock försiktig med att slå fast att det är läckan som ligger bakom kräkattackerna hos badgästerna.

Tester utförs just nu på platsen.

– Vi behöver invänta provsvaren för att se hur vatten är innan vi kommenterar det. Men jag har följt oron, säger Sandra Lidberg.

Provtagning pågår

Problemet upptäcktes redan under gårdagen, onsdag.

– Badplatsen stängdes då av, framhåller kommunen i ett pressmeddelande.

Den kommer också att fortsätta vara avstängd till dess att det är säkerställt att vattnet är tjänligt, det vill säga lämpligt att bada i.

– Provtagning pågår för att ta reda på vad det är som läckt ut och vilka åtgärder som behöver göras.

Goda betyg för Sveriges vatten

Nyheterna kommer samma vecka som Sverige annars får stort beröm för sitt badvatten generellt.

– 91 procent av de svenska EU-baden har utmärkt, bra eller tillfredsställande vattenkvalitet, framhöll Havs- och vattenmyndigheten, HaV, i ett pressmeddelande i måndags.

Antalet bad som klassificeras utmärkt har dessutom ökat jämfört med förra året.

Testas regelbundet

Underlaget till de uppdaterade uppgifterna är det underlag som kommunerna rapporterat in under badsäsongerna mellan 2019 och 2022.

– De senaste åren har vi sett att antalet EU-bad fortsätter att öka. Det är bra eftersom det då tas regelbundna vattenprover, säger Ema Glad som är utredare på HaV, i samma meddelande.

Arkivfoto: S. T'Sas

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 02

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Sverige och EU har ”förlorat hela internet”

2026 01 02

Sverige och övriga Europa har "förlorat hela internet”.

Det larmet kommer nu från den belgiska cybersäkerhetschefen Miguel De Bruckyer på fredagen.

Experten syftar på hur beroende EU, däribland Sverige, har blivit av amerikanska molntjänster och annan digital infrastruktur. 

– Om jag skulle vilja att min information stannade inom EU så är det bara att fortsätta drömma. Det är ett mål som helt enkelt inte är realistiskt, säger Miguel De Bryckyer till Financial Times.

Varningen: kan stänga ned Sverige

Det är inte första gången experter eller myndigheter varnar för att EU är för beroende av USA när det gäller tekniken, i synnerhet internet.

– Om vi som land skulle få en hård sanktion från USA, då står vi i bästa fall på fötterna i 30 dagar, sade exempelvis Gabor Sebastiani från Arbetsförmedlingen, ansvarig för digital riskhantering på myndigheten, till DN i somras.

I synnerhet är Sverige särskilt beroende av Microsoft. Hela offentliga sektorn använder sig mer eller mindre av dess tjänster, exempelvis Teams och Officepaketet.

Gabor Sebastiani menar att techjättarna är “ett vapen” för USA. 

LÄS OCKSÅ: Swedbank pekar ut tre grupper – ”Kommer få det sämre”

Kan släcka Danmark "på en timme"

Även Danmark har flaggat för liknande scenarier.

I Sveriges grannland bedöms en omfattande amerikansk cyberattack som realistisk, enligt Jacob Herbst, chef för Cyber Security Control.

Enligt den danska regeringsrådgivaren skulle USA kunna stänga ned Danmark, som är enormt beroende av molntjänster från exempelvis Microsoft och Apple,  inom loppet av en timme.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, sade Jacob Herbst till TV2 förra året.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch trotsar Trump – ”Nödvändigt”

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen