SVERIGE: Avskyvärd händelse vid kyrkogård

2024 11 11

Flera barngravar har vandaliserats.

På måndagskvällen kommer avskyvärda uppgifter från Kalix.

Flera barngravar har vandaliserats på Skogskyrkogården.

Nu kan man behöva sätta upp kameror för att bevaka gravarna.

Det rapporterar SVT.

Förlorade dottern

Personliga saker, teckningar och änglar hade stulits från gravarna.

En av de gravar som vandaliserades tillhör en kvinna vars dotter dog i cancer när hon var tolv år.

– Man hoppas att de som gjort det här, gjort det för att de inte förstår bättre, säger kvinnan till SVT.

Kan sätta upp kameror

Gravägarna planerar nu att polisanmäla händelsen.

Samtidigt riktas uppmaningar om att sätta upp kameror för att förhindra den här typen av vandaliseringar.

– Vi måste prata med varandra om vad gravar är till för och vad de betyder. Kanske kan kyrkogårdsförvaltningen också ordna någon slags bevakning så att det här inte händer igen, fortsätter kvinnan.

Även i Västervik

Det är inte bara i Kalix som gravar har vandaliserats.

Även i Västervik har det varit problem.

Gravstenar har välts och lyktor har förstörts på Gamla kyrkogården, rapporterar Dagens Vimmerby.

– Det ser ut som att någon sparkat sönder pyntet. Det verkar inte vara riktat mot någon person, utan allmänt, säger polisens presstalesperson Sara Andersson till Dagens Vimmerby.

Den som har mer information uppmanas att ta kontakt.

– I så fall vore det tacksamt om man kontaktar polisen på 114 14, för att delge oss de uppgifter man har. 

Bedragare i farten

Samtidigt kommer även uppgifter om att bedragare ger sig på gravrättsinnehavare.

Brev kommer hem till gravägare som uppmanar till att betala för bevakning av graven.

– I brevet finns en QR-kod och en webbadress som båda leder till en hemsida där man kan läsa om den tjänst som företaget säger sig erbjuda: bevakning av gravrättsinnehav, skriver Pensionärernas Riksorganisation.

– Det är en bedräglig tjänst – lurendrejeri. Man lurar på människor en tjänst som är fullkomligt onödig, säger Annelie Sjöström, kommunikationschef på Stockholms kyrkogårdsförvaltning.

Foto: A. Winter

Text: redaktionen


17 dec 2025

Svenska husägare uppmanas – ”måste betalas in senast 31 december”

2025 12 18

I våras införde regeringen en satsning för att stimulera ekonomin och sysselsättningen.

Rotavdraget höjdes till 50 procent från och med 12 maj och till årets slut.

Satsningen har möjliggjort för svenska fastighetsägare att få ett avdrag på halva arbetskostnaden vid renoveringen utförda av hantverkare.

– När du anlitar ett företag för reparation, underhåll, ombyggnad eller tillbyggnad kan du få rotavdrag för delar av arbetskostnaden, uppger Skatteverket.

Stöd till byggbranschen

Enligt regeringens beräkningar skulle satsningen kosta staten drygt 4 miljarder kronor.

– Förstärkningen görs för att temporärt stötta byggbranschen i det nuvarande konjunkturläget. Förstärkningen kan också bidra till att stötta ekonomin generellt, framhöll regeringen i ett uttalande. 

Skatteverket uppmanar husägare

Nu närmar sig slutet för 2025 och rotavdraget kommer återigen ligga på 30 procent från och med 1 januari.

Men för att få ta del av den utökade möjligheten är det hög tid att agera.

Skatteverket går nu ut med en uppmaning och informerar om vad som gäller för att få tillgodoräkna sig avdraget på 50 procent.

– Rotavdraget återgår till 30 procent av arbetskostnaden den 1 januari 2026, framhåller myndigheten.

– För att beviljas 50 procent i rotavdrag måste betalning ha skett senast 31 december 2025. Ansökan ska ha kommit in till Skatteverket senast 31 januari 2026 och arbetet ska vara färdigställt när ansökan skickas in.

LÄS OCKSÅ: Nu vänder det – Arbetsförmedlingen bekräftar

Högst 50 000 kronor per år

Rotavdraget har vissa begränsningar.

Exempelvis är det högsta möjliga avdraget 50 000 kronor per år.

Avdraget är utformat som en skattereduktion, vilket innebär att det räknas av på den inbetalda skatten.

– Skattereduktionen innebär att din slutliga skatt minskar med ett belopp som motsvarar det du får i skattereduktion. Summan av skattereduktionerna får inte överstiga summan av kommunal inkomstskatt, statlig inkomstskatt, fastighetsavgift och fastighetsskatt, uppger Skatteverket.

– Om du har rätt till avdraget beror på hur mycket skatt du har betalat in under året och vilka andra avdrag du har gjort.

LÄS OCKSÅ: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket resp Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


17dec25

Turkiet tvärvänder – skickar tillbaka till Putin

2025 12 18

Turkiets president Erdoğan vill skicka tillbaka någonting till Putin.

Turkiet försöker att återlämna ett luftförsvarssystem till Ryssland.

Landets president Recep Tayyip Erdoğan ska ha tagit upp frågan med Putin under ett möte i Turkmenistan förra veckan – men Ryssland nekar till uppgifterna.

Vill förbättra relationen med USA

Turkiet vill återlämna luftvärnssystemet S-400 till Ryssland, rapporterar ukrainska Pravda.

Erdoğan vill på så vis förbättra sitt lands relationer till USA, enligt tidningen.

Frågan har diskuterats mellan tjänstemän från de två länderna, och ska alltså även ha tagits upp på toppmötet mellan Erdoğan och Putin, även om Kreml nekar till det.

USA:s ambassadör i Turkiet, Tom Barrack – en nära medarbetare till Trump – har bekräftat att Turkiet är nära att överge S-400. Enligt Barrack kan frågan lösas inom fyra till sex månader.

– Att överge rysk militär utrustning skulle kunna förbättra relationerna med USA avsevärt, vilket banar väg för att amerikanska sanktioner mot den turkiska försvarsindustrin hävs och Ankaras tillgång till F-35-jaktplan, uppger källor, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland bjuder in turister - kostar 437 000 kronor att besöka

Blev osams med Obama

Turkiets syfte ska alltså vara att förbättra sina relationer med USA och andra Nato-länder.

Landet vill återansluta sig till det amerikanska F-35-programmet, och frågan ska ha tagits upp i samband med ett möte mellan Erdoğan och Donald Trump i Vita huset i september.

En högt uppsatt turkisk diplomat har också sagt att sanktioner mot Turkiet förväntas hävas nästa år, enligt tidningen.

Turkiet köpte det ryska luftvärnssystemet S-400 för ett decennium sedan, i samband med en stor splittring mellan Erdoğan och USA (och dess dåvarande president Barack Obama).

Från turkiskt håll var man då också frustrerade över ett misslyckat försök att skaffa amerikanska Patriot-missiler.

Men nu vill Erdoğan och Turkiet alltså försöka närma sig USA igen, enligt uppgifter.

LÄS OCKSÅ: Vill dra ur proppen för Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen