13 april 26

Attack mot Orban – vill se nyval i Ungern

2025 01 03

Pressen på Ungerns ledare Viktor Orban blir allt mer påtaglig.

I väst har Orban kritiserats under en längre tid på grund av hans inställning mot det rådande kriget i Ukraina.

Nu sätts ytterligare press på Orban från den ungerska oppositionsledaren Peter Magyar.

Det rapporterar Kyiv Independent.

I Kursk

Den ungerska oppositionsledaren Peter Magyar vill se tidiga val med hänvisning till premiärminister Viktor Orbans sjunkande popularitet och anklagelser om korruption.

Orban har mött växande kritik både nationellt och internationellt för sin Moskvavänliga hållning, inklusive motstånd mot EU:s sanktioner mot Ryssland och militärt stöd till Ukraina.

– Låt det bli ett nytt val för att återlämna rätten att besluta om deras öde till folket, menar Magyar.

“Fattigt och korrupt”

Vidare menar Magyar att Viktor Orban har gjort Ungern till EU:s “fattigaste och mest korrupta land”.

Orban har under en längre tid fått skarp kritik såväl inrikes som utifrån gällande hans inställning till Rysslands anfallskrig mot Ukraina.

Magyar har å sin sida uttryckt solidaritet med Ukraina efter ryska attacker.

Ryssarna avancerar

Samtidigt fortsätter striderna mellan ryska och ukrainska soldater.

I en ny rapport framhåller tankesmedjan Institute for the Study of War att Ryssland har gjort framsteg under det gångna året.

Det står dock klart att man även har gjort stora förluster.

– Ryska styrkor tog 4 168 kvadratkilometer, till stor del bestående av fält och små bosättningar i Ukraina och Kursk Oblast, men över 420 000 skadades eller dödades 2024, uppger ISW.

Förlorar många

ISW fortsätter.

– ISW har observerat geolokaliserade bevis för att bedöma att ryska styrkor avancerade 4 168 kvadratkilometer under 2024, vilket indikerar att ryska styrkor har lidit cirka 102 döda och skadade per kvadratkilometer ukrainskt territorium som erövrats, förklarar tankesmedjan.

– ISW har tidigare observerat att ryska styrkor vann 2 356 kvadratkilometer i utbyte mot uppskattningsvis 125 800 döda och skadade under en period av intensifierade ryska offensiva operationer i september, oktober och november 2024.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 juni 2026

UPPGIFTER: Trump försvunnen

2026 06 03

Donald Trump tycks ha försvunnit från offentligheten.

Förra veckan besökte Donald Trump militärsjukhuset Walter Reed.

Dagen efter var han var han på ett regeringsmöte.

Sedan dess har han inte synts till i offentligheten, enligt uppgifter.

”Har nu gått en vecka”

Presidentens långa frånvaro uppmärksammas bland annat av den amerikanske journalisten Aaron Rupar.

– President Trump har inga offentliga evenemang på sitt schema idag heller. Det betyder att det nu har gått en vecka sedan han offentligt deltog i något annat än en förinspelad intervju, skriver Rupar på X.

I den förinspelade intervjun bekräftade Trump bland annat sitt utbrott mot Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

Men i övrigt har presidenten varit ovanligt frånvarande.

– Hans sista offentliga evenemang var hans kabinettmöte i onsdags, en dag efter hans besök hos Walter Reed, uppger Aaron Rupar.

Webbplatsen Roll Calls, som följer presidentens schema, bekräftar att Trump bara har haft evenemang som varit stängda för pressen den senaste veckan, rapporterar Iltalehti.

Ryktades vara död

Trumps ”försvinnande” från offentligheten leder till ryktesspridning och spekulationer, inte minst om presidentens hälsa.

Och det är inte första gången Trump håller sig borta från tv-kamerorna.

I augusti förra året uppstod ett rykte om att Trump hade dött, enligt tidningen. Detta efter att han hållit sig undan offentligheten under en ovanligt lång tidsperiod.

När ryktesspridningen tog fart på allvar och blev en nyhet, visade sig Trump dock offentligt igen.

LÄS OCKSÅ: Ransonering i Moskva - mardröm för Putin

Blåmärken på händerna

Även denna gång har Trumps frånvaro lett till rykten och spekulationer om hans hälsa – en fråga som diskuterats flitigt även tidigare.

Blåmärken på Trumps händer har väckt frågor om hans hälsotillstånd. Det har även uppmärksammats att presidenten ibland tycks somna vid offentliga tillställningar.

Besöket vid sjukhuset Walter Reed förra veckan var hans fjärde hälsokontroll sedan han återvände till Vita huset. I vanliga fall går presidenter bara på hälsokontroll en gång om året.

Vita huset hävdar dock att presidentens hälsa är utmärkt, även efter den senaste hälsokontrollen.

LÄS OCKSÅ: Närboende kan få mer pengar vid vindkraftsbygge

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


3 juni 2026

Måste avskaffas i Sverige – EU har fått nog

2026 06 03

Hösten 2015 införde Sverige särskilda gränskontroller mot Danmark.

Anledningen var flyktingkrisen som den dåvarande S-ledda regeringen menade innebar okontrollerad migration till Sverige.

Gränskontrollerna har sedan dess förlängts varje halvår, senast i maj 2026 med hänvisning till ett allvarligt säkerhetsläge.

Nu riktar EU-kommissionen en skarp uppmaning till Sverige, och flera andra länder, att avskaffa den “tillfälliga” kontrollen, rapporterar DN.

Fasa ut den

Enligt EU har polisen i Sverige redan möjlighet att hantera gränsöverskridande brottslighet, inte minst tack vare en lag som infördes 2023 som ger utrymme för utökade befogenheter.

Med tanke på de alternativa åtgärder som svenska myndigheter har infört bör Sverige sträva efter att successivt avveckla de inre gränskontrollerna, framhäver kommissionen, enligt DN.

Kan dra Sverige till domstol

Om Sverige och övriga länder inte lyder uppmaningen kan EU dra samtliga inför domstol. I grunden handlar det om att människor inom Europas Schengensamarbete ska fritt utan pass. 

Enbart om länderna står inför allvarliga hot ska det göras undantag., enligt EU.

Kommissionen kommer att hålla nära kontakt med alla berörda medlemsstater för att uppnå detta mål, uppger kommissionen.

LÄS OCKSÅ: Grön satsning i konkurs – “Marknaden finns inte” 

Regeringen: åtgärden krävs

Det är just "allvarliga hot mot Sveriges inre säkerhet” som ligger bakom den senaste förlängningen.

– Ett beslut om förlängning av återinförd gränskontroll vid inre gräns är en av flera åtgärder som krävs för att kunna bemöta det fortsatt allvarliga hotet mot Sveriges inre säkerhet. Beslut om återinförd gränskontroll fattas i enlighet med EU:s gemensamma lagstiftning, framhöll regeringen i maj och tillade:

– Tidigare beslut har grundat sig på olika allvarliga hot mot allmän ordning och inre säkerhet, men det nu aktuella beslutet bygger på den befintliga hotbild som fortsatt är såväl allvarlig som komplex. 

Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Danmark har också infört inre gränskontroller.

ANDRA LÄSER: Elon Musk varnas för magplask – kan innebära slutet

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet resp © European Union, 2021, Dati Bendo, CC BY 4.0 

Text: Redaktionen