30dec25

Avbrott i Ukrainakriget nära – ”goda chanser”

2025 07 30

Premiärministern i ett av Natos största medlemsländer har uttalat sig.

Den polske premiärministern Donald Tusk har tidigare varnat för att ett angrepp från Ryssland kan bli aktuellt under kommande år.

– Ryssland kommer sannolikt att vara redo för en potentiell militär konfrontation med Europa inom de närmaste två åren, sade han den 25 juli, enligt Kyiv Independent.

– Det finns ingen anledning att skrämma varandra, men vi måste vara riktigt vaksamma och fokuserade.

Positiv till förändring

Under onsdagen kom Polens premiärminister med ett nytt uttalande.

Han ser nu goda chanser till ett avbrott i kriget i Ukraina inom en snar framtid.

– Det finns en god chans, det finns många tecken som tyder på att kriget åtminstone kan avbrytas inom en snar framtid, sa Donald Tusk enligt polska TVP World.

Beskedet kommer efter att Donald Trump på tisdagen sa att USA skulle införa tullar och andra åtgärder mot Ryssland om man inte visade några framsteg mot att avsluta sitt mer än tre år långa krig i Ukraina.

Trump gav då Putin en tidsfrist på tio dagar.

Arbetar oförändrat

Samtidigt förändrar inte de positiva indikationerna Polens förhållningsätt kring att förbereda sig för ett potentiellt hot från Ryssland.

– Detta förändrar inte vår situation på något sätt, sa Donald Tusk.

– Polen måste vara redo att försvara sig oavsett utvecklingen på den rysk-ukrainska fronten. Och vi kan inte slösa bort en enda timme eller dag i denna kapplöpning om en modern armé.

Utökar sitt försvar

Polen har under de senaste åren arbetat aktivt för att utöka sin militära förmåga på grund av rädsla för en potentiell aggression från Ryssland.

Donald Tusk sa i ett uttalande i maj att den polska armén skulle bli Europas starkaste och att Polen aldrig skulle behöva gå samma öde till mötes som under andra världskriget, rapporterade TVP World.

Sedan Polen gick med i Nato har landet stadigt stärkt sina väpnade styrkor.

Polen spenderar nu högst andel av BNP på försvar bland Natoländerna, med drygt 4 procent år 2024.

Arkivfoto: V. Razom

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen