I NATT: Attack mot St1 – polisen har öppnat eld

2023 07 10

Allvarligt tumult uppstod i natt på ett St1-område i Göteborg.

Det var vid midnatt som en man klättrade över ett staket och tog sig in på ett raffinaderi tillhörande energibolaget St1, mest känt för sina bensinmackar.

– Han bar på en kniv och gick till en verkstad på området där han jagade flera i personalen, meddelar polisen på sin hemsida.

Attackerade anläggningen med hammare

Händelsen ägde rum i Arendal på Hisingen.

Enligt polisen lyckades personalen fly och kunde sätta sig i säkerhet genom att låsa in sig i ett annat utrymme.

Därifrån larmades polisen.

Därefter kunde man följa honom via kameror och se hur han gick omkring i lokalerna, nu även med en hammare, som han använde för att slå sönder något fönster med, framhåller polisens presstalesperson Peder Adlersson i händelserapporten.

Sköts av polis

När polisen väl hade anlänt till platsen försökte myndigheten först få kontroll på mannen med hjälp av pepparspray.

Det fick emellertid inte den effekt man eftersökte.

Då tvingades polisen öppna eld och skjuta den knivbeväpnade personen.

– Mannen träffades i ena benet och polisen påbörjade sjukvård tills ambulansen var på plats, informerar polisen och tillägger att han var vaken och talbar.

Är oidentiferad

Ingen vet vem knivmannen är.

På måndagsmorgonen är han fortfarande oidentifierad.

– Polisen har inlett en förundersökning om grovt olaga hot och mannen kommer att höras så fort det är möjligt, framhåller Peter Adlersson.

– Fler brottsrubriceringar kan tillkomma.

"Personalen mår bra"

Ingen i personalen på raffinaderiet ska ha kommit till fysisk skada under nattens dramatiska händelseförlopp.

– Personalen mår bra och det är det viktigaste för oss, säger Oskar Bengtsson på ST1 i en kommentar till Göteborgs-Posten.

Polisen kommer även att öppna en särskild utredning med anledning av att myndigheten tvingades avfyra tjänstevapen.

Det sker alltid enligt rutin när så har varit fallet.

Övrigt blåljus: 20-åring mördad

Bland nattens övriga blåljusnyheter i landet har den mest uppmärksammade varit det mord som ägt rum i Västerås.

En 20-årig man sköts vid 19.30-tiden och vid midnatt meddelade polisen att personen avlidit till följd av sina skador.

Arkivfoto: St1

Text: Redaktionen


JUST NU: Inte hänt på 100 år – politisk bomb i Danmark

2025 11 19

Socialdemokraterna i Danmark tvingas konstatera ett katastrofval.

Under tisdagen gick danskarna till val i kommun- och regionvalen, vilket slutade i ett kraftigt nederlag för danska S.

Förutom att partiet tappar i 87 av 98 kommuner förlorar Socialdemokraterna även makten i Köpenhamn för första gången på 112 år, rapporterar danska medier.

– Det är chock på chock på chock som drabbar Socialdemokraterna var tionde minut just nu. Kommuner som de aldrig förväntat sig skulle komma att äventyras bara glider dem mellan fingrarna, säger TV2:s politiska redaktör Hans Redder till den egna kanalen.

"Härdsmälta"

Hans Redder beskriver kvällen som en “socialdemokratisk härdsmälta”. Andra kommentatorer kallar valnatten för “den mest spännande på väldigt, väldigt länge”.

Som en följd av valresultatet kommer Socialdemokraterna att förlora flera borgmästarposter. Nu kommer finger att pekas mot statsminister Mette Frederiksen, menar den politiske kommentatorn Søs Marie Serup .

Med tanke på hur kvällen har utvecklats tror jag att man tryggt kan förvänta sig att det kommer att bli en intern diskussion om huruvida Mette Frederiksen har stakat ut rätt riktning för partiet, säger hon till TV2.

"Monumentalt nederlag"

Inför valkvällen hade det talats om en möjlig “politisk jordbävning” i Danmark.

Den danska tidningen BT skriver att valresultatet “överträffar Mette Frederiksens värsta fantasier”. 

– Detta är ett monumentalt nederlag för Socialdemokraterna, och inte bara procentuellt sett, säger tidningens analytiker Henrik Qvortrup.

LÄS OCKSÅ: Ryssland rasande – ”ni har förstört i 12 år”

S-ledaren och statsminister Mette Frederiksen sade igår att hon kommer att ta ansvar för vad följderna blir av valutgången.

– Jag har alltid ett ansvar för vad som händer i Socialdemokraterna. Det har jag naturligtvis även idag, säger Mette Frederiksen enligt Ekstra Bladet..

Socialdemokraterna tappade 5,2 procentenheter jämfört med regionvalen 2021, men är fortfarande Danmarks största parti på 23,2 procent sett över hela landet.

I Köpenhamn tappade partiet från 17,2 procent till 12,7 procent.

LÄS OCKSÅ: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Inför förbud mot falukorv – nytt förslag på bordet

2025 11 19

Ett förbud mot flera omtalade maträtter inom offentlig sektor är nu uppe för diskussion.

Det är i en aritkelserie i den ansedda tidskriften The Lancet som forskarna på nytt tar upp frågan om ultraprocesserad mat, det vill säga mat som genomgått omfattad industriell bearbetning och innehåller ingredienser som inte används i vanlig hemmamatlagning.

– Försämrade kostvanor är ett akut hot mot folkhälsan som kräver samordnad politik och opinionsbildning för att reglera och minska ultraprocesserade livsmedel och förbättra tillgången till färska och minimalt förädlade livsmedel, skriver forskarna bland annat.

Vill se förbud i offentlig sektor

Inom begreppet ultraprocesserad mat ingår många olika livsmedel. Bland annat inkluderar det snacks, läsk, nuggets, veganska köttsubstitut, margarin och frukostflingor, men också de flesta falukorvar som exempelvis den omåttligt populära sorten från Scan.

Ultraprocesserad mat har under en längre tid varit på tapeten och pekats ut för att driva på ökningen av kroniska sjukdomar, bland annat fetma, typ 2-diabetes och kronisk njursjukdom.

Nu går forskarna fram med en rad åtgärder för att komma åt problemet.

Bland förslagen finns bland annat obligatoriska varningsetiketter på förpackningar, förbud mot reklam som riktar sig till barn och unga och skatter på särskilda produkter.

Det föreslås även ett förbud mot ultraprocesserad mat i offentliga institutioner. Det inkluderar skolor, sjukhus, militära anläggningar och flera arbetsplatsmatsalar.

LÄS OCKSÅ: Oväntad upptäckt om salt – inte bara blodtrycket som påverkas

Finns frågetecken

Det är inte första gången som forskare förmedlar liknande råd. Förra året uppmanade Carlos Monteiro, professor i näringslära och folkhälsa vid University of Sao Paulo, att sätta varningsetiketter på ultraprocesserad mat, vilket fick stor uppmärksamhet över hela Europa.

De nya kostråden möts dock av blandade reaktioner i Sverige, rapporterar DN som också uppmärksammar forskarnas nya uppmaningar.

Att studierna på ett tydligare sätt visar på en koppling mellan maten och kroniska sjukdomar ses som positivt, men svenska forskare lyfter ett varningens finger för att analysen främst baseras på observationsstudier.

Hälsoriskerna från tillsatser eller processandet som sådant är mindre väl vetenskapligt belagda, och det krävs mer forskning för att klargöra mekanismerna, säger Karin Leander, epidemiologi vid Karolinska institutet, till DN.

LÄS MER: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Foto: JaBB

Text: Redaktionen