3 sep 26

Avgift för hushållen kan öka med 300 procent

2026 08 10

Svenska hushåll står inför en ovanligt stor prisökning.

Det uppger branschorganisationen Svenskt Vatten.

Organisationens vd Pär Dalhielm varnar för att kostnaderna för vatten och avlopp kan fyrdubblas till 2040, rapporterar SR.

Det handlar om en befarad prisökning på 300 procent.

Pär Dalhielm hänvisar till Svenskt Vattens kommande investeringsrapport, som visar att Sveriges vatten- och avloppssystem är kraftigt underinvesterat. Organisationen har tidigare konstaterat att försörjningssystemet för vatten har ett investeringsbehov på 560 miljarder kronor fram till 2040.

– Vi skjuter en skuld framför oss, säger Dalhielm till radion.

”Tre- eller fyrdubbling”

För att möta det stora investeringsbehovet behöver kommunernas VA-organisationer investera minst 37 miljarder kronor om året, enligt Svensk Vattens beräkningar.

Hushållen kommer att stå för kostnaden, menar Pär Dalhielm.

– Bara investeringsbehovet innebär en fördubbling. Lägger vi till andra typer av kostnader, som el, insatsvaror och löner, så handlar det om en tre- eller fyrdubbling.

Risk för akuta åtgärder

En stor del av investeringsbehovet handlar om åldrande ledningsnät, som är i desperat behov av reparationsarbete. I värmländska Forshaga läcker omkring 25 procent av dricksvattnet ut i marken.

– I brist på god nationell data är investeringsrapporten ett viktigt lackmustest på hur Sveriges VA-infrastruktur mår. Den visar tydligt att många kommuner står inför ett omfattande investeringsbehov efter många år av eftersatt underhåll, säger Robert Gladh, enhetschef vatten- och klimatanpassning på det statliga forskningsinstitutet Research Institutes of Sweden.  

– Ingen vill se högre VA-taxor, men för låga taxor under lång tid har också ett pris. Frågan är egentligen inte om vi kommer att behöva betala, utan om vi gör det genom att faktiskt planera våra investeringar eller genom att finansiera betydligt dyrare akuta åtgärder när ledningsnäten svikta, fortsätter Gladh.

ANDRA LÄSER: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

FAKTA: VA-taxor 2026

 - Genomsnittlig taxehöjning 2026: 8 procent 

-  Genomsnittlig taxehöjning 2025: 11 procent 

-  Genomsnittlig månadskostnad för ett hushåll 2026: 1 046 kronor 

- Genomsnittlig månadskostnad 2025: 972 kronor 

Källa: Svenskt Vatten

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen 

Foto: J. Henning

Text: Redaktionen


7 september 2026

Gör er redo – värmebesked till svenska folket

2026 09 07

Sommaren har periodvis varit riktigt varm.

Flera värmerekord har slagits på olika håll i Europa, när flera värmeböljor har dragit över kontinenten.

Sverige har också fått sin beskärda del av det extrema vädret, även om sommaren som helhet inte stuckit ut ur ett historiskt perspektiv.

– Sett till Sverige som helhet var sommaren 2026 den svalaste sedan 2017. Men jämfört med normalperioden 1991-2020 ligger den ändå över det normala, uppger SMHI.

– Framförallt juni var varmare än normalt medan juli och augusti låg kring det normala i söder och något kyligare än normalt i norr.

Kan behöva vänja sig

Extrema väder är något som svenska folket kan bli tvungna att vänja sig vid framöver.

Redan inom fyra år kan stora förändringar ske i det svenska klimatet, där temperaturer över 40 grader och extrema skyfall kan bli vanligt återkommande, uppger meteorologen Madeleine Westin till TV4.

– Det kommer inte att se ut så här varje dag under en sommar. Men vi måste vara mentalt förberedda på att det kan hända, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Värsta smällen på 50 år – många husägare drabbas

Gäller att vara redo

Klimatet blir varmare, torkan breder ut sig och vintrarna blir allt kortare. Kring det finns en stor enighet i forskarvärlden.

Utsläppen av växthusgaser är en av de stora orsakerna bakom utvecklingen.

Trenden ser ut att fortsätta och svenska folket och samhällets olika delar behöver göra sig redo för hur mer extremt väder ska hanteras framöver, menar Madeleine Westin.

– Man behöver ha den mentala förberedelsen för att det kan hända. Vad gör jag hemma, på mitt arbete, med min familj, om vi får temperaturer över 40 grader som håller i sig väldigt länge eller skyfallsliknande regn, säger hon till kanalen.

Åska och sol

Den svenska sommaren 2026 har präglats av både sol och åskoväder.

Det dygn med mest åska var den 5 juli, då 6933 blixtregistreringar gjordes, enligt SMHI. Den 30 juli noterades 6731 blixtregistreringar på kallfronter som passerade landets norra delar.

Flest soltimmar under sommarmånaderna har Nordkoster i Bohuslän fått, med preliminärt 909 timmar.

Storlien-Visjövalen i Jämtland har fått minst sol, med preliminärt 334 timmar.

LÄS MER: Trump ringer Putin direkt – dags att få slut på kriget

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


7 sep 26

Går mot historiskt bakslag – stor mätning är här

2026 09 07

Socialdemokraterna riskerar ett historiskt dåligt valresultat.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy.

Modellen har tagit hänsyn till mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Socialdemokraterna riskerar att göra ett historiskt svagt val. Enligt prognosen är sannolikheten 50 procent att S får ett lägre valresultat än 2018, då partiet fick 28,3 procent av rösterna.

Modellen placerar S inom ett spann på 24 och 31,5 procent.

– Om man tittar på läget just nu så har vi S-mätningar på runt 27, 28 procent. Bedömningen i dag är att de ändå ska kunna landa lite högre, och det lutar sig mot att Socialdemokraterna historiskt ofta har överpresterat i förhållande till sina opinionsmätningar på slutet, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

Behåller övertaget

Samtidigt kan S glädjas åt att modellen tydligt pekar mot en rödgrön valseger. Enligt prognosen är sannolikheten för att den rödgröna sidan vinner valet hela 85 procent.

–  Det motsvarar ungefär de odds Sverige hade i sextondelsfinalen mot Frankrike i fotbolls-VM i somras. Oftast kommer favoriten vinna, men Kap Verde kryssade mot Spanien i gruppspelet med ännu sämre odds, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Amerikansk fabrik bombad

Ställningen just nu

Tidigare under måndagen presenterade TV4/Novus en ny opinionsundersökning. Mätningen visar att det skiljer 2,4 procentenheter mellan blocken. Oppositionen samlar 50,3 procent mot Tidöpartiernas 47,9 procent.

Här är Novus nya mätning uppdaterad 7 september jämfört med 1 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,8          -0,6
🔴Socialdemokraterna     27,0         +1,2
🟢Miljöpartiet                          7,8         +/-0
🟢Centerpartiet                      7,7         -0,6
🔵Liberalerna                           4,3         +1,0
🔵Moderaterna                     17,9         +0,7
🔵Kristdemokraterna           6,0         -0,5
🔵Sverigedemokraterna   19,7         -1,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,3         +/-0 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,9        +0,2   

 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen