Attack mot premiärministers bostad

2021 11 14

Iraks premiärminister har utsatts för en attack mot hans bostad i huvudstaden Bagdad.

Regeringskansliet i Bagdad uppger att hans residens som är beläget i stadens gröna zon angreps av en drönare bestyckad med explosiva komponenter i ett försök att mörda honom uppger BBC News.

Sex personer skadade

Premiärministern Mustafa al-Khadimi, som var en motståndare till Iraks tidigare diktator Saddam Hussein, flydde landet och bodde i Storbritannien i många år men återvände till landet och blev premiärminister i maj 2020.

Medieuppgifter tidigare i dag gjorde gällande att premiärministern förts till sjukhus men nu uppger han att han klarat sig utan skador. Men minst sex personer ur regeringschefens livvaktsstyrka skall ha skadats enligt BBC.

Förövarna okända

– Lugn och återhållsamhet från alla, för Iraks skull, lyder ett meddelade från al-Khadimi som han gått ut med på Twitter efter attacken.

Ingen har tagit på sig ansvaret för attacken som utfördes i ett område där många ambassader och regeringsbyggnader finns belägna.

Vita Huset erbjuder sin hjälp

USA fördömer angreppet och erbjuder sin hjälp med utredningsarbetet.

– Detta uppenbara terrorangrepp, som vi starkt fördömer, var riktat mot hjärtat av Iraks land, meddelar talespersonen Ned Price vid Utrikesdepartementet i Washington.

Våldsamma protester

Den senaste tiden har grupper med koppling till diktaturen Iran demonstrerat nära Gröna Zonen i protester mot valresultatet förra månaden. De menar att att det ägt rum oegentligheter och över 100 personer har skadats i de våldsamma protesterna i samband med bråk med säkerhetsstyrkor.

Tidigare redaktör

Premiärminister Mustafa al-Khadimi ingår inte i något av Iraks olika politiska partier utan är en partipolitiskt oberoende premiärminister. Efter USA:s invasion av Irak 2003 återvände han från Storbritannien och startade ett medienätverk. Han har även skrivit flera böcker och varit senior redaktör vid Iraks Newsweek Magazine.

2016 – 2020 ledde han Iraks motsvarighet till amerikanska CIA , underrättelsetjänsten.

FAKTA IRAK

▪Invånare: 40 miljoner

▪Premiärminister: Mustafa al-Khadimi

▪Huvudstad: Bagdad, 7,5 miljoner invånare

Foto: White House official portrait,Shealah Craighead


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 24

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen