Attacker i Ryssland – arbetare evakueras

2024 03 16

Ukrainska drönare har slagit ner i ryska oljeanläggningar.

På lördagsmorgonen kommer uppgifter om en kraftig brand i ett ryskt oljeraffinaderi.

Ukrainska drönare har träffat två olika anläggningar i Syzran i regionen Samara som ligger nära Kazakstan.

Ett av raffinaderierna har fattat eld och arbetare har evakuerats från båda anläggningarna.

Det rapporterar Reuters.

Stort arbete

Räddningstjänsten i området arbetar intensivt med situationen.

Enligt guvernören Dmitrij Azarov ska ingen person ha skadats i samband med händelsen.

En kraftig brand har bekräftats i en av anläggningarna, och det är ännu oklart hur den andra anläggningen påverkats av drönarattacken.

Allt oftare

Under de senaste veckorna har Ukrainas styrkor riktat allt fler insatser mot Rysslands oljeinfrastruktur.

Anläggningarna som attackerats på lördagsmorgonen tillhör den statliga oljejätten Rosneft.

Även i gränsregionen Belgorod har flera attacker skett på sistone.

Dödligaste på länge

Samtidigt har Ryssland attackerat den ukrainska hamnstaden Odessa.

En rysk missil har träffat civil infrastruktur, vilket lett till åtminstone 20 dödsfall i den dödligaste attacken i hamnstaden på länge.

Kort efter att räddningspersonal tagit sig till platsen riktade Ryssland nya attacker, i vad som beskrivs som en “dubbelattack”, rapporterar CNN.

– Detta är första gången en dubbelattack har inträffat i Odessa-regionen, säger Maryna Averina, som är talesperson för räddningstjänsten i området.

Åtta ur räddningspersonalen

I samband med den andra attacken förlorade flera ur räddningspersonalen livet.

– Insatsstyrkor anlände till platsen och började omedelbart släcka elden, röja spillrorna och leta efter offer. Och så kom det andra missilangreppet.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj vädjar fortsatt till väst om mer militärt stöd för att klara av de intensiva striderna.

Tyskland och Frankrike har i dagarna kommit överens om att öka stödet, samtidigt som nya paket har kommit från bland andra Danmark och USA.

Foto: A. Wilson

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 24

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen