Attacker i Ryssland – flera poliser dödade

2024 06 23

Skott har avlossats i den ryska regionen Dagestan.

På söndagskvällen kommer uppgifter om att flera våldsdåd har inträffat i Ryssland.

Det är i regionen Dagestan, som ligger nära gränsen till Georgien, som skott har avlossats.

Attacker har skett mot en kyrka, en synagoga och en polisstation.

Det rapporterar Reuters.

Synagoga brinner

Flera personer har dödats och skadats i samband med attackerna, såväl poliser som civila.

Ryska oberoende Moscow Times rapporterar om händelsen.

– Okända gärningsmän har attackerat en ortodox kyrka och en synagoga i Derbent i Dagestan. 

Filmklipp från platsen visar att synagogan står i brand.

Oklara omständigheter

Omständigheterna kring attackerna är mycket oklara.

Två gärningspersoner har enligt ryska myndigheter dödats, uppger AFP.

Myndigheterna beskriver skjutningarna som terrorattacker.

Fem poliser dödade

Enligt Ria Novosti har fem poliser dödats och ryska myndigheter meddelar via Telegram att åtminstone 23 personer har skadats.

Enligt uppgifter är en präst bland offren.

– Fader Nikolai, en 66-årig präst vid den ortodoxa kyrkan i Derbent, dödades i en knivattack, säger Shamil Khadulaev, ordförande för Dagestans offentliga övervakningskommission. Han sade att prästerna har låst in sig i kyrkan och väntar på hjälp, rapporterar Moscow Times.

Inleder utredning

Från ryskt håll så utreds händelsen som terrorism.

– Rysslands nationella anti-terroristkommitté har infört en anti-terroristaktion i Dagestan, och en video som publicerats på nätet visar att vägar som leder in och ut ur Derbent har stängts.

– Rysslands undersökningskommitté meddelade att den har inlett en utredning om terrorism i samband med de väpnade attackerna i Derbent och Makhachkala.

Invånarna i Makhachkala, där attacken mot poliserna ägde rum, har uppmanats att stanna kvar i sina hem.

Det råder i nuläget stora oklarheter angående motiv och vad det är som är anledningen till attackerna.

Det har bara gått månader sedan terrorattacken mot konserthallen Crocus City Hall i Moskva, där terrorgruppen IS tog på sig dådet.

Foto: Дмитрий Хрусталев-Григорьев

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 13

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen