Attack mot Coop – har stora problem

2023 12 22

Flera Coop-butiker har drabbats av en hackerattack.

På fredagen kring lunchtid kommer besked om att Coop har drabbats av något slags virusangrepp.

Det går för närvarande inte att betala med kort vid någon Coop-butik i hela Värmland, och det finns ingen prognos för när det kan fungera igen.

Det finns inga uppgifter om att det ska vara ett nationellt problem utan tycks beröra företagets butiker i Värmland.

Det rapporterar Sveriges Radio.

“Ett virusangrepp”

Coop arbetar nu hårt med att försöka lösa problemet och har tillsatt resurser för att lista ut exakt vad som har hänt och hur man kan lösa det.

Det ska inte finnas några problem med att betala med Swish.

– Det går inte att betala med kort. Vi har kunnat konstatera att det med största sannolikhet beror på ett virusangrepp, säger Coops presskommunikatör Klas Olsson till SR.

Extern expertis

Under dagen har man riktat stora resurser mot problemet och bland annat tagit in hjälp utifrån för att försöka lösa problemet, förklarar Olsson.

– Vi har kopplat in extern expertis som jobbar med alla medel de har. Det är omöjligt för oss i dagsläget att säga hur lång tid det här skulle kunna ta.

Olsson framhåller även att det är dålig tajming, då det rör sig om viktiga säljdagar.

Det finns ännu ingen information om vem eller vilka som kan tänkas vara inblandade i attacken eller vad anledningen till händelsen kan handla om.

Inte första gången

Det är inte första gången som Coop drabbas av denna sortens problem.

För ett par år sedan skedde en omfattande cyberattack som ledde till att nästan 800 Coop-butiker tvingades stänga.

Utfärdade varning

I samband med den cyberattacken utfärdade Försvarets radioanstalt en varning om att liknande händelser skulle ske igen.

– Vi kommer att se fler attacker av den här typen i framtiden när man vänder sig mot underleverantörer, sade Ola Billger vid FRA till SVT då.

– Generellt sett verkar det här vara en väldigt allvarlig attack. Det är så att Sverige utsätts för olika typer av cyberattacker hela tiden. 

Foto: Coop

Text: Redaktionen


JUST NU: Världsberömd snabbmatskedja öppnar i Sverige

2025 09 17

I flera år har det ryktats om att en berömd amerikansk snabbmatskedja ska öppna i Sverige.

Och nu är det bekräftat.

På tisdagsmorgonen låter Taco Bell meddela att kedjan slår upp portarna redan nu till vintern.

Därmed etablerar sig den ikoniska restaurangen även på den svenska marknaden.

– Att få möjligheten att introducera Taco Bell till den svenska marknaden är en milstolpe för oss i Europa, säger Matthew Johnson   från New Marker Entry Lead i ett uttalande.

– Den svenska marknaden är både nyfiken och snabb på att omfamna nya matkoncept, vilket gör den till det perfekta steget i vårt nästa internationella kapitel. Vi vet att fans här har väntat på den här dagen och vi är glada att äntligen kunna leverera.

40 miljoner gäster

Taco Bell finns idag i 32 länder och har över 40 miljoner besökare i hela världen . I USA finns över 8 000 restauranger som tillhör kedjan, som är flitigt förekommande i populärkulturen och därmed ett välbekant varumärke globalt.

Den första restaurangen i Sverige kommer att öppna i Stockholm vintern 2025 och bakom lanseringen står T B Group Scandinavia AB.

– Vi ser så mycket fram emot att få erbjuda det vi i Sverige länge har väntat på, säger Monir Kalgoum, vd på T B Group Scandinavia AB.

– Detta kommer att bli mer än bara en restaurang, detta blir starten på något större. Taco Bell är mer än bara matupplevelsen, det är en livsstil! 

LÄS OCKSÅ: City Gross och Stora Coop sågas

Annonserar på Arbetsförmedlingen

Taco Bell Corp är ett dotterbolag till Yum! Brands, Inc. Den senare beskreivs som “världens ledande mexikanskinspererade snabbmatskedja”.

I dess restauranger serveras “skräddarsydda” tacos, burritos och andra specialiteter.

Redan för en vecka sedan hade kedjan börjat annonsera om att man söker anställda för jobb i Stockholm.

Taco Bell-restaurangen kommer sannolikt att förläggas vid Mall of Scandinavia i huvudstaden, enligt uppgifter till Nöjesguiden.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland hotar Norge

2025 09 17

Ryssland eskalerar sin retorik mot Nato efter den senaste drönarkränkningen av Polens luftrum.

Nyligen hävdade bland annat Dmitrij Medvedev, vice ordförande i ryska säkerhetsrådet, att det polska förslaget om en så kallad flygförbudszon över Ukraina skulle innebära “ett krig mellan Nato och Ryssland”.

Nu ökar ryska företrädare den aggressiva tonen. Den här gången även mot Norge.

– Kreml trappar upp sin retorik och hotar Natoländer, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

"Militariserar" Svalbard

Det är Nikoaj Korchunov, Rysslands ambassadör i Norge, som anklagar norska tjänstemän för att inkräkta på “ryska” bosättningar på norskt territorium, 

Han har även under flera veckors tid riktat ilskna utspel mot det han kallar för “militarisering” av områden i Norden samt Arktis.

– Alliansens ökade aktivitet på den "norra flanken" hotar vår nationella säkerhet. Det ökar sannolikheten för farliga incidenter. Det leder också till ökad militär-politisk spänning i Arktis, säger Kurchunov i rysk media enligt norska Dagbladet.

Det förekommer även utspel om att Norge militariserar Svalbard, den norska ögruppen belägen i Norra ishavet.

– Korchunov reagerar bland annat på att norska myndigheter har betonat att en attack mot ögruppen kommer att utlösa Natos artikel 5, framhåller Dagbladet med hänvisning till ett uttalande från det ryska utrikesdepartementet.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

"Helt ogrundat"

Redan förra månaden kom liknande anklagelser från Ryssland. Då från biträdande chefen för pressavdelningen vid ryska utrikesdepartementet, Aleksej Fadeyev.

Ryssarna pekade bland annat ut anläggningar där satelliter används för “dubbel användning”, det vill säga även för militära ändamål, som inte regleras i Svalbardfördraget.

Anklagelserna om att Norge använder Svalbard för så kallad "dubbel användning" är helt ogrundade. Det finns inga bevis för att Norge använder Svalbard för militära ändamål under täckmantel av civil verksamhet, har Kari Aga Myklebost från UiT, Norges arktiske universitet, tidigare sagt till Dagbladet.

LÄS OCKSÅ: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Foto:

Text: Redaktionen