Åtta olyckor på en timme – bilister varnas

2024 11 02

Under kvällen har det skett åtta olyckor på en timme i ett och samma län, och polisen går nu ut och varnar bilister.

Det är Västerbottens län som har drabbats av ovanligt många olyckor på fredagen.

Bland annat har det skett åtta olyckor på en timme.

Dessa olyckor skedde mellan klockan 17 och 18, uppger Expressen.

Och nu går polisen ut och varnar bilister.

Stort antal olyckor

Det rör sig om ett större antal viltolyckor i Västerbottens län, rapporterar polisen.

Flera av olyckorna ska alltså ha varit koncentrerade till en och samma timme, men det har också skett ett flertal viltolyckor under hela dagen.

– Mellan klockan 12:00-20:00 har flera viltolyckor och renpåkörningar inträffat i länet, rapporterar polisen.

Det började redan på tidiga eftermiddagen då en bilist kolliderade med en ren i Malå, enligt polisens rapport.

Därefter har den ena viltolyckan efter den andra rapporterats från orter som Östra Falmark, Lycksele, Storuman, Umeå, Dorotea och Skellefteå, eller i närheten av dessa orter.

Varnar bilister

I de flesta av fallen rör det sig om bilister som har kolliderat med rådjur.

Men det är också en bilist som har kolliderat med en ren i närheten av Risbäck i Dorotea vid 17.58-tiden, och lite senare på kvällen var det en annan bilist som kolliderade med en älg i Kroksjö, Umeå.

Enligt uppgifter har ingen person skadats i samband med olyckorna.

Polisen varnar dock för att risken för viltolyckor blir större när det blir mörkare ute.

– Viktigt att ha det här i beaktning är man är ute och kör att det kan finns vilt utefter vägen, just vid gryning och skymning, säger polisens presstalesperson Marie Andersson till Expressen.

Så ska du agera

Polisen riktar också flera uppmaningar till bilister när det gäller viltolyckor.

Man ska ta varningsmärken för vilt på allvar, och man ska vara särskilt uppmärksam under gryning och skymning, skriver polisen på sin hemsida.

Det är också viktigt att agera på rätt sätt om det inträffar en viltolycka med djur av arterna björn, varg, järv, lo, älg, hjort, rådjur, utter, vildsvin, mufflonfår eller örn.

– Om du har råkat ut för en viltolycka med dessa djur ska du omedelbart ringa 112 och på så sätt underrätta Polismyndigheten. Du ska även markera olycksplatsen och vid behov sätta ut varningstriangel och därigenom varna andra trafikanter, uppmanar polisen.

Foto: Dan Gold

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 24

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen


23 januari 2026

UPPGIFTER: Finsk militär utklassade USA

2026 01 23

Amerikanska soldater ska ha förödmjukats av finska kollegor.

USA:s president Donald Trump hävdar att det bara är USA som kan försvara områden som Grönland och Arktis.

Men när amerikanska styrkor ställdes mot finländska reservister vid en Natoövning förra året blev amerikanerna förödmjukade, enligt militära källor.

”Ombads ta det lugnt”

Händelsen ska ha inträffat i samband med Natoövningen Joint Viking i Nordnorge, som ägde rum i mars 2025, rapporterar Iltalehti.

I övningen spelade finska reservister rollen som anfallsstyrka, medan amerikanska styrkor skulle spela rollen som försvarare.

Men amerikanerna blev förödmjukade av finländarna, enligt tidningen, som hänvisar till en källa i The Times.

– Finska reservister ombads ta det lugnt under Natoövningen. De amerikanska soldaterna ansåg att förlusterna var alltför förödmjukande, uppger tidningen.

Det var övningsledaren som bad finländarna att ta det lite lugnare och ”sluta besegra amerikanerna”, eftersom förlusterna ansågs vara demoraliserande för de amerikanska trupperna, enligt en militär källa.

LÄS OCKSÅ: Orbán har upptäckt "hemlighet" - "Kommer förstöra EU"

Behöver europeisk expertis

Händelsen var ingen tillfällighet, uppger tidningen.

Europeiska länder som Finland, Norge och Storbritannien anses ha mer kunskap om att operera i kalla förhållanden.

USA anses ha problem med sin arktiska militära expertis, uppger The Times.

Därför spelar de europeiska Nato-allierade en nyckelroll när det gäller säkerheten i Arktisregionen, enligt tidningens källor.

USA uppges vara beroende av finsk expertis och teknologi, exempelvis isbrytarteknologi, för att klara av arktisk krigföring.

Frågan har aktualiserats efter att Donald Trump gjort anspråk på Grönland.

Trump hävdar att det finns ett allvarligt säkerhetshot mot Grönland från Ryssland och Kina, och att bara USA kan försvara ön.

Experter har också ifrågasatt Trumps påståenden om ett akut och växande hot mot ön. Ryssland anses vara alltför upptaget av kriget i Ukraina för att kunna ägna sig åt Arktisregionen, vilket innebär att hotbilden snarast kan ha minskat.

LÄS OCKSÅ: Jättemiss i Moskva - ryssarna avslöjade

Foto: Nato

Text: Redaktionen