Attacker i Ryssland – flera poliser dödade

2024 06 23

Skott har avlossats i den ryska regionen Dagestan.

På söndagskvällen kommer uppgifter om att flera våldsdåd har inträffat i Ryssland.

Det är i regionen Dagestan, som ligger nära gränsen till Georgien, som skott har avlossats.

Attacker har skett mot en kyrka, en synagoga och en polisstation.

Det rapporterar Reuters.

Synagoga brinner

Flera personer har dödats och skadats i samband med attackerna, såväl poliser som civila.

Ryska oberoende Moscow Times rapporterar om händelsen.

– Okända gärningsmän har attackerat en ortodox kyrka och en synagoga i Derbent i Dagestan. 

Filmklipp från platsen visar att synagogan står i brand.

Oklara omständigheter

Omständigheterna kring attackerna är mycket oklara.

Två gärningspersoner har enligt ryska myndigheter dödats, uppger AFP.

Myndigheterna beskriver skjutningarna som terrorattacker.

Fem poliser dödade

Enligt Ria Novosti har fem poliser dödats och ryska myndigheter meddelar via Telegram att åtminstone 23 personer har skadats.

Enligt uppgifter är en präst bland offren.

– Fader Nikolai, en 66-årig präst vid den ortodoxa kyrkan i Derbent, dödades i en knivattack, säger Shamil Khadulaev, ordförande för Dagestans offentliga övervakningskommission. Han sade att prästerna har låst in sig i kyrkan och väntar på hjälp, rapporterar Moscow Times.

Inleder utredning

Från ryskt håll så utreds händelsen som terrorism.

– Rysslands nationella anti-terroristkommitté har infört en anti-terroristaktion i Dagestan, och en video som publicerats på nätet visar att vägar som leder in och ut ur Derbent har stängts.

– Rysslands undersökningskommitté meddelade att den har inlett en utredning om terrorism i samband med de väpnade attackerna i Derbent och Makhachkala.

Invånarna i Makhachkala, där attacken mot poliserna ägde rum, har uppmanats att stanna kvar i sina hem.

Det råder i nuläget stora oklarheter angående motiv och vad det är som är anledningen till attackerna.

Det har bara gått månader sedan terrorattacken mot konserthallen Crocus City Hall i Moskva, där terrorgruppen IS tog på sig dådet.

Foto: Дмитрий Хрусталев-Григорьев

Text: Redaktionen


Swedbank har fått problem – kunder i hela Sverige drabbas

2025 05 19

Swedbank har drabbats av omfattande problem.

Det började vid midnatt natten till måndag.

Plötsligt haglade det in rapporter om störningar hos storbanken, enligt sajten Downdetector som samlar inrapporterade problem.

Omkring 00.30 kulminerade problemen, men på måndagsmorgonen pågår problemen fortfarande.

I synnerhet är det internetbanken som kunder inte kommer åt.

– Nu funkar det inte att logga in igen. Blir vansinnig!! skriver en kund i en kommentar.

– Slängs ut lika fort som man försöker komma in. Har jag tur kommer jag in. Annars otur och kommer inte in, framhåller en annan.

Kunder uppretade

Även Aftonbladet har fått in rapporter om Swedbankstrulet.

Flera kunder har tagit kontakt med tidningen och larmat.

– Kan varken logga in med dosa eller med bank-id. Får felmeddelande, uttrycker en person till tidningen.

På X uttrycker flera kunder sitt missnöje.

– Så jävla tröttande Swedbank, framhäver en.

– Finns det någon bank som krånglar mer än **** Swedbank. Jag tror *** det är dags att byta bank, skriver en arg kund.

LÄS MER: Swedbank straffas – har gjort fel i flera år

Drabbades av "massiv" attack

Den här typen av strul är inte ovanligt.

I april drabbades Swedbank och Sparbankerna av tekniska besvär precis inför den stora löningsdagen den 25:e.

Framför allt påverkades Swish.

Den incidenten skedde kort efter att Bankid drabbats av en massiv överbelastningsattack. Alla tjänster som kräver inloggning med e-legitimationen låg nere.

Bankid understryker att det då handlade om en extrem händelse.

– Vi har inte varit med om en så kraftig attack innan, sade Bankids pressansvarig Charlotte Pataky till GP vid tillfället.

Enligt Mattias Wåhlén, cyberhotsexpert på Truesec, var uppmärksamhet sannolikt motivet bakom överbelastningsattacken.

– De vill liksom skapa rubriker och då vill man slå med någonting som märks, sade han till Aftonbladet i april.

LÄS MER: Rusning till Swedbank – “det är exceptionellt”

Foto: ACWells

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA har fått nog – kommer “krossa” Ryssland

2025 05 19

Donald Trumps tålamod med Vladimir Putin är på väg att rinna ut.

Som konsekvens förbereder USA för vad som skulle kunna bli ett brutalt slag mot Ryssland.

Det uppger Finlands president Alexander Stubb efter ett längre samtal med Trump, rapporterar The Guardian.

Åtgärderna handlar om ett nytt sanktionspaket som av den amerikanska senatorn Richard Blumenthal beskrivs som “benkrossande”.

Paketet kan läggas fram redan i veckan “för att göra Rysslands finanser ohållbara”, skriver den brittiska tidningen.

– Om vi ska sammanfatta det skulle vi kunna säga att Zelenskyj är tålmodig och president Trump börjar bli otålig, men i rätt riktning, det vill säga mot Ryssland, säger Stubb.

Trumps dealbreaker

Enligt den finländska presidenten finns en dealbreaker för Trump. Putin får inte lov att avgöra Ukrainas öde “över huvudet” på den ukrainska presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Det sanktionspaket som kan aktiveras, om det planerade samtalet mellan Trump och Putin på måndagen inte faller väl ut, kommer att rikta in sig på utländska företag som importerar rysk energi.

Paketet har initialt uppgetts innehålla planer på att införa 500 procentiga tullar på varor från alla länder som handlar energi med Ryssland.

Enligt den Trumpallierade senatorn Lindsey Graham är det ett komplement till Vita husets tullpolitik, inte ett alternativ.

"Ingen stormakt längre"

Alexander Stubb förklarar att han försökt förmedla för Trump att Ryssland inte längre är en stormakt.

– Absolut inte ekonomiskt, säger den finländska ledaren.

– Det här är den typ av budskap man måste förmedla. Det är inte ett lätt spel, men man måste bara fortsätta att engagera den amerikanska administrationen.

LÄS MER: Paniksiffror från Ryssland – står inför “flodvåg av konkurser”

Putin hånfull

Förra veckan påstod Putin att han är beredd på ytterligare västerländska sanktioner.

Diktatorn uttryckte sig om saken i hånfulla termer.

Världens ledande ekonomier glider in i en lågkonjunktur, bara för att skada oss. Det är som om jag skulle köpa en biljett och inte åka för att reta upp konduktören, sade Putin enligt ryska statliga mediebyrån Tass.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen